ivo.sk
 
Ak máte záujem o aktuálne informácie o aktivitách IVO, pošlite nám Váš e-mail
pošli
Charles Gati o maďarskej revolúcii v Bratislave

Dňa 16.10.2006 predstavil v Bratislave svoju novú knihu Stroskotané ilúzie. Moskva, Washington, Budapešť a maďarská revolúcia v roku 1956 (v orig. Failed Illusions, vydala Standford University Press a Woodrow Wilson Center Press) významný americký politológ Chales Gati. Autor pricestoval na pozvanie Kultúrneho inštitútu Maďarskej republiky, vydavateľstva Kalligram a Inštitútu pre verejné otázky. Diskusiu moderoval Martin Bútora.

 

Charles Gati je profesor európskych štúdií na Johns Hopkins University’s Paul H. Nitze School of Advanced International Studies, autor kníh, štúdií a článkov (Washington Post, New York Times, Foreign Affairs, National Interest a i.). V roku 1986 dostal za knihu Hungary and the Soviet Bloc Marshall-Shulmanovu cenu udeľovanú Columbia University za najlepšiu knihu o sovietskej zahraničnej politike uverejnú v USA. Jeho ďalšou známou publikáciou bolo dielo The Bloc That Failed (1990). Pracoval tiež ako poradca americkej administratívy, v rokoch 1993-1994 bol priamo zamestnaný vo vláde prezidenta Clintona.

 

Ako vplyvná osobnosť nielen na svojej univerzite, ale aj v širšom washingtonskom intelektuálnom a politickom prostredí patril po roku 1998  medzi osobnosti, ktoré v spolupráci so slovenskou ambasádou a ďalšími partnermi pomáhali Slovensku zviditeľniť sa a získať podporu USA pre vstup SR do Aliancie.

 

Kniha, na ktorej autor pracoval 15 rokov, je novým objavným príspevkom do rozpravy o roku 1956, vychádza z archívov v Budapešti, Moskve a Washingtone. Jej unikátnou črtou je rozsiahle využitie archívnych materiálov CIA odtajnených pre tieto účely v roku in 2005. Opiera sa tiež o rozhovory s pamätníkmi a oficiálnymi predstaviteľmi vo všetkých troch spomínaných mestách, s ľudmi z rôznych táborov, od príslušníkov revolučnej generácie až po členov tajnej polície, od bývalých sovietskych politikov až po amerických diplomatov. S poctivosťou historika i so svedomím kritického intelektuála Gati skúma, ako sa s výzvou typu maďarskej revolúcie vyrovnali jednotliví aktéri a vykresľuje jej tragický osud a mnohovrstevnatý dopad.

 

Prezentácie a následnej diskusie sa zúčastnilo asi 80 záujemcov. Kniha vychádza vo vydavateľstve Kalligram v slovenčine takmer súbežne s americkým originálom a maďarským prekladom, za ktorými nasleduje jej poľské a ruské vydanie.

 

Informácia o knihe (anglicky):

Charles Gati: Failed Illusions


Prečítajte si recenziu na knihu Charlesa Gatiho:

Tragédia revolúcie a dráma jej reflexie


 

 

Charles Gati a Martin Bútora na prezentácii knihy v Kultúrnom inštitúte Maďarskej republiky v Bratislave.>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Prečo mýty o tejto krajine dlhodobo prežívajú a majú vďačných recipientov a šíriteľov.

Účasť žien na politickom
rozhodovaní cez prizmu štatistík 
aj v optike verejnej mienky  

Mýty o Rusku
Politická participácia žien <br/>na Slovensku 2020

Neprehliadnite aktuálnu výskumnú štúdiu o postojoch internetovej populácie k problematike kybernetickej bezpečnosti. 

Výsledky 15. ročníka výskumu digitálnej gramotnosti populácie SR.

Kyberbezpečnosť očami internetovej populácie SR
Digitálna gramotnosť na Slovensku 2020

Výsledky volieb a ich širší
kontext, činnosti politických
aktérov, sociologické dáta.

Dezinformačno-konšpiračná scéna
v období COVID-19. Aktéri, naratívy, analýza FB príspevkov. 

Slovenské voľby '20:<br/>Akú zmenu priniesli
Infodémia na Slovensku<br/>2020

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore