ivo.sk
Starší ľudia medzi nami. Kde sme, kam smerujeme

Slovensko nám pred očami starne a v priebehu niekoľkých desaťročí sa zmení z najmladšej na najstaršiu krajinu v Európskej únii.

Inštitút pre verejné otázky reaguje na tento nezvratný proces s ďalekosiahlymi následkami vydaním novej publikácie. Ambíciou autorského kolektívu v zložení Zora Bútorová, Jarmila Filadelfiová, Oľga Gyárfášová, Grigorij Mesežnikov a Sylvia Šumšalová bolo analyzovať z viacerých perspektív životnú situáciu starších ľudí a tiež ukázať, ako ju vnímajú oni sami i príslušníci mladších generácií. Kniha je voľným pokračovaním publikácie Štvrtý rozmer tretieho veku. Desať kapitol o aktívnom starnutí, ktorú vydal Inštitút pre verejné otázky v roku 2013. Vďaka systematickému sledovaniu problematiky sa pred čitateľmi otvára nielen obraz o aktuálnom stave ale odhaľujú sa aj dlhodobé vývojové trendy.


Zaujíma vás, ako slovenská verejnosť hodnotí postavenie starších ľudí a ako sa v posledných rokoch zmenil rebríček najpálčivejších problémov, ktoré ich trápia? Chceli by ste vedieť, ako sa pod vplyvom zvyšovania dôchodkového veku posunuli názory verejnosti na prah staroby? Podlieha naša verejnosť vekovým a rodovým stereotypom? Čo očakávajú ľudia od odchodu do dôchodku a ako tento míľnik prežívajú čerství dôchodcovia a dôchodkyne? Prečo sú rizikom chudoby väčšmi ohrozené staršie ženy v porovnaní s mužmi? Aký je rebríček najčastejších činností, ktorým sa venujú starší ľudia? Do akej miery na Slovensku dokážeme využiť potenciál a skúsenosti starších ľudí? Ako k problematike starších ľudí pristupujú naše politické strany? Naplnili sa princípy zásadného politického dokumentu, akým bol Národný program aktívneho starnutia na roky 2014 – 2020?

Download: Starší ľudia medzi nami. Kde sme, kam smerujeme [pdf]


Publikácia prináša množstvo faktov z demografickej či ekonomickej štatistiky, ako aj z domácich i medzinárodných sociologických výskumov. Opiera sa o rozsiahly reprezentatívny výskum z augusta 2022 na vzorke 1 009 respondentov vo veku 18 a viac rokov a na vzorke 575 respondentov vo veku 55 a viac rokov, ako aj o informácie získané vďaka rozhovorom s predstaviteľmi seniorských organizácií ako aj moderovaným skupinovým diskusiám (focus groups) s ľuďmi v preddôchodkovom i dôchodkovom veku.Prezentácia publikácie na tlačovej besede v Bratislave. >> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti a výsledky transformačného procesu.

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu
Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie

Výskumná štúdia zameraná na kľúčové oblasti digitálnej gramotnosti ľudí v preddôchodkovom a dôchodkovom veku.

Výskumná reflexia kľúčových postojov internetovej populácie SR v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

 Digitálna gramotnosť 2023 - zaostrené na seniorov
Kyberbezpečnosť 2023 - optikou internetovej populácie SR

20 rokov krajskej samosprávy prinieslo rozmanité skúsenosti. Komplexná publikácia IVO a SK8.

Publikácia prináša množstvo faktov
z demografickej i ekonomickej štatistiky ako aj zo sociologických výskumov.

20 rokov<br/>samosprávnych krajov<br/>na Slovensku 2001 - 2021
Starší ľudia medzi nami. Kde sme, kam smerujeme

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore