ivo.sk
Vyhlásenie Partnerstva za občianske vzdelávanie k agresii Ruska proti Ukrajine

Dňa 24. februára sme sa zobudili do dňa, ktorý znamená začiatok vojnového konfliktu v Európe. Nášho východného suseda napadlo Rusko pod vedením Vladimíra Putina. 

Mimovládne organizácie združené v Partnerstve za občianske vzdelávanie (POV) ostro odsudzujú vojenskú agresiu Ruskej federácie proti Ukrajine. V ťažkej chvíli stojíme po boku Ukrajiny, podporujeme jej spravodlivý boj proti cudzím okupantom a vyzývame všetkých slušných ľudí na Slovensku, aby zotrvali s nami v tomto pevnom postoji.   

Ruský vodca Putin v roku 2014 rozpútal vojnu proti Ukrajine a ilegálne pričlenil ukrajinský Krym k Rusku. Počas uplynulých ôsmich rokov robil všetko pre to, aby zabránil reformám na Ukrajine a jej európskemu smerovaniu, aby podkopal a oslabil nezávislú demokratickú ukrajinskú štátnosť. Ukrajina sa napriek tomu nenechala odradiť od cesty slobody, demokracie a európskej integrácie. Práve preto sa kremeľský diktátor rozhodol, že ju skúsi zničiť vojenskou agresiou. Tým sa stal duchovným pokračovateľom režimov a politikov, ktorí sa uchýlili k  vojenskej invázii a okupácii susedených štátov – Sovietskeho zväzu z roku 1968, ktorý prepadol a okupoval  Československu, a Saddama Husajna z roku 1991, ktorý okupoval Kuvajt.

Organizácie združené v POV odsudzujú rozpútanie vojnového konfliktu pod kuratelou Moskvy a tiež dezinformácie, ktoré proti Ukrajincom šíria predstavitelia Ruskej federácie i na pôde OSN, keď sa pasujú za "mierotvorcov". V skutočností zasiahlo ich vojsko aj civilné ciele a usmrtili okrem vojakov aj civilné obyvateľstvo. Odsudzujeme falošné a nepravdivé informácie, ktoré zástupcovia Moskvy i samotný prezident Putin šírili pred inváziou na Ukrajinu, aby zakryli svoje skutočné plány a nemorálne správanie vo vzťahu k Ukrajine, s víziou na podrobenie si ďalších suverénnych krajín, a to i Slovenskej republiky. 

Žiadame okamžité stiahnutie ruských vojsk z územia Ukrajiny a nastolenie mieru v Európe. Sme za okamžitú a adresnú podporu ľudu Ukrajiny zo strany Slovenskej republiky a EÚ a požadujeme okamžité zastavenie šírenia lživých informácií šírených z Ruska na našom území v médiách i na sociálnych sieťach. 

Ďakujeme politickej reprezentácii Slovenska za jasný postoj a vyjadrenie solidarity Ukrajine a očakávame, že sa pripojí aj k čo najprísnejším diplomatickým, politickým, ekonomickým a personálnym sankciám proti agresorovi. 

Prosíme a povzbudzujeme učiteľov, aby na hodinách občianskej náuky poukazovali na nepravdivé tvrdenia Putina pred konfliktom a konfrontovali ich s vojnovou realitou, ktorá nastala 24. februára 2022. S mladými ľuďmi musíme hovoriť o dôležitosti mieru, no rovnako aj o dôležitosti obrany vlastnej suverenity. A tiež musíme hľadať spôsoby, ako prejaviť solidaritu občanom Ukrajiny: humanitárnou pomocou, prijatím a podporou utečencov a modlitbou. 

Chceme veriť, že duch solidarity a priateľstva medzi národmi prevládne nad duchom klamstva, nenávisti a túžby po vojnovom ťažení, ktoré reprezentuje Vladimír Putin. Pravda je na strane Ukrajiny. Ukrajina a Európa zvíťazia!

 

Signatári vyhlásenia:

Inštitút pre verejné otázky (IVO)

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO)

OZ Nenápadní hrdinovia

Nadácia Tunegu, Púčika a Tesára (NTPT)

Výskumné centrum slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (RC SFPA)

ErKO, Hnutie kresťanských spoločenstiev deti

Kolégium Antona Neuwirtha (KAN)

Centrum pre európsku politiku (CEP)>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Čo si o V4 myslia obyvatelia jednotlivých krajín? Výskymný projekt IVO realizovaný v 4 krajinách Vyšehradu. 

Kľúčové oblasti a udalosti vývoja bezpečnostného a obranného sektora SR v rokoch 1993-2023. 

V4 v čase polykrízy.<br/>Názory verejnosti
Thirty Years of Slovak Security and Defence Policy

Výskumná štúdia zameraná na informatické vzdelávanie mladej generácie.

Výskumná reflexia kľúčových postojov populácie SR k fenoménu dneška.

Informatické vzdelávanie na základných a stredných školách
Umelá inteligencia optikou verejnosti

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti.

Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie
Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore