ivo.sk
Slovensko, Európa a svet: polstoročie po Auguste 1968

Dňa 15. augusta 2018 sa v Prešove uskutočnila verejná diskusia na tému Slovensko, Európa a svet: polstoročie po Auguste 1968. Podujatie v rámci projektu „Krajina na križovatke“, zameraného na  debatu o aktuálnych problémoch spoločenského vývoja SR,  zorganizoval Inštitút pre verejné otázky v spolupráci s kníhkupectvom Artforum Prešov a wave ~ centrom nezávislej kultúry za podpory Nadácie Konrada Adenauera (KAS). 

Diskusia sa konala v priestoroch wave ~ na Hlavnej ulici za zvýšeného záujmu verejnosti. Na diskusii sa zúčastnili Martin Bútora (sociológ a diplomat, čestný prezident IVO), Grigorij Mesežnikov (politológ, prezident IVO) a Mário Nicolini (bezpečnostno-politický analytik, líder projektu Sebavedomé Slovensko – sebavedome.sk). Podujatie otvoril a moderoval Tomáš Fedorko (Artforum Prešov). 

Sprievodnou súčasťou podujatia bola výstava obrazov Fera Guldana „Exody“, ktorú spoluorganizovalo občianske združenie Krásny Spiš, zástupca ktorého Miroslav Pollák predniesol krátky príhovor. 

Účastníci diskusie sa sústredili na hlavné odkazy a poučenia z Augusta 1968 – pre politických aktérov a obyvateľstvo, najmä z hľadiska väzieb, ktoré sa vytvárajú v rámci medzinárodných zoskupení, členskou krajinou ktorých je Slovenská republika, na zásadné zmeny, ktoré sa odohrali v Európe a vo svete počas predchádzajúceho polstoročia, na aktuálne výzvy stojace pred Slovenskom, Visegrádskou štvorkou, Európskou úniou, Severoatlantickou alianciou a medzinárodným politickým a bezpečnostným systémom. 

Diskutujúci poukázali na to, že charakter viacerých výziev predurčuje  domácich a vonkajších aktérov k reagovaniu na ne v tesnej súčinnosti a koordinácii, v súlade s hodnotovým základom súčasného zriadenia SR, s princípmi európskej integrácie a záujmom o reprodukciu a posilnenie demokratického systému a slobody v našej krajine, v stredoeurópskom regióne, v Európe a vo svete.












Pozvánka v PDF




>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Čo si o V4 myslia obyvatelia jednotlivých krajín? Výskymný projekt IVO realizovaný v 4 krajinách Vyšehradu. 

Publikácia venovaná vybraným aspektom bilaterálnych vzťahov Slovenska a Ukrajiny.

V4 v čase polykrízy.<br/>Názory verejnosti
Slovensko a Ukrajina: perspektívy spolupráce a aktéri

Výskumná štúdia zameraná na informatické vzdelávanie mladej generácie.

Výskumná reflexia kľúčových postojov populácie SR k fenoménu dneška.

Informatické vzdelávanie na základných a stredných školách
Umelá inteligencia optikou verejnosti

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti.

Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie
Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu

Navštívte nás na Facebooku





Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore