ivo.sk
Zora Bútorová a Martin Bútora vystúpili na konferencii o občianskej spoločnosti v Prahe

Konferencia pripravená Prague Institute for Democracy, Economy and Culture, ktorý pôsobí pri New York University v Prahe, sa konala 21. marca 2009 pod názvom Achievements and Failures of Civil Society in Central Europe – Twenty Years after the Fall of Communism.

Venovala sa úlohe občianskej spoločnosti pred pádom komunizmu i jej postaveniu v uplynulých dvadsiatich rokoch. Na paneli moderovanom riaditeľom New York University v Prahe Jiřím Pehem vystúpil spolu s Monikou MacDonagh Pajerovou, riaditeľkou združenia Ano pro Evropu, s bývalými disidentmi – žurnalistom Janom Urbanom a ekonomickým komentátorom a hudobníkom Janom Macháčkom aj Martin Bútora, ktorý popri analýze externých faktorov ovplyvňujúcich zmeny v roku 1989 hovoril aj o vtedajšej situácii v Československu a na Slovensku.

Zora Bútorová
predniesla svoj príspevok spolu s expertmi z oblasti politológie a sociológie Soňou Szomolányi z Univerzity Komenského a Karlom Müllerom z NYU v Prahe na paneli moderovanom Salimom Muradom z Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach. Uviedla v ňom niekoľko „kazuistík“ ilustrujúcich potláčanie slobodných občianskych aktivít pred rokom 1989, nerozvinutosť občianskej spoločnosti v prvých rokoch po zmene režimu, ako aj  vklad občianskej spoločnosti do budovania základov demokracie na Slovensku.Martin Bútora (vľavo) a Jiří Pehe (vpravo) komentovali aj úvodný prejav niekdajšieho signatára Charty 77 Martina  Palouša (v strede), s ktorým spoločne pôsobili ako veľvyslanci SR a ČR v USA.Zľava Jan Macháček, Martin Bútora a  Monika MacDonagh Pajerová.Účastníci druhého panelu sa venovali najmä súčasnému postaveniu občianskej spoločnosti. Zľava: Zora Bútorová, Soňa Szomolányi, Karel Müller a Salim Murad.V publiku prevažovali študenti zo zahraničia.>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Výsledky reprezentatívneho výskumu názorov verejností v štyroch krajinách V4

Čo podnecuje politikov k tomu, aby namiesto spojenectva so Západom presadzovali zväzky s Ruskom?

V4 v názoroch verejnosti: skúsenosti a výzvy
Kto hrá ruskú ruletu na Slovensku

Výskumná štúdia na aktuálnu tému migrácie mladých vzdelaných Slovákov. 

Výskumná štúdia o aktuálnych postojoch a skúsenostiach rodičov s online dištančným vzdelávaním detí.

 Únik mozgov - migračný potenciál mladých na Slovensku
Dištančné vzdelávanie detí optikou rodičov

Účasť žien na politickom rozhodovaní cez prizmu štatistík aj v optike verejnej mienky.

Prečo mýty o tejto krajine dlhodobo prežívajú a majú vďačných recipientov a šíriteľov.

Politická participácia žien na Slovensku 2020
Mýty o Rusku

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore