ivo.sk
Nová kniha IVO: Extremism vs. Democracy in Central Europe

Inštitút pre verejné otázky vydal v novembri 2015 svoju novú analytickú publikáciu – knihu v anglickom jazyku Extremism vs. Democracy in Central Europe: Issues, Experiences, Challenges (editori Grigorij Mesežnikov a Miroslav Kocúr). Publikácia vznikla ako výstup projektu Extrémizmus vo verejnom diskurze a politických hnutiach strednej Európy.

Autori zo štyroch vyšehradských krajín sa v knihe venujú historickým, politickým, ideologickým a socio-kultúrnym súvislostiam fenoménu pravicového extrémizmu v strednej Európe, pravicovo-extrémistickej a radikálno-nacionalistickej scéne v jednotlivých krajinách V4 a trendom v súčasnom verejnom diskurze o nacionalizme.

Politický extrémizmus má širší historický a sociálny kontext, z tohto dôvodu sa v jednotlivých krajinách V4 vyskytujú príbuzné faktory, ktoré sú základom extrémistických prejavov vo verejnom a politickom živote. Sú medzi nimi politizujúce hyperbolizovanie národných symbolov, nejednoznačná či priam konfliktná interpretácia minulosti, revanšistické postoje vo vzťahu k časti spoločnosti, tradície nacionalistickej politiky, konfesionálne konflikty, a tieto formy sú prepojené s odporom voči liberálno-demokratickému západu.

Download: Extremism vs. Democracy in Central Europe: Issues, Experiences, Challenges [pdf]



>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Publikácia prináša množstvo faktov z demografickej i ekonomickej štatistiky ako aj zosociologických výskumov.

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Starší ľudia medzi nami. Kde sme, kam smerujeme
Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie

Výskumná štúdia zameraná na kľúčové oblasti digitálnej gramotnosti ľudí v preddôchodkovom a dôchodkovom veku.

Skúmanie pravicového extrémizmu v SR z hľadiska straníckej politiky a verejnej mienky.

 Digitálna gramotnosť 2023 - zaostrené na seniorov
Pravicový extrémizmus na Slovensku. Výzva pre demokraciu a európske hodnoty

20 rokov krajskej samosprávy prinieslo rozmanité skúsenosti. Komplexná publikácia IVO a SK8.

Výskumná štúdia o vplyve pandémie Covid-19 na zlepšenie digitálnych zručností dospelej populácie.

20 rokov<br/>samosprávnych krajov<br/>na Slovensku 2001 - 2021
Digitálna gramotnosť na Slovensku 2022 v optike pandémie Covid-19

Navštívte nás na Facebooku





Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore