Inštitút pre verejné otázky v spolupráci so strednými školami na Slovensku realizoval v tomto roku už tretie celoslovenské Študentské voľby. Na školách v 37 mestách SR malo možnosť vyše 18 tisíc stredoškolských študentov nad 15 rokov voliť kandidátov na primátorov svojich miest. S predstihom 9 dní pred skutočnými voľbami tak mali možnosť vyskúšať si voľbu mladí. Voľby prebehli bez problémov na všetkých 72 zúčastnených školách dňa 6. novembra 2014 s volebnou účasťou vyše 51 percent.
Voľby prebehli obdobným spôsobom ako skutočné voľby, členovia volebných komisií disponovali zoznamami voličov, vo volebných miestnostiach sa nachádzala hlasovacia urna, bola zabezpečená dobrovoľnosť a tajnosť hlasovania, volebné miestnosti boli otvorené počas celého dňa. Voľby zabezpečilo 250 študentov - dobrovoľníkov vo volebných komisiách, v spolupráci s pedagógmi.
Oficiálne výsledky volieb
Do tretích Študentských volieb Inštitútu pre verejné otázky sa zapojilo rekordných 72 stredných škôl v SR (33 gymnázií a 39 stredných odborných škôl a obchodných akadémií; 51 z nich bolo štátnych, 13 cirkevných a 8 súkromných), na ktorých spomedzi 18.575 oprávnených voličov nad 15 rokov hlasovalo 9.603 študentov, ktorí odovzdali 9.268 platných hlasov. Volebná účasť dosiahla 51,70%.
Mestom s najväčším počtom zapojených škôl (až 11) boli Košice. U študentov tu s prehľadom vyhral Richard Raši so ziskom takmer 50 percent hlasov. Druhým najúspešnejším kandidátom bol Rudolf Bauer, ktorému odovzdalo svoj hlas 19,3 hlasujúcich študentov.
V Bratislave bolo zapojených osem škôl a so ziskom takmer 28 percent zvíťazil Milan Kňažko s 9 percentným náskokom pred Ivom Nesrovnalom. V Prešove (5 zapojených škôl) sa umiestnila na prvom mieste Andrea Turčanová so ziskom 25 percent a len o tri hlasy porazila druhého v poradí Pavla Hagyariho.
Mestá Levice a Žilina mali v študentských komunálnych voľbách zastúpenie po štyroch školách, ostatné zapojené mestá mali menej ako štyri školy.
Zaujímavé výsledky prinieslo porovnanie hlasovania školákov v študentských voľbách a dospelej populácie v komunálnych voľbách. Z 37 zúčastnených miest v 20-tich vyhral rovnaný kandidát či kandidátka a v 17-tich mestách sa favoriti detí a dospelých líšili.
Kompletné výsledky za jednotlivé mestá nájdete v prehľade výsledkov.
Download výsledkov
Prehľad výsledkov volieb v mestách (pdf)
Výsledky volieb v mestách (pdf)
Tlačová správa – Študentské komunálne voľby (pdf)
Porovnanie študentských volieb a volieb SR (pdf)

O študentských voľbách
Cieľom projektu Študentské voľby je bližšie zoznámiť študentov stredných škôl v SR so základnými demokratickými princípmi fungovania spoločnosti a zvýšiť informovanosť a povedomie o fungovaní volebných systémov. Ambíciou projektu je tiež vtiahnuť túto skupinu intenzívnejšie do verejného priestoru a zvýšiť jej občiansku angažovanosť prostredníctvom realizovania modelových volieb. časti nastupujúce generácii, ktorá sa Študentských volieb zúčastnila.
Projekt podporili:
- Nadácia Intenda

- Veľvyslanectvo USA v Bratislave

Fotografie zo škôl

Stredná odborná škola železničná, Košice

Spojená škola, Modrý Kameň

Gymnázium Andreja Kmeťa, Banská Štiavnica

Obchodná akadémia, Levice

Súkromná stredná odborná škola, Kežmarok

Stredná odborná škola, Svit

Stredná odborná škola, Stará Ľubovňa

Stredná zdravotnícka škola sv. Alžbety, Košice

Gymnázium Kráľovnej pokoja, Žilina
-----
Za realizáciu volieb školám ďakujeme, aj za poslané fotografie.
Výsledky volieb nájdete aj na projektovej webstránke www.studentskevolby.sk.