ivo.sk
Slovensko 2001. Súhrnná správa o stave spoločnosti

Editor
Kollár Miroslav, Mesežnikov Grigorij

Autor
Beblavý Miroslav, Bilčík Vladimír, Brocková Ingrid, Dostál Ondrej, Duleba Alexander, Gonda Peter, Gyárfášová Oľga, Hirman Karel, Hrubala Ján, Huba Mikuláš, Jakoby Marek, Kling Jaroslav, Kmec Vladimír, Kusý Miroslav, Lukáč Pavol, Malová Darina, Marušiak Juraj, Mathernová Kataría, Melišová-Bates Zuzana, Mesežnikov Grigorij, Morvay Karol, Nižňanský Viktor, Pažitný Peter, Pirošík Vladimír, Procházka Radoslav, Pätoprstý Viliam, Reptová Oľga, Rybář Marek, Trubíniová Ľubica, Vašečka Michal, Velšic Marián, Zajac Rudolf

Vydavateľ, miesto a rok vydania
IVO, Bratislava, 2001

Jazyk
Slovensky

Anotácia 

Rovnako ako po minulé roky je aj tohtoročná publikácia knihou o zmene. O zmene, ktorú krajina zažíva na konci volebného obdobia. Zatiaľ čo súhrnné správy Slovensko 1998-1999 a Slovensko 2000 opisovali zlom, ktorý nastal vo vývoji krajiny po voľbách 1998 a priniesli svedectvo o tom, ako sa naštartoval proces reforiem iniciovaný novou garnitúrou v prvých dvoch rokoch vládnutia, kniha Slovensko 2001 hodnotí dôsledky týchto reforiem pre spoločnosť. Analyzuje hlavné trendy vývoja v oblasti vnútornej i zahraničnej politiky, v ekonomike, sociálnej sfére a v ďaľších kľúčových oblastiach spoločenského života. Registruje pokračovanie procesu pozitívnych zmien, ktoré prehĺbili demokratický charakter vnútropolitického vývoja a posunuli Slovensko smerom k väčšej konsolidácii demokratického režimu, k posilneniu trhových základov ekonomiky a k upevneniu pozícií krajiny v rámci integračných procesov. Zároveň však rozoberá príčiny neúspechov, ktoré sprevádzali iniciátorov zmien v ich reformnom úsilí, zaznamenáva zníženie akcieschopnosti dominantných politických síl v presadzovaní demokratizačných a pro-trhových opatrení v niektorých kľúčových oblastiach. Základná obsahová štruktúra publikácie nadväzuje na predchádzajúce ročníky. Kniha je rozdelená do piatich tematických blokov: Vnútorná politika, Zahraničná politika, Ekonomika, Spoločnosť a Vybrané otázky spoločenského vývoja SR. Publikácia Slovensko 2001 je výsledkom kolektívnej expertnej práce predstaviteľov (už niekoľko rokov fungujúcej) neformálnej koalície think tankov, mimovládnych organizácií, akademických a výskumných pracovísk, ktoré sa usilujú o kritickú sociálnu a politickú analýzu vychádzajúcu z pro-reformných hodnotových pozícií. Práca realizačného tímu sa, rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opierala o kombináciu skúseností renomovaných odborníkov s aktivitami mladých expertov. Vydanie tejto publikácie je už šiestym, každoročným pokračovaním súhrnnej správy o stave slovenskej spoločnosti.

Kniha je vypredaná. Jej plnohodnotná elektronickú verzia sa nachádza v súbornom produkte Slovensko 1996-2010 DVD.

Technické údaje
 Počet strán   899
 Väzba   brožovaná
 ISBN   80-88935-26-1
>> Späť na Knižné publikácie

Videoaktuality

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti a výsledky transformačného procesu.

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu
Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie

Výskumná štúdia zameraná na kľúčové oblasti digitálnej gramotnosti ľudí v preddôchodkovom a dôchodkovom veku.

Výskumná reflexia kľúčových postojov internetovej populácie SR v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

 Digitálna gramotnosť 2023 - zaostrené na seniorov
Kyberbezpečnosť 2023 - optikou internetovej populácie SR

20 rokov krajskej samosprávy prinieslo rozmanité skúsenosti. Komplexná publikácia IVO a SK8.

Publikácia prináša množstvo faktov
z demografickej i ekonomickej štatistiky ako aj zo sociologických výskumov.

20 rokov<br/>samosprávnych krajov<br/>na Slovensku 2001 - 2021
Starší ľudia medzi nami. Kde sme, kam smerujeme

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore