ivo.sk
Rok po voľbách a začiatku pandémie očami verejnosti

https://dennikn.sk/2260337/ako-to-vidite-vy/


Zora Bútorová, 7.2.2021


Spomínate si? Takto pred rokom sa u nás schyľovalo k voľbám. Po dvanásťročnom únose štátu v réžii Smeru-SD a po mohutnom protestnom vzopätí občanov vyvolanom vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej verejnosť s napätím očakávala, či a v akej zostave sa opozícii podarí ujať sa vládnutia. Politická scéna sa vzhľadom na výskyt viacerých strán pohybujúcich sa na hranici zvoliteľnosti vyznačovala nebývalou nepredvídateľnosťou. Napätie v spoločnosti sa dalo krájať. Volanie po zmene sa ozývalo z tých najrozmanitejších prostredí.

Navyše sa začiatkom roka 2020 súbežne odohrali dve udalosti, ktoré potvrdili, aké zradné je v politike „prorokovať“ budúci vývoj: raketový vzostup podpory hnutia OĽaNO a zároveň závratne rýchly, aj keď neskoro zaregistrovaný nástup pandémie.

Skutočne, začiatkom februára 2020 vari nikto nepredpokladal, že by OĽaNO mohlo za pár týždňov strojnásobiť voličskú podporu. Vďaka efektnej i efektívnej protikorupčnej kampani (spomeňme si napríklad na odhalenie vily bývalého ministra Ficovej vlády Jána Počiatka) sa však „neuveriteľné stalo skutkom“.

Podobne si iba málokto vedel pred voľbami predstaviť v role šéfa exekutívy jeho predsedu Igora Matoviča. V januári 2020 v prieskume spoločnosti Actly pre RTVS ho v odpovedi na otázku, kto by bol najlepším premiérom, uviedli iba 4,2 % respondentov, čím sa ocitol na 7. mieste – za najprijateľnejším Petrom Pellegrinim (24,1 %), ale aj za Marianom Kotlebom (9,3 %), Andrejom Kiskom (8,4 %), Robertom Ficom (5,4 %), Michalom Trubanom (4,4 %) a Borisom Kollárom (4,3 %). O jeho schopnosti zvládnuť rolu premiéra nebola presvedčená ani polovica podporovateľov jeho vlastného hnutia. Matovič bol síce známy ako vášnivý odhaľovač korupčných škandálov, nevzbudzoval však dojem lídra, ktorému by „pasovalo“ kreslo premiéra. Pre drvivú väčšinu občanov by teda jeho dnešný výkon nemusel byť až takým prekvapením…

Samozrejme, vtedy ešte nikto netušil, že si vyberáme vládu do mimoriadne ťažkej a zložitej doby poznačenej ľudskými tragédiami, ekonomickým a sociálnym ohrozením, rozšírením neistoty, explóziou iracionality podkurovanou sociálnymi médiami, vynútenou zmenou každodenného života mnohých z nás. Do doby, keď sa popri naliehavých výzvach na reformy musíme zaoberať akútnymi prejavmi a následkami pandémie, o akej Európa už 90 rokov nechyrovala... (celý článok)

***

Prečítajte si aj rozhovor - Sociologička Bútorová: Dôvera k vláde sa už nevráti, pomohlo by, keby pandémiu neriadil Matovič (denník N, 11.2.2020)

>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Výsledky reprezentatívneho výskumu názorov verejností v štyroch krajinách V4

Súčasný stav a vývoj v troch oblastiach významných z pohľadu spoločenskej transformácie.

V4 v názoroch verejnosti: skúsenosti a výzvy
 Slovensko po troch desaťročiach slobody

Výskumná štúdia na aktuálnu tému migrácie mladých vzdelaných Slovákov. 

Výskumná štúdia o aktuálnych postojoch a skúsenostiach rodičov s online dištančným vzdelávaním detí.

 Únik mozgov - migračný potenciál mladých na Slovensku
Dištančné vzdelávanie detí optikou rodičov

Faktory ovplyvňujúce dvojstranné vzťahy Taiwanu s krajinami EÚ v strednej a východnej Európe.

Účasť žien na politickom rozhodovaní cez prizmu štatistík aj v optike verejnej mienky.

Taiwansko-európska jeseň 2021: pohľad zo Slovenska
Politická participácia žien na Slovensku 2020

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore