ivo.sk
Predstavenie knihy Odkiaľ a kam v Bratislave

Inštitút pre verejné otázky a vydavateľstvo Kalligram predstavili 26. 6. 2013 v Bratislave novú knihu Odkiaľ a kam. 20 rokov samostatnosti. V publikácii sa 61 autorov rôznych generácií s rôznymi životnými skúsenosťami zamýšľa nad vývojom slovenskej a českej spoločnosti od rozdelenia v roku 1993.

Za editorský tím vystúpil s príhovorom Martin Bútora, knihu uviedol analytik a komentátor Marián Leško. Riaditeľ vydavateľstva Kalligram László Szigeti potom predstavil jedného z autorov, vzácneho hosťa z Českej republiky Petra Pitharta, ktorý predniesol svoj pohľad na uplynulé dvadsaťročie i na reflexiu toho diania autormi knihy.

Podľa Martina Bútora sa kniha pokúša odpovedať na to, do akej miery možno dnes o krátkych dejinách našich dvoch krajín, teda o posledných 20 rokoch a ich vyústení hovoriť ako o „úspešnom príbehu“. Aký zmysel má naša samostatnosť? Priniesla viac demokracie a slušnosti v politike? Viac zodpovednosti a občianskej zrelosti? Pevnejšiu vládu zákona a lepšie ekonomické podmienky? Čo sa dá urobiť pre to, aby sa pomery zlepšovali?

„Otázka o zmysle samostatnosti je vlastne podotázkou základnejšieho spytovania o zmysle našich dejín – spytovania, ktoré sprevádza českú, ale aj slovenskú politickú, intelektuálnu i kultúrnu obec už dlhšie ako poldruha storočia,“ konštatoval Martin Bútora. „Po dvadsiatich rokoch už nie je témou štátna samostatnosť – ale predovšetkým samotný obsah štátu, jeho prínos pre ľudí, jeho schopnosť plnšie rozvinúť kapacity, energiu, sociálny kapitál, jeho vklad do širšieho spoločenstva krajín. Majú však oba naše štáty určujúcu štátnu ideu, ktorá by ich vystihovala, ktorej by rozumeli dospelí a ktorú by si pamätali deti, ktorá by sa vynímala nielen na insigniách, ale našla by si miesto aj v srdciach a hlavách ich obyvateľov? A to všetkých obyvateľov, aj tých slabších, zanedbanejších, opustenejších?“

Kniha sa venuje aj akívnym občanom, ľuďom, ktorí neprepadajú pocitu naučenej bezmocnosti, ale napriek prekážkam využívajú priestor občianskej slobody na riešenie problémov okolo seba a nečakajú, až to za nich urobí niekto iný. „Pri takomto zápolení“ – ukončil svoj príhovor Martin Bútora – „ktoré sa odohráva často bokom od hlavných arén verejného života, v nie vždy vľúdnej každodennosti ľudských osudov, si možno pripomenúť dodnes platnú myšlienku nášho prvého prezidenta T. G. Masaryka o päťdesiatich rokoch, ktoré bude Československá republika potrebovať na to, aby sa v nej zakorenila demokracia. Polovicu tejto cesty budeme mať v oboch dedičoch tejto republiky pomaly za sebou.“

Početné publikum, kde popri autorkách i autoroch nechýbali ani viaceré osobnosti verejného života, privítalo medzi sebou aj speváčku a herečku Szidi Tobias, ktorá zaspievala po slovensky i po česky.

Kniha Odkiaľ a kam. 20 rokov samostatnosti ponúka viachlasnú a multižánrovú výpoveď, medzi autormi sú historici, politológovia, právnici, sociológovia, ekonómovia, psychológovia, antropológovia, pedagógovia, teológovia, spisovatelia, publicisti, občianski aktivisti, blogeri.

Viac o knihe v sekcii publikácie. Kniha sa dá zakúpiť v IVO alebo v e-shope na tomto webe.

VIDEO

Výber z príhovorov: Martin Bútora, Marián Leško, Petr Pithart

FOTO


Štyria editori knihy (zľava): Grigorij Mesežnikov, Zora Bútorová, Miroslav Kollár a Martin Bútora. Vpravo spoluautor Petr Pithart a Marián Leško.


S úvodným príhovorom vystúpil Martin Bútora.


Petr Pithart číta úryvok z knihy. Hosťa z Prahy predstavil riaditeľ vydavateľstva Kalligram László Szigeti.


Knihu predstavil analytik a komentátor Marián Leško.


S príhovorom vystúpil aj László Szigeti z vydavateľstva Kalligram. 
V Pálfyho paláci zazneli aj pesničky Szidi Tobias. Pri klavíri Milan Vyskočáni.


 
Pohľad do auditória.

----

Vydanie knihy Odkiaľ a kam. 20 rokov samostatnosti podporili Nadácia Tatra banky, Nadácia Konrada Adenauera a Nadácia otvorenej spoločnosti.>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Kľúčové oblasti a udalosti vývoja bezpečnostného a obranného sektora SR v rokoch 1993-2023. 

Pri príležitosti 20-teho výročia vstupu SR do NATO sprístupňujeme publiáciu z roku 1998.

Thirty Years <br/>of Slovak Security <br/>and Defence Policy
Slovensko v šedej zóne? Rozširovanie NATO, zlyhania a perspektívy Slovenska

Výskumná štúdia zameraná na informatické vzdelávanie mladej generácie.

Výskumná reflexia kľúčových postojov internetovej populácie SR v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Informatické vzdelávanie na základných a stredných školách
Kyberbezpečnosť 2023 - optikou internetovej populácie SR

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti.

Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie
Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore