ivo.sk
Nežná revolúcia a ponovembrový vývoj očami občanov

Sociologický ústav SAV v spolupráci s Inštitútom pre verejné otázky a agentúrou FOCUS na Slovensku a Centrum pro výzkum veřejného mínění, Sociologický ústav AV ČR, v. v. i. v Českej republike uskutočnili v septembri 2019 výskum názorov slovenskej a českej verejnosti na november 1989. Zber dát na Slovensku realizovala agentúra FOCUS v dňoch 11. 9. – 17. 9. 2019 formou osobného dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 1027 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia. Zber dát v Českej republike realizovalo CVVM SOÚ AV ČR v dňoch 7. 9. - 17. 9. 2019 formou osobného dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 1046 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu ČR vo veku nad 15 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia. Pri analýze postojov slovenskej verejnosti boli použité aj staršie výskumy IVO a FOCUS.

HLAVNÉ ZISTENIA

1. Ľudia na Slovensku pokladajú November 1989 za jednu z pozitívnych historických udalostí. Väčšina občanov SR sa zhoduje v názore, že zmena spoločenského systému po Novembri 1989 stála za to.

2. Pohľad slovenskej verejnosti na Nežnú revolúciu a jej následky je v zásade podobný ako pohľad českej verejnosti. Výrazná väčšina občanov na jednej strane priaznivo hodnotí nadobudnuté slobody a na strane druhej prevažuje kritické hodnotenie zmien v oblasti zdravotníctva, sociálnych istôt a bezpečnosti občanov.

3. V oboch republikách občania rezervovane, resp. ambivalentne hodnotia možnosť ovplyvňovať politické rozhodnutia, rovnosť pred zákonom a nedostatočné uplatňovanie princípu zásluhovosti (šancu ľudí získať slušné spoločenské postavenie na základe poctivej práce).

4. Slovenská verejnosť je takmer vo všetkých ohľadoch mierne kritickejšia ako česká: vidí menej priaznivých účinkov vývoja po roku 1989 na situáciu ľudí v rozličných oblastiach ich života. Kritickejšie hodnotí aj následky ponovembrových zmien pre rozličné skupiny obyvateľstva.

Download - tlačová správa a prezentácia

Tlačová správa [PDF]
Prezentácia výsledkov [PDF]



>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Publikácia prináša množstvo faktov z demografickej i ekonomickej štatistiky ako aj zosociologických výskumov.

Postoje inštitúcií a politikov k ruskej agresii a názory verejnosti na vojnu rozpútanú Kremľom.

Starší ľudia medzi nami. Kde sme, kam smerujeme
Vojna Ruska proti Ukrajine: Pohľad zo Slovenska

Výskumná štúdia na aktuálnu tému migrácie mladých vzdelaných Slovákov. 

Skúmanie pravicového extrémizmu v SR z hľadiska straníckej politiky a verejnej mienky.

 Únik mozgov - migračný potenciál mladých na Slovensku
Pravicový extrémizmus na Slovensku. Výzva pre demokraciu a európske hodnoty

20 rokov krajskej samosprávy prinieslo rozmanité skúsenosti. Komplexná publikácia IVO a SK8.

Výskumná štúdia o vplyve pandémie Covid-19 na zlepšenie digitálnych zručností dospelej populácie.

20 rokov<br/>samosprávnych krajov<br/>na Slovensku 2001 - 2021
Digitálna gramotnosť na Slovensku 2022 v optike pandémie Covid-19

Navštívte nás na Facebooku





Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore