ivo.sk
Sloboda médií, informačné konflikty a demokracia v SR

Dňa 10. októbra 2018 Inštitút pre verejné otázky (IVO) a Kultúrne centrum Aktivity s podporou Nadácie Konrada Adenauera (KAS) zorganizovali v Trenčíne verejnú diskusiu na tému Sloboda médií, informačné konflikty a demokracia na Slovensku. Podujatie sa uskutočnilo v rámci projektu IVO „Krajina na križovatke“, skladajúceho sa zo série diskusií expertov a verejnosti na aktuálne témy spoločenského vývoja vo viacerých mestách SR. 

Na diskusii sa zúčastnili prezident IVO Grigorij Mesežnikov, Ľuba Lesná (novinárka, publicistka a spisovateľka) a Ivan Ježík (lektor a aktivista, Voices n. o.). Podujatie uviedol a moderoval Jakub Kobela (Slovenská debatná asociácia). Účastníci podujatia  sa dotkli širokého spektra otázok,  súvisiacich s formovaním mediálneho prostredia na Slovensku v období transformačného procesu a demokratizácie, ako aj jeho dnešnej podoby. Hovorili o posunoch na mediálnej scéne od roku 1989 z  personálneho, profesionálneho a vlastníckeho hľadiska, o účasti  novinárov na verejnej debate o obrane demokracie pred autoritarizmom, o reformách a účasti na procese európskej integrácie, o tom, akú podobu mali informačné konflikty s vysokou spoločenskou relevanciou za účasti viacerých aktérov (politikov, zástupcov podnikateľskej sféry,  predstaviteľov samotných médií – novinárov a vydavateľov). Poukázali aj na súvislosti najvýznamnejšej kauzy v mediálnom prostredí, ktorá sa odohrala na Slovensku v roku 2018 a mala širokú spoločenskú rezonanciu s dopadom na vnútropolitický vývoj, aktivizáciu občianskej spoločnosti a stranícku politiku – vraždy nezávislého novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Veľkú pozornosť venovali účastníci diskusie súčasnému stavu mediálnej scény, jej problémom a výzvam, ako aj interakciám tzv. štandardných médií a rôznych komunikačno-informačných platforiem, ktoré sa pokúšajú konkurovať etablovaným médiách v plnení niektorých z ich základných funkcií. Dotkli sa v tejto súvislosti aj problematiky dezinformačno-konšpiračných „médií“, ich toxických obsahov a spôsobov, ktoré používajú pri oslovení recipientov.


Download:
Pozvánka na podujatie [pdf]>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti a výsledky transformačného procesu.

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu
Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie

Výskumná štúdia zameraná na kľúčové oblasti digitálnej gramotnosti ľudí v preddôchodkovom a dôchodkovom veku.

Výskumná reflexia kľúčových postojov internetovej populácie SR v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

 Digitálna gramotnosť 2023 - zaostrené na seniorov
Kyberbezpečnosť 2023 - optikou internetovej populácie SR

20 rokov krajskej samosprávy prinieslo rozmanité skúsenosti. Komplexná publikácia IVO a SK8.

Publikácia prináša množstvo faktov
z demografickej i ekonomickej štatistiky ako aj zo sociologických výskumov.

20 rokov<br/>samosprávnych krajov<br/>na Slovensku 2001 - 2021
Starší ľudia medzi nami. Kde sme, kam smerujeme

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore