Dňa 22. novembra 2018 Inštitút pre verejné otázky a Goethe Inštitút s podporou Nadácie Konrada Adenauera zorganizovali v Bratislave verejnú diskusiu na tému Slovensko 2018: krajina na križovatke. Podujatie sa uskutočnilo v rámci rovnomenného projektu, skladajúceho sa zo série diskusií expertov a verejnosti na aktuálne témy spoločenského vývoja vo viacerých mestách SR (Prešov, Žilina, Košice, Trenčín, Dunajská Streda).
Na diskusii v Bratislave sa zúčastnili právnik a aktivista Juraj Šeliga (Za slušné Slovensko, Bratislava), pedagogička, prekladateľka a aktivistka Eva Lavríková (Za slušné Slovensko, Bánovce nad Bebravou), sociologička Oľga Gyárfášová (IVO/FSEV UK) a politológ Grigorij Mesežnikov (IVO). Podujatie uviedol a diskusiu moderoval Michal Hvorecký (spisovateľ a publicista).
Diskutujúci zhodnotili smerovanie krajiny a spoločnosti v roku 2018 v kontexte pohybov, ktoré nastali po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej (masové občianske protesty po celom Slovensku, rezignácia vlády a odchod viacerých členov vládneho kabinetu, vrátane premiéra Roberta Fica, vyšetrovanie viacerých trestno-právnych – predovšetkým korupčných – káuz, výsledky komunálnych volieb 2018, situácia na politickej scéne pred budúcoročnými voľbami hlavy štátu a voľbami do európskeho parlamentu). Venovali sa faktorom, ovplyvňujúcim postoje občanov k spoločenskému dianiu a mieru ich angažovanosti vo verejných aktivitách.
Juraj Šeliga a Eva Lavríková priblížili vlastné skúsenosti z pôsobenia v iniciatíve Za slušné Slovensko – tak na celoštátnej, ako aj na miestnej úrovní. Dotkli sa pozadia niektorých udalostí, spojených s masovými občianskymi akciami v priebehu roka. Oľga Gyárfášová a Grigorij Mesežnikov poskytli analytický pohľad na vývoj v SR v priebehu niekoľkých volebných období, dali charakteristiku prevažujúcim trendom v oblasti výkonu moci, právneho štátu a rovnosti občanov, ako aj dynamike politických preferencií a volebného správania príslušníkov rôznych skupín obyvateľstva.
Na popud moderátora Michala Hvoreckého sa diskutujúci podrobnejšie venovali situácii v kyberpriestore, najmä šíreniu konšpiračných naratívov, týkajúcich sa aktuálneho vývoja v krajine (napríklad naratívu o údajnom pokuse o štátny prevrat s podporou zahraničných aktérov), vlne nenávistných a útočných správ, rozširovaných na internete a sociálnych sieťach a zameraných proti iniciatíve Za slušné Slovensko a mnohým mimovládnym organizáciám a jednotlivým občianskym aktivistom. Zhodne konštatovali potrebu pokračovania aktivít s cieľom mobilizácie občanov a udržania tlaku na vládnych politikov, aby neustupovali od zmien vynútených občanmi prostredníctvom protestných akcií.
FOTO
Download: Pozvánka na podujatie [pdf]