ivo.sk
Vojna Ruska proti Ukrajine: Pohľad zo Slovenska

Inštitút pre verejné otázky vydáva publikáciu venovanú aktuálnym témam.

Aké reakcie vyvolala na Slovensku agresia Ruska proti Ukrajine? Aké postoje zaujali k nej štátne inštitúcie a politickí aktéri? Akú pomoc poskytuje Slovenská republika ukrajinskému ľudu bojujúcemu proti okupantom? Aké názory majú na príčiny, priebeh a následky rusko-ukrajinskej vojny slovenskí občania?

Na tieto a iné súvisiace otázky odpovedá nová analytická publikácia Inštitútu pre verejné otázky Vojna Ruska proti Ukrajine: Pohľad zo Slovenska autorov Grigorija Mesežnikova a Zory Bútorovej. Publikácia vyšla s podporou Nadácie Konrada Adenauera.


V prvej časti publikácie politológ G. Mesežnikov analyzuje stanoviská a praktické kroky štátnych inštitúcií a ústavných činiteľov SR (prezidentka, premiér, vláda, jednotliví ministri, parlament). Autor analyzuje výroky jednotlivých predstaviteľov, rozoberá spôsob zdôvodnenia solidárneho a podporného postoja Slovenska v prospech bojujúcej Ukrajiny. Dotýka sa tiež stavu a aktuálnych trendov v slovensko-ruských vzťahoch, ktoré rozdeľujú dnešnú slovenskú politickú scénu. Osobitnú pozornosť venuje kauze slovensko-americkej obrannej dohody, ktorá časovo predchádzala masívnemu útoku Ruska na Ukrajinu, keď proruskí odporcovia spomínanej zmluvy na čele s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom  sa pokúšali cez odmietnutie jej  ratifikácie zvrátiť pro-atlantickú zahranično-politickú a bezpečnostnú orientáciu krajiny, čo bolo v plnej zhode so záujmami Kremľa. 

V druhej časti publikácie sociologička Z. Bútorová analyzuje názory obyvateľov Slovenska na príčiny ostrého vojenského konfliktu na východe od našich štátnych hraníc, na zodpovednosť za jeho rozpútanie, na jeho priebeh a výsledky. Zaznamenáva tiež aké predstavy majú občania SR  o skončení tejto vojny. Autorka sumarizuje zistenia viacerých prieskumov verejnej mienky, ktoré realizoval IVO  a ďalšie výskumne inštitúcie. Podotýka, že po uskutočnení masívnej  invázie ruských vojsk na Ukrajinu sa medzi slovenskými občanmi znížilo pozitívne vnímanie Ruska a zahraničnej politiky ruského štátu, poklesla miera dôveryhodnosti súčasného ruského prezidenta. Napriek tomu, že po 24. februári 2022 došlo k istej konsolidácii pro-európskej a proatlantickej orientácie obyvateľstva SR, Slovensko sa aj naďalej odlišuje od susedných krajín V4 a ďalších členských krajín EÚ v prístupe občanov k otázkam zahraničnej politiky. Autorka analyzuje vzťah obyvateľov SR  k ukrajinským občiankam a občanom, ktorí počas vojny si našli na Slovensku dočasné útočisko.

Download: Vojna Ruska proti Ukrajine: Pohľad zo Slovenska [pdf]

Publikácia je dostupná aj v anglickej verzii. Pozrite si aj tlačovú správu [pdf].




>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Kľúčové oblasti a udalosti vývoja bezpečnostného a obranného sektora SR v rokoch 1993-2023. 

Pri príležitosti 20-teho výročia vstupu SR do NATO sprístupňujeme publiáciu z roku 1998.

Thirty Years <br/>of Slovak Security <br/>and Defence Policy
Slovensko v šedej zóne? Rozširovanie NATO, zlyhania a perspektívy Slovenska

Výskumná štúdia zameraná na kľúčové oblasti digitálnej gramotnosti ľudí v preddôchodkovom a dôchodkovom veku.

Výskumná reflexia kľúčových postojov internetovej populácie SR v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

 Digitálna gramotnosť 2023 - zaostrené na seniorov
Kyberbezpečnosť 2023 - optikou internetovej populácie SR

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti.

Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie
Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu

Navštívte nás na Facebooku





Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore