ivo.sk
 
Ak máte záujem o aktuálne informácie o aktivitách IVO, pošlite nám Váš e-mail
pošli
Martin Bútora a IVO sa podieľali na koordinácii nominácie väzneného čínskeho disidenta na Nobelovu cenu mieru

Päťdesiatjeden poslancov a poslankýň Národnej rady SR, ako aj vyše tridsať osobností spoločenského, kultúrneho, vedeckého a občianskeho života sa spoločne podpísali pod slovenskú nomináciu čínskeho disidenta Liu Siao-poa na Nobelovu cenu mieru. V nominácii, ktorú koordinátori akcie z Nadácie Pontis (Milan Nič), Inštitútu pre verejné otázky (Martin Bútora), občianskeho združenia Človek v ohrození (Gabriela Šuvadová) a Konzervatívneho inštitútu M.R. Štefánika (Ondrej Dostál) 27. januára zaslali do Oslo, signatári pripomenuli fakt, že aktivity Liu Siao-poa majú už dnes nepopierateľný význam a dosah na formovanie Číny ako budúcej demokracie a vyjadrili želanie, aby výbor pre udeľovanie Nobelovej ceny mieru tejto skutočnosti venoval osobitnú pozornosť.

Nomináciu okrem iných podpísali bývalí predsedovia parlamentu František Mikloško a Pavol Hrušovský, ako aj súčasný i bývalý predseda parlamentného výboru pre ľudské práva, menšiny a postavenie žien József Berényi a László Nagy.

Osobnosti sa zhodli v tom, že Nobelova cena mieru pre Liu Siao-poa by bola povzbudením nielen pre stúpencov Charty 08 a čínskych aktivistov, ktorí sú prenasledovaní či väznení, ale súčasne by bola vyjadrením úcty a rešpektu voči všetkým tým, pre ktorých sú ľudské práva a ľudská dôstojnosť hodnotami zásadného významu. Ocenenie by bolo signálom pre tisícky ďalších aktivistov po celom svete, že ich boj má zmysel a nie sú v ňom sami.

„Je to ocenenie muža, ktorý v najväčšej krajine sveta, v podmienkach politického útlaku inicioval jedinečnú občiansku iniciatívu - manifest Charta 08,“ píšu v článku v denníku Sme uverejnenom pod názvom „Zápas o slobodu v Číne si zaslúži našu podporu” koordinátori a spolusignatári nominácie. „Manifest symbolicky vyhlásili na Deň ľudských práv v decembri 2008. Hlási sa k inšpirácii československým disidentským hnutím a Chartou 77, vyzýva na politické reformy, rešpektovanie medzinárodných dohôd o ľudských právach, ochranu vlastníckych práv a životného prostredia, federatívne usporiadanie Číny a riešenie vzťahov s menšinami a Taiwanom. Napriek represii úradov našlo odvahu podpísať dokument 10 tisíc Číňanov. Na zastrašenie ostatných bol jej najznámejší protagonista a spoluautor, 54-ročný literárny kritik Liu Siao-po, v decembri 2009 odsúdený na 11 rokov väzenia. Rýchly súdny proces sa konal na Vianoce, keď sa ľudia v mnohých krajinách sveta väčšmi sústredili na sviatky ako na politiku. Liu Siao-po sa proti rozsudku odvolal - no k jeho zmierneniu, ako aj k ochrane ďalších aktivistov Charty 08, už teraz môže pomôcť len medzinárodná publicita.“

„Naša iniciatíva,“ pokračujú koordinátori nominácie z Nadácie Pontis, Inštitútu pre verejné otázky, občianskeho združenia Človek v ohrození a Konzervatívneho inštitútu M.R. Štefánika, „sa zrodila v spolupráci s českými senátormi, zástupcami českých mimovládnych organizácií a niekdajšími predstaviteľmi disentu na čele s Václavom Havlom. Sme veľmi radi, že nás podporilo päťdesiatjeden poslancov a poslankýň Národnej rady SR, čím nominácia Liu Siao-poa dostala významnejšiu váhu aj z hľadiska pravidiel nórskeho Nobelovho výboru. Je vcelku logické, že na zozname podporovateľov z Prahy nechýbajú známi politici z rôznych častí politického spektra, predovšetkým tí so silným zahraničnopolitickým profilom (Alexandr Vondra z ODS, Petr Pithart z KDÚ-ČSL, Jiří Dienstbier a Lubomír Zaorálek z ČSSD). Zoznam podporovateľov zo Slovenska takisto obsahuje úctyhodné mená, ale len z radov dnešnej opozície.

Podľa autorov príspevku vzťahy s Čínou je možné rozvíjať aj pri súčasnom rešpektovaní vzájomných rozdielov. Slovensko môže uznávať dôležitú úlohu Číny na medzinárodnej scéne a súčasne môže pripomínať hodnotovú orientáciu Slovenskej republiky, ako aj celkový súlad slovenskej zahraničnej politiky s politikou a postojmi Európskej únie, ktorá vyjadrila hlboké znepokojenie nad uväznením Liu Siao-poa.

„Ľudské práva sú nedeliteľné,“ končia koordinátori nominácie svoj príspevok. „Prípad Liu Siao-poa je spojený aj s našou nedávnou históriou. Je len prirodzené, že sa oň zaujíma česká i slovenská občianska a zahraničnopolitická komunita. Veríme, že dôstojná obhajoba ľudských práv vo svete bude trvalou oficiálnou agendou slovenskej zahraničnej politiky, ktorá sa môže oprieť o naše historické tradície i o presvedčenie o sile slobodných jednotlivcov meniť pomery okolo seba - dnes v Číne, tak ako pred rokom 1989 v bývalom Československu. V súlade s tým očakávame, že Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pekingu bude osudy predstaviteľov Charty 08 pozorne sledovať.“

Koordinátori a zástupcovia mimovládnych organizácií odovzdali 3. februára 2010 oznámenie o nominácii čínskeho občana Veľvyslanectvu ČĽR. V liste apelujú na vysokých čínskych predstaviteľov, aby rešpektovali práva svojich občanov, k čomu ČĽR zaväzujú aj medzinárodné dohovory o ľudských právach, ktorých je signatárom.

Čítajte viac v komentári denníka Sme: Zápas o slobodu v Číne si zaslúži našu podporu

Nomináciu podporili osobnosti ako niekdajší disident a signatár Charty 77, politológ Miroslav Kusý, ďalej protagonisti Novembra 1989 na Slovensku (spoluzakladatelia Verejnosti proti násiliu – dramaturg a bývalý minister kultúry Ladislav Snopko, literárny vedec a bývalý člen parlamentu Peter Zajac, divadelník a bývalý popredseda vlády SR Martin Porubjak, výtvarník Rudo Sikora, spisovateľ Ľubomír Feldek; jeden z lídrov ochranárskeho hnutia Mikuláš Huba; lídri študentského hnutia v Novembri 1989 – dramaturgička Zuzana Mistríková a hudobník Anton Popovič; spoluzakladatelia Maďarskej nezávislej iniciatívy – spisovateľ Lajos Grendel a vydavateľ László Szigeti), a tiež historik a bývalý podpredseda slovenského parlamentu Milan Zemko, rímskokatolícky kňaz a bývalý politický väzeň Anton Srholec, biológ a bývalý minister školstva Ladislav Kováč, politologička Soňa Szomolányi, matematik Pavol Brunovský.

Zoznam osobností slovenského spoločenského, umeleckého a občianskeho života, ktoré nomináciu v liste do Oslo podpísali, prináša internetový portál changenet.sk, kde nomináciu možno podporiť.

Ďalšie informácie nájdete aj na stránkach topky.sk, pressweb.cz a earthtimes.org>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Prečo mýty o tejto krajine dlhodobo prežívajú a majú vďačných recipientov a šíriteľov.

Účasť žien na politickom
rozhodovaní cez prizmu štatistík 
aj v optike verejnej mienky  

Mýty o Rusku
Politická participácia žien <br/>na Slovensku 2020

Neprehliadnite aktuálnu výskumnú štúdiu o postojoch internetovej populácie k problematike kybernetickej bezpečnosti. 

Výsledky 15. ročníka výskumu digitálnej gramotnosti populácie SR.

Kyberbezpečnosť očami internetovej populácie SR
Digitálna gramotnosť na Slovensku 2020

Výsledky volieb a ich širší
kontext, činnosti politických
aktérov, sociologické dáta.

Dezinformačno-konšpiračná scéna
v období COVID-19. Aktéri, naratívy, analýza FB príspevkov. 

Slovenské voľby '20:<br/>Akú zmenu priniesli
Infodémia na Slovensku<br/>2020

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore