ivo.sk
Krajina v osmičkovom roku zmien

Dňa 22. novembra 2018 Inštitút pre verejné otázky a Goethe Inštitút s podporou Nadácie Konrada Adenauera  zorganizovali v Bratislave verejnú diskusiu na tému Slovensko 2018: krajina na križovatke. Podujatie sa uskutočnilo v rámci rovnomenného projektu,  skladajúceho sa zo série diskusií expertov a verejnosti na aktuálne témy spoločenského vývoja vo viacerých mestách SR (Prešov, Žilina, Košice, Trenčín, Dunajská Streda). 

Na diskusii v Bratislave sa zúčastnili právnik a aktivista Juraj Šeliga (Za slušné Slovensko, Bratislava), pedagogička, prekladateľka a aktivistka Eva Lavríková (Za slušné Slovensko, Bánovce nad Bebravou), sociologička Oľga Gyárfášová (IVO/FSEV UK) a politológ Grigorij Mesežnikov (IVO). Podujatie uviedol a diskusiu moderoval Michal Hvorecký (spisovateľ a publicista). 

Diskutujúci zhodnotili smerovanie krajiny a spoločnosti v roku 2018 v kontexte pohybov, ktoré nastali po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej (masové občianske protesty po celom Slovensku, rezignácia vlády a odchod viacerých členov vládneho kabinetu, vrátane premiéra Roberta Fica, vyšetrovanie viacerých trestno-právnych – predovšetkým korupčných – káuz, výsledky komunálnych volieb 2018, situácia na politickej scéne pred budúcoročnými voľbami hlavy štátu a voľbami do európskeho parlamentu). Venovali sa faktorom, ovplyvňujúcim postoje občanov k spoločenskému dianiu a mieru ich angažovanosti vo verejných aktivitách. 

Juraj Šeliga a Eva Lavríková priblížili vlastné skúsenosti z pôsobenia v iniciatíve Za slušné Slovensko – tak na celoštátnej, ako aj na miestnej úrovní. Dotkli sa pozadia niektorých udalostí, spojených s masovými občianskymi akciami v priebehu roka. Oľga Gyárfášová a Grigorij Mesežnikov poskytli analytický pohľad na vývoj v SR v priebehu niekoľkých volebných období, dali charakteristiku prevažujúcim trendom v oblasti výkonu moci, právneho štátu a rovnosti občanov, ako aj dynamike politických preferencií a volebného správania príslušníkov rôznych skupín obyvateľstva. 

Na popud moderátora Michala Hvoreckého sa diskutujúci podrobnejšie venovali situácii v kyberpriestore, najmä šíreniu konšpiračných naratívov, týkajúcich sa aktuálneho vývoja v krajine (napríklad naratívu o údajnom pokuse o štátny prevrat s podporou zahraničných aktérov), vlne nenávistných a útočných správ, rozširovaných na internete a sociálnych sieťach a zameraných proti iniciatíve Za slušné Slovensko a mnohým mimovládnym organizáciám a jednotlivým občianskym aktivistom.  Zhodne konštatovali potrebu pokračovania aktivít s cieľom mobilizácie občanov a  udržania tlaku na vládnych politikov, aby neustupovali od zmien vynútených občanmi prostredníctvom protestných akcií.

FOTO

 


Download: 
Pozvánka na podujatie [pdf]

>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Výsledky reprezentatívneho výskumu názorov verejností v štyroch krajinách V4

Čo podnecuje politikov k tomu, aby namiesto spojenectva so Západom presadzovali zväzky s Ruskom?

V4 v názoroch verejnosti: skúsenosti a výzvy
Kto hrá ruskú ruletu na Slovensku

Výskumná štúdia na aktuálnu tému migrácie mladých vzdelaných Slovákov. 

Výskumná štúdia o aktuálnych postojoch a skúsenostiach rodičov s online dištančným vzdelávaním detí.

 Únik mozgov - migračný potenciál mladých na Slovensku
Dištančné vzdelávanie detí optikou rodičov

Účasť žien na politickom rozhodovaní cez prizmu štatistík aj v optike verejnej mienky.

Prečo mýty o tejto krajine dlhodobo prežívajú a majú vďačných recipientov a šíriteľov.

Politická participácia žien na Slovensku 2020
Mýty o Rusku

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore