ivo.sk
IVO BAROMETER: Kvalita demokracie v štvrtom štvrťroku 2012 nezmenená

Inštitút pre verejné otázky zverejnil dňa 22.1.2013 hodnotenie vývoja kvality demokracie na Slovensku za štvrtý štvrťrok 2012.

Analytici Inštitútu pre verejné otázky v spolupráci s ďalšími expertmi hodnotia v rámci projektu IVO Barometer vývoj kvality demokracie na Slovensku vo štvrtom štvrťroku 2012 rovnakou celkovou známkou ako počas celého roka 2012 – 2,8.

Z pohľadu celoročného hodnotenia sa kvalita demokracie v roku 2012 oproti predchádzajúcemu roku zhoršila o 0,2 – z priemernej známky 2,6 na 2,8.  

Experti pripravujúci hodnotenie v rámci IVO Barometra skonštatovali, že celkový rating sa ani v poslednom štvrťroku 2012 oproti predchádzajúcim dvom obdobiam nezmenil. Hoci v jednej zo sledovaných oblastí – Demokratické inštitúcie a právny štát – došlo k miernemu zhoršeniu známky z 2,50 na 2,75, celkovú priemernú známku IVO Barometra za sledované obdobie to nezmenilo.

Vývoj v ostatných sledovaných oblastiach bol rovnako ako v predchádzajúcich obdobiach poznačený protichodnými tendenciami, ktorých vyznenie nebolo z pohľadu kvality demokracie také výrazné, aby viedli k zmene hodnotenia vzhľadom na škálu 0,25 bodu pre parciálne hodnotenia pre jednotlivé sledované oblasti.

Z pohľadu medziročného porovnania však v roku 2012 došlo k poklesu hodnotenia kvality demokracie o 0,2 bodu z 2,6 na 2,8. Na túto hodnotu klesol celkový index kvality demokracie hneď v prvom štvrťroku 2012 a držal sa na nej po celý rok. Tento pokles bol spôsobený miernym zhoršením bodového hodnotenia počas roka 2012 v podstate vo všetkých sledovaných oblastiach okrem nezávislých médií.Download

Barometer 4. štvrťrok 2012 - Hlavné zistenia [PDF]
Barometer 4. štvrťrok 2012 – Tlačová správa [PDF]
Barometer 4. štvrťrok 2012 - Barometer - Newsletter IVO [PDF]
Barometer 4. štvrťrok 2012 - verejná mienka - prezentácia [PDF]

Foto


Na tlačovej besede predstavili IVO Barometer 4/2012 Martin Bútora, Grigorij Mesežnikov, Zora Bútorová a Oľga Gyárfášová

Vybrané mediálne výstupy k IVO Barometru 4/2012

Televízia, video:
STV, TA3, .týždeň

Spravodajské portály:
aktualne.sk, aktuality.sk, webnoviny.sk, teraz.sk, sme.sk, pravda.sk, topky.sk, tvnoviny.sk, 24hod.sk, aktualne.sk, hnonline.sk, aktualne.cz.

Tlačové agentúry:
SITA, TASR

In English: Quality of democracy deteriorated in 2012, IVO Barometer finds (The Slovak Spectator)


IVO BAROMETER

Cieľom projektu IVO Barometer je pravidelne hodnotiť stav kvality demokracie na Slovensku v piatich kľúčových oblastiach: demokratické inštitúcie a právny štát; legislatíva; ochrana a dodržiavanie ľudských a menšinových práv; nezávislé médiá a médiá verejnej služby; a od roku 2012 občianska spoločnosť a tretí sektor.

Hodnota ratingu/známky IVO Barometra sa pohybuje na škále 1,00 – 5,00, pričom známka 1,00 vyjadruje optimálny stav kvality demokracie podľa štandardov a porovnávacích kritérií uplatňovaných na pôde Európskej únie a Rady Európy v oblasti stability inštitúcií, politickej demokracie, ľudských práv a slobôd.

V jednotlivých oblastiach experti IVO vypracúvajú podkladové analýzy vývoja v danej oblasti podľa zadanej metodológie. Na základe týchto analýz následne vznikajú pravidelné hodnotenia vývoja v jednotlivých oblastiach.

Projekt IVO Barometer 2012 podporili: Veľvyslanectvo USA, Nadácia Konrada Adenauera, Veľvyslanectvo Veľkej Británie a CEF - Stredoeurópska nadácia.>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti a výsledky transformačného procesu.

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu
Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie

Výskumná štúdia zameraná na kľúčové oblasti digitálnej gramotnosti ľudí v preddôchodkovom a dôchodkovom veku.

Výskumná reflexia kľúčových postojov internetovej populácie SR v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

 Digitálna gramotnosť 2023 - zaostrené na seniorov
Kyberbezpečnosť 2023 - optikou internetovej populácie SR

20 rokov krajskej samosprávy prinieslo rozmanité skúsenosti. Komplexná publikácia IVO a SK8.

Publikácia prináša množstvo faktov
z demografickej i ekonomickej štatistiky ako aj zo sociologických výskumov.

20 rokov<br/>samosprávnych krajov<br/>na Slovensku 2001 - 2021
Starší ľudia medzi nami. Kde sme, kam smerujeme

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore