ivo.sk
Slovensko 1995. Súhrnná správa o stave spoločnosti

Inštitút pre verejné otázky vo februári 2016 zverejnil novú digitalizovanú verziu prvej súhrnnej správy o stave spoločnosti Slovensko 1995 - po dvadsiatich rokoch od jej vzniku.

Zostavovateľmi, editormi i redaktormi prvej „súhrnky“, ktorá mala 300 strán a obsahovala 125 tabuliek, grafov a máp boli Martin Bútora a Péter Hunčík, na redakcii textov sa okrem nich podieľal aj Eugen Gindl. Publikáciu vydala Nadácia Sándora Máraiho v Bratislave.

Editorský a autorský tím v čase písania tejto knihy isto netušil, že to nebude jediná súhrnná správa, že pod hlavičkou novovzniknutého Inštitútu pre verejné otázky (IVO) bude vychádzať súhrnná správa ďalších 15 rokov v slovenskej aj anglickej mutácii, s celkovými rozsahom viac ako 17000 knižných strán, s autorským vkladom vyše 200 autorov a autoriek a desiatok oponentov, editorov a redaktorov. Súhrnné správy sa za jeden a pol dekády stali nezameniteľným zdrojom informácií, údajov, analýz, reflexií, pohľadov na svet s osobitým dôrazom na slovenskú skutočnosť.

Táto prvá súhrnná správa prináša komplexné pohľady na meniacu sa ekonomickú, politickú, sociálnu, ekologickú, kultúrnu, hodnotovú a mentálnu mapu Slovenska v období po roku 1989, a osobitne v období po predčasných parlamentných voľbách na jeseň 1994 až do jari 1996. Všíma si kontinuitu i zmeny v chápaní dôležitých otázok verejného záujmu. Kolektív 21 autorov a autoriek v nej monitoruje a analyzuje stav spoločnosti v celom rade oblastí.

Poldruharočné vládnutie koalície Hnutia za demokratické Slovensko na čele s Vladimírom Mečiarom, Slovenskej národnej strany vedenej Jánom Slotom a Združenia robotníkov Slovenska s jej predsedom Jánom Ľuptákom zmenilo spoločenský vývoj vo všetkých oblastiach. Autoritárske trendy v štýle výkonu moci a s nimi súvisiace konflikty a kauzy vrcholili až v nasledujúcich rokoch. Z dnešného pohľadu je preto zaujímavé čítať, ako Slovensko v roku 1995 videli a hodnotili analytici - vtedy ešte neznalí vývoja mečiarizmu v ďalších rokoch ani úspešného zvratu vývoja po voľbách v roku 1998.

Download:

Slovensko 1995. Súhrnná správa o stave spoločnosti [PDF, 4,7 MB]

Bonus z roku 2016: 

Martin Bútora: Sedem pozdravov čitateľom prvej Súhrnnej správy [PDF, 0,2 MB]

 >> Späť na Aktuality

Videoaktuality

20 rokov krajskej samosprávy prinieslo rozmanité skúsenosti. Komplexná publikácia IVO a SK8.

Súčasný stav a vývoj v troch oblastiach významných z pohľadu spoločenskej transformácie.

20 rokov samosprávnych krajov na Slovensku 2001 - 2021
 Slovensko po troch desaťročiach slobody

Výskumná štúdia na aktuálnu tému migrácie mladých vzdelaných Slovákov. 

Výskumná štúdia o vplyve pandémie Covid-19 na zlepšenie digitálnych zručností dospelej populácie.

 Únik mozgov - migračný potenciál mladých na Slovensku
Digitálna gramotnosť na Slovensku 2022 v optike pandémie Covid-19

Výsledky reprezentatívneho výskumu názorov verejností v štyroch krajinách V4

Faktory ovplyvňujúce dvojstranné vzťahy Taiwanu s krajinami EÚ v strednej a východnej Európe.

V4 v názoroch verejnosti: skúsenosti a výzvy
Taiwansko-európska jeseň 2021: pohľad zo Slovenska

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore