ivo.sk
Infodémia na Slovensku 2020. Dezinformačno-konšpiračná scéna v období COVID-19

Inštitút pre verejné otázky vydal publikáciu Infodémia na Slovensku 2020. Dezinformačno-konšpiračná scéna v období COVID-19. Tohtoročná pandémia je udalosť, ktorá má okrem čisto epidemiologickej stránky aj iné dôležité aspekty. Vytvára pre široké spektrum spoločenských aktérov možnosť realizovať aktivity zamerané na riešenie vzniknutých problémov, na vzájomné interakcie, na komunikáciu s obyvateľstvom. V tejto súvislosti nadobúda veľký význam interpretácia príčin pandémie a zodpovednosti za jej vznik, jej širšieho kontextu a následkov, otázka postojov jednotlivých štátov a medzinárodných organizácií, efektivity pôsobenia rôznych sociálnych modelov a ich jednotlivých sektorov v boji s pandémiou. Verejný diskurz o pandémii COVID-19 má v rôznych krajinách špecifické charakteristiky, odvodené od typu ich spoločensko-politického usporiadania, štátneho režimu, pomeru síl medzi politickými silami rôznej ideologickej orientácie, stavu médií, hodnotových preferencií obyvateľstva, miery zakorenenosti problematických vzorcov vnímania sociálnej reality vrátane konšpiračných predstáv a dezinformačných obsahov.

  
Download: 
Infodémia na Slovensku 2020. Dezinformačno-konšpiračná scéna v období COVID-19 [pdf]

Táto publikácia vznikla v rámci projektu realizovaného Inštitútom pre verejné otázky za podporythink-tanku Political Capital (Maďarsko), ktorý koordinoval výskumné projektové aktivity s expertmitroch analytických centier z krajín V4: Pražského inštitútu bezpečnostných štúdií – PSSI (Českárepublika), Sastre Consulting (Poľsko) a IVO (Slovensko).Text je rozšírenou a aktualizovanou verziou podkladovej štúdie, na základe ktorej spolu s podkladovýmištúdiami o Maďarsku, Poľsku a Českej republike vznikla publikácia The V4’s coronavirus infodemic.A window of opportunity to spread distrust in the West (autori Patrik Szicherle, Ján Bartoš,Grigorij Mesežnikov, Bartłomiej E. Nowak, András Radnóti, Julie Vinklová a Alena Zikmundová),Political Capital, Budapest 2020.>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti a výsledky transformačného procesu.

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu
Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie

Výskumná štúdia zameraná na kľúčové oblasti digitálnej gramotnosti ľudí v preddôchodkovom a dôchodkovom veku.

Výskumná reflexia kľúčových postojov internetovej populácie SR v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

 Digitálna gramotnosť 2023 - zaostrené na seniorov
Kyberbezpečnosť 2023 - optikou internetovej populácie SR

20 rokov krajskej samosprávy prinieslo rozmanité skúsenosti. Komplexná publikácia IVO a SK8.

Publikácia prináša množstvo faktov
z demografickej i ekonomickej štatistiky ako aj zo sociologických výskumov.

20 rokov<br/>samosprávnych krajov<br/>na Slovensku 2001 - 2021
Starší ľudia medzi nami. Kde sme, kam smerujeme

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore