ivo.sk
Zora Bútorová a Martin Bútora vystúpili na konferencii o občianskej spoločnosti v Prahe

Konferencia pripravená Prague Institute for Democracy, Economy and Culture, ktorý pôsobí pri New York University v Prahe, sa konala 21. marca 2009 pod názvom Achievements and Failures of Civil Society in Central Europe – Twenty Years after the Fall of Communism.

Venovala sa úlohe občianskej spoločnosti pred pádom komunizmu i jej postaveniu v uplynulých dvadsiatich rokoch. Na paneli moderovanom riaditeľom New York University v Prahe Jiřím Pehem vystúpil spolu s Monikou MacDonagh Pajerovou, riaditeľkou združenia Ano pro Evropu, s bývalými disidentmi – žurnalistom Janom Urbanom a ekonomickým komentátorom a hudobníkom Janom Macháčkom aj Martin Bútora, ktorý popri analýze externých faktorov ovplyvňujúcich zmeny v roku 1989 hovoril aj o vtedajšej situácii v Československu a na Slovensku.

Zora Bútorová
predniesla svoj príspevok spolu s expertmi z oblasti politológie a sociológie Soňou Szomolányi z Univerzity Komenského a Karlom Müllerom z NYU v Prahe na paneli moderovanom Salimom Muradom z Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach. Uviedla v ňom niekoľko „kazuistík“ ilustrujúcich potláčanie slobodných občianskych aktivít pred rokom 1989, nerozvinutosť občianskej spoločnosti v prvých rokoch po zmene režimu, ako aj  vklad občianskej spoločnosti do budovania základov demokracie na Slovensku.Martin Bútora (vľavo) a Jiří Pehe (vpravo) komentovali aj úvodný prejav niekdajšieho signatára Charty 77 Martina  Palouša (v strede), s ktorým spoločne pôsobili ako veľvyslanci SR a ČR v USA.Zľava Jan Macháček, Martin Bútora a  Monika MacDonagh Pajerová.Účastníci druhého panelu sa venovali najmä súčasnému postaveniu občianskej spoločnosti. Zľava: Zora Bútorová, Soňa Szomolányi, Karel Müller a Salim Murad.V publiku prevažovali študenti zo zahraničia.>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti a výsledky transformačného procesu.

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu
Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie

Výskumná štúdia zameraná na kľúčové oblasti digitálnej gramotnosti ľudí v preddôchodkovom a dôchodkovom veku.

Výskumná reflexia kľúčových postojov internetovej populácie SR v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

 Digitálna gramotnosť 2023 - zaostrené na seniorov
Kyberbezpečnosť 2023 - optikou internetovej populácie SR

20 rokov krajskej samosprávy prinieslo rozmanité skúsenosti. Komplexná publikácia IVO a SK8.

Publikácia prináša množstvo faktov
z demografickej i ekonomickej štatistiky ako aj zo sociologických výskumov.

20 rokov<br/>samosprávnych krajov<br/>na Slovensku 2001 - 2021
Starší ľudia medzi nami. Kde sme, kam smerujeme

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore