ivo.sk
IVO: Spoločnosť sa podľa Slovákov uberá nesprávnym smerom

Výskum názorov verejnosti na aktuálne spoločenské a politické otázky uskutočnil Inštitút pre verejné otázky (IVO) v dňoch 5. až 12. novembra

BRATISLAVA 30. decembra (SITA) - Naša spoločnosť sa uberá nesprávnym smerom. Myslí si to 65 percent opýtaných vo výskume názorov verejnosti na aktuálne spoločenské a politické otázky. Ten uskutočnil Inštitút pre verejné otázky (IVO) v dňoch 5. až 12. novembra, agentúru SITA o tom informovala Zora Bútorová z inštitútu. Zber údajov zabezpečila agentúra Focus na vzorke 1 049 obyvateľov Slovenska starších ako 18 rokov. Podľa 29 percent respondentov sa spoločnosť uberá správnym smerom, šesť percent nevedelo odpovedať. Hodnotenie smerovania spoločnosti sa v porovnaní s koncom minulého roka takmer nezmenilo, spoločnosť šla vlani zlým smerom podľa 63 percent opýtaných.

Kritické hodnotenie smerovania slovenskej spoločnosti prevláda vo všetkých socio-demografických skupinách. Z výskumu vyplýva, že z regionálneho hľadiska sú najoptimistickejší obyvatelia Trenčianskeho kraja, kde 41 percent opýtaných hodnotí smerovanie pozitívne, 53 percent negatívne. Naopak, najpesimistickejší sú ľudia v Nitrianskom kraji, podľa 19 percent sa spoločnosť uberá správnym smerom, podľa 77 percent nesprávnym. Z hľadiska veku vníma smerovanie našej spoločnosti ako správne najviac skupina respondentov vo veku od 18 do 24 rokov. Túto možnosť označilo 36 percent. Naopak, ako nesprávne vnímajú smerovanie spoločnosti skupiny ľudí vo veku 55 až 64 rokov a 65 a viac. Smerovanie hodnotí negatívne v oboch prípadoch 70 percent opýtaných.

Rozdielny je aj pohľad prívržencov politických strán. Ako ukazuje výskum, medzi priaznivcami Smeru-SD sa 53 percent respondentov prikláňa k pozitívnemu hodnoteniu. Medzi priaznivcami všetkých opozičných parlamentných strán však výrazne prevažujú kritické názory. Názor, že spoločnosť sa uberá nesprávnym smerom, vyjadrilo 87 percent opýtaných priaznivcov Strany maďarskej komunity (SMK), 79 percent opýtaných, ktorí sú priaznivcami strán KDH a Nová väčšina - Dohoda.

Videoaktuality

Kľúčové oblasti a udalosti vývoja bezpečnostného a obranného sektora SR v rokoch 1993-2023. 

Pri príležitosti 20-teho výročia vstupu SR do NATO sprístupňujeme publiáciu z roku 1998.

Thirty Years <br/>of Slovak Security <br/>and Defence Policy
Slovensko v šedej zóne? Rozširovanie NATO, zlyhania a perspektívy Slovenska

Výskumná štúdia zameraná na informatické vzdelávanie mladej generácie.

Výskumná reflexia kľúčových postojov internetovej populácie SR v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Informatické vzdelávanie na základných a stredných školách
Kyberbezpečnosť 2023 - optikou internetovej populácie SR

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti.

Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie
Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore