ivo.sk
Zora Bútorová a Martin Bútora vystúpili na konferencii o občianskej spoločnosti v Prahe

Konferencia pripravená Prague Institute for Democracy, Economy and Culture, ktorý pôsobí pri New York University v Prahe, sa konala 21. marca 2009 pod názvom Achievements and Failures of Civil Society in Central Europe – Twenty Years after the Fall of Communism.

Venovala sa úlohe občianskej spoločnosti pred pádom komunizmu i jej postaveniu v uplynulých dvadsiatich rokoch. Na paneli moderovanom riaditeľom New York University v Prahe Jiřím Pehem vystúpil spolu s Monikou MacDonagh Pajerovou, riaditeľkou združenia Ano pro Evropu, s bývalými disidentmi – žurnalistom Janom Urbanom a ekonomickým komentátorom a hudobníkom Janom Macháčkom aj Martin Bútora, ktorý popri analýze externých faktorov ovplyvňujúcich zmeny v roku 1989 hovoril aj o vtedajšej situácii v Československu a na Slovensku.

Zora Bútorová
predniesla svoj príspevok spolu s expertmi z oblasti politológie a sociológie Soňou Szomolányi z Univerzity Komenského a Karlom Müllerom z NYU v Prahe na paneli moderovanom Salimom Muradom z Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach. Uviedla v ňom niekoľko „kazuistík“ ilustrujúcich potláčanie slobodných občianskych aktivít pred rokom 1989, nerozvinutosť občianskej spoločnosti v prvých rokoch po zmene režimu, ako aj  vklad občianskej spoločnosti do budovania základov demokracie na Slovensku.Martin Bútora (vľavo) a Jiří Pehe (vpravo) komentovali aj úvodný prejav niekdajšieho signatára Charty 77 Martina  Palouša (v strede), s ktorým spoločne pôsobili ako veľvyslanci SR a ČR v USA.Zľava Jan Macháček, Martin Bútora a  Monika MacDonagh Pajerová.Účastníci druhého panelu sa venovali najmä súčasnému postaveniu občianskej spoločnosti. Zľava: Zora Bútorová, Soňa Szomolányi, Karel Müller a Salim Murad.V publiku prevažovali študenti zo zahraničia.>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Výsledky reprezentatívneho výskumu názorov verejností v štyroch krajinách V4

Súčasný stav a vývoj v troch oblastiach významných z pohľadu spoločenskej transformácie.

V4 v názoroch verejnosti: skúsenosti a výzvy
 Slovensko po troch desaťročiach slobody

Výskumná štúdia na aktuálnu tému migrácie mladých vzdelaných Slovákov. 

Výskumná štúdia o vplyve pandémie Covid-19 na zlepšenie digitálnych zručností dospelej populácie.

 Únik mozgov - migračný potenciál mladých na Slovensku
Digitálna gramotnosť na Slovensku 2022 v optike pandémie Covid-19

Faktory ovplyvňujúce dvojstranné vzťahy Taiwanu s krajinami EÚ v strednej a východnej Európe.

Účasť žien na politickom rozhodovaní cez prizmu štatistík aj v optike verejnej mienky.

Taiwansko-európska jeseň 2021: pohľad zo Slovenska
Politická participácia žien na Slovensku 2020

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore