ivo.sk
 
Ak máte záujem o aktuálne informácie o aktivitách IVO, pošlite nám Váš e-mail
pošli
Verejnoprávne médiá budú mať svoje postavenie aj v digitálnej dobe

Zdroj: TASR, 23. 10. 2009

Verejnoprávne médiá na Slovensku budú mať svoje postavenie aj po roku 2012, teda už v dobe digitálneho šírenia programovej služby. To je prvý výstup z konferencie s názvom Médiá verejnej služby s podtitulom Verejný záujem a verejná služba v digitálnom veku, ktorú usporiadal dnes v Bratislave Inštitút pre verejné otázky (IVO) a Mediálny inštitút (MI). Jej cieľom je otvoriť priestor pre verejnú diskusiu o obsahu a budúcnosti verejnej služby v televíznom a rozhlasovom vysielaní v dynamicky sa vyvíjajúcom audiovizuálnom prostredí.

Program bol zostavený z troch tém - verejný záujem a verejná služba v digitálnom veku, verejná služba na digitálnom trhu z pohľadu diváka (poslucháča) a Slovenská realita verejnej služby. Rozsiahla diskusia sa rozvinula k opodstatnenosti verejnej služby prostredníctvom verejnoprávnych médií, obsahu programovej služby, predovšetkým akým smerom by sa malo vyvíjať aj postavenie verejnoprávnych médií na trhu. Vyplynulo z nej však to, že verejnoprávne médiá budú mať opodstatnenosť aj v blízkom období digitalizácie.

"Určite áno, ja o tom nepochybujem, samozrejme sa diskutuje o tom, že akú budú mať pozíciu, aký budú mať obsah, aký budú mať rozsah, aké bude zameranie, lebo verejnoprávne médium je dohodou verejnosti o tom, že také niečo potrebuje. Nepochybujem, že aj v digitálnom veku o desať rokov sa takáto konferencia bude uskutočňovať a bude hovoriť, čo o ďalších desať rokov," povedal pre TASR programový riaditeľ Slovenského rozhlasu Ľuboš Machaj. "Pokiaľ má fungovať duálny systém a normálny vývoj médií v európskom kontexte, tak určite niet pochýb o tom, že budú aj do budúcna," dodal pre TASR programový riaditeľ Slovenskej televízie Roman Lipták. "Verejnoprávne médiá sú dominantným prvkom duálneho systému napriek tomu, že v podiele na trhu nemusia vykazovať nadpolovičné hodnoty, ale vždy zostanú a aj musia ostať, ak chceme mať normálny rozvoj spoločnosti. Vždy musia zostať dominantným prvkom, pretože rozvoj verejnej služby nemôže byť založený na podporovaní najhorších ľudských vlastností, ale naopak," uzavrel trojicu zástupcov slovenských verejnoprávnych inštitúcií Jaroslav Rezník, generálny riaditeľ TASR.

V druhej časti konferencie prezentoval Miroslav Kollár výsledky prieskumu Inštitútu pre verejné otázky z apríla 2008. Tie ukázali, že verejnosť je pomerne spokojná s vysielaním STV, nespokojných je iba 27 percent respondentov, väčšia polovica je presvedčená, že verejnoprávne médiá sú potrebné. Verejnosť nemá presnú predstavu o obsahu verejnoprávnej služby, narastá však počet tých, ktorí si myslia, že financovanie týchto médií by mal zabezpečiť štát. Programoví riaditelia STV a SRo prezentovali stav prípravy k prechodu na digitálne vysielanie. V súvislosti s tým Roman Lipták uviedol, že "programovým riaditeľom v budúcnosti bude divák".

Situáciu verejnoprávnych médií v Českej republike priblížil Jan Potůček, šéfredaktor serveru DigiZone.cz. Česká televízia aj Český rozhlas sú vysielateľmi zo zákona, ich rady majú rovnako 15 členov ako slovenské verejnoprávne médiá. V prípade Českej televízie sú získané financie za vysielanie reklamných programov poukazované na osobitný účet, z ktorého sa financuje zabezpečenie prechodu na digitálnu formu vysielania.

"Cieľom konferencie bolo otvoriť diskusiu o tom, či je z pohľadu vývoja na televíznom trhu a digitalizácie aj v strednodobom horizonte potrebná verejná služba v oblasti televízneho a rozhlasového vysielania, chceli sme sa trocha povzniesť nad súčasnú realitu a baviť sa výhľadovo o tom, akým spôsobom by obsahovo mala táto služba vyzerať," zhodnotil priebeh dnešného stretnutia pre TASR Miroslav Kollár z Inštitútu pre verejné otázky a dodal: "Ukázalo sa, že na Slovensku je niekoľko desiatok ľudí, ktorí sa tejto problematike rozumejú, ktorí majú záujem na túto tému diskutovať a pociťujú fakt, že mnoho otázok v tejto oblasti je nezodpovedaných. Z tohto pohľadu som spokojný s tým, že diskusia bola obohatením pre panelistov aj pre účastníkov. Nasledovať bude otvorenie verejnej diskusnej platformy s najväčšou pravdepodobnosťou v elektronickej podobe."

Videoaktuality

Prečo mýty o tejto krajine dlhodobo prežívajú a majú vďačných recipientov a šíriteľov.

Účasť žien na politickom
rozhodovaní cez prizmu štatistík 
aj v optike verejnej mienky  

Mýty o Rusku
Politická participácia žien <br/>na Slovensku 2020

Neprehliadnite aktuálnu výskumnú štúdiu o postojoch internetovej populácie k problematike kybernetickej bezpečnosti. 

Výsledky 15. ročníka výskumu digitálnej gramotnosti populácie SR.

Kyberbezpečnosť očami internetovej populácie SR
Digitálna gramotnosť na Slovensku 2020

Výsledky volieb a ich širší
kontext, činnosti politických
aktérov, sociologické dáta.

Dezinformačno-konšpiračná scéna
v období COVID-19. Aktéri, naratívy, analýza FB príspevkov. 

Slovenské voľby '20:<br/>Akú zmenu priniesli
Infodémia na Slovensku<br/>2020

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore