ivo.sk
Priama demokracia na Slovensku a vo Švajčiarsku: potenciál a výzvy

Dňa 27. septembra 2018 sa v Bratislave konala konferencia Priama demokracia vo Švajčiarsku a na Slovensku: potenciál a výzvy. Podujatie spoluzorganizovali veľvyslanectvo Švajčiarska a Inštitút pre verejné otázky (IVO). 

Diskusia expertov na konferencii ukázala, že zatiaľ  čo vo Švajčiarsku priama demokracia vďaka vhodnej právnej úprave a systémovému prístupu slúži na zvýšenie miery zapojenia občanov do spravovania vecí verejných, na prehĺbenie diskusie medzi obyvateľmi, na posilnenie súdržnosti spoločnosti a  udržanie politickej stability (práve o týchto a iných výhodách priamej demokracie pre súčasnú švajčiarsku spoločnosť hovoril vo svojom referáte švajčiarsky expert Andreas Gross), na Slovensku  právna úprava referenda má takmer embryonálnu podobu a samotný  inštitút všeľudového hlasovania sa používa vo väčšine prípadov ako účelový politický nástroj. Slovenský ústavný právnik Peter Kresák vo svojom príspevku prirovnal inštitút referenda v SR  k ešte stále nenarodenému dieťaťu. Tiež podrobil kritike časť judikatúry Ústavného súdu SR v otázkach referenda. 

Švajčiarsky odborník Werner Bussmann zhrnul základné charakteristiky právnej úpravy  referenda vo svojej krajine, tá poskytuje občanom  možnosť prijímať kvalifikované a informované rozhodnutia v hlasovaniach o reálnych alternatívach (nie v narýchlo „upečených“  plebiscitoch,  používaných v niektorých iných štátoch, vrátane SR,  na posilnenie mocenských pozícií politických strán).  Nelichotivý obraz slovenskej referendovej praxe v období politickej transformácie načrtol slovenský politológ Erik Laštic, ktorý varoval pred zneužívaním inštitútu referenda politickými aktérmi s vážnymi rizikami pre stabilitu demokratického systému. 

Diskusia na konferencii odhalila viditeľné rozdiely vo fungovaní priamej demokracie vo Švajčiarsku a na Slovensku. Švajčiarski účastníci podčiarkli,  že nepovažujú súčasný švajčiarski systém za model pre Slovensko, ale za príklad, ktorý môže poslúžiť ako zdroj pre inšpiráciu. Výmena názorov medzi švajčiarskymi  a slovenskými účastníkmi konferencie naznačila, že Slovensko čaká ešte dosť zdĺhavý  proces formovania predpokladov pre zmysluplné uplatňovanie prvkov priamej demokracie v prospech krajiny a jej občanov. 

Program konferencie 

Priama demokracia vo Švajčiarsku a na Slovensku – potenciál a výzvy 


Medzinárodná konferencia organizovaná veľvyslanectvom Švajčiarska v SR a Inštitútom pre verejné otázky 27. 9. 2018 v hoteli Devín Bratislava.  

PROGRAM 

9:00 – registrácia 

 

9:30 – 9:40 – Privítanie 

Alexander Hoffet, veľvyslanec Švajčiarskej konfederácie 

Grigorij Mesežnikov, prezident IVO 

9:40 - 11:00 – Prvá časť 

Hlavný referát: 

Andreas Gross (Švajčiarsko) – „Ako Švajčiarsko profitovalo z priamej demokracie? Mohol by sa tento systém stať modelom pre Slovensko?“ 

Diskusia (otázky a odpovede) 

Moderátor: Grigorij Mesežnikov

11:00 - 11:15 – Prestávka 


11:15 - 12:45 – Druhá časť 

Panelová diskusia: 

Werner Bussmann (Švajčiarsko), Peter Kresák (Slovensko), Erik Laštic (Slovensko) – „Právne a politické aspekty priamej demokracie vo Švajčiarsku a na Slovensku“ 

Moderátor: Grigorij Mesežnikov 

>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti a výsledky transformačného procesu.

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu
Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie

Výskumná štúdia zameraná na kľúčové oblasti digitálnej gramotnosti ľudí v preddôchodkovom a dôchodkovom veku.

Výskumná reflexia kľúčových postojov internetovej populácie SR v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

 Digitálna gramotnosť 2023 - zaostrené na seniorov
Kyberbezpečnosť 2023 - optikou internetovej populácie SR

20 rokov krajskej samosprávy prinieslo rozmanité skúsenosti. Komplexná publikácia IVO a SK8.

Publikácia prináša množstvo faktov
z demografickej i ekonomickej štatistiky ako aj zo sociologických výskumov.

20 rokov<br/>samosprávnych krajov<br/>na Slovensku 2001 - 2021
Starší ľudia medzi nami. Kde sme, kam smerujeme

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore