Dňa 14. augusta 2018 sa v galérii Umelka v Bratislave uskutočnila diskusia, venovaná reflexii invázie sovietskej armády v auguste 1968 (a následnej okupácie Československa) v samotnej okupačnej mocnosti (ZSSR) resp. v dvoch jej nástupníckych štátoch – v Ukrajine a v Rusku. Diskusiu zorganizovala distribučná spoločnosť Filmtopia v spolupráci s Nadáciou otvorenej spoločnosti ako úvod k premiére dokumentárneho filmu Môj neznámy vojak, nakrúteného ukrajinskou režisérkou Annou Kryvenkovou v ukrajinsko-lotyšsko-česko-slovenskej koprodukcii.
Na diskusii sa zúčastnili autorka filmu Anna Kryvenková, politológ Grigorij Mesežnikov a predsedníčka občianskeho združenia Ukrajinsko-slovenská iniciatíva Ľudmila Verbická. Podujatie uviedla Eva Križková (Filmtopia). Diskusiu moderovala novinárka Oľga Baková.
Účastníci diskusie sa sústredili na to, ako okupáciu Československa v tom čase vnímali ľudia v Sovietskom zväze resp. ako ju dnes vnímajú občania Ukrajiny a Ruska (na základe dostupných zistení zo sociologických prieskumov), čo znamenalo potlačenie Pražskej jari pre samotný ZSSR, ako fungovala sovietska propagandistická mašinéria na zdôvodnenie invázie a v akej podobe sa prejavoval nesúhlas kritických jednotlivcov s postupom Kremľa. Dotkli sa tiež súčasného kontextu, základných charakteristík zahraničnej politiky Ruskej federácie, rozmanitých aspektov prebiehajúcej od roku 2014 rusko-ukrajinskej vojny, vrátane vzťahu európskej a slovenskej verejnosti (aj politikov) k tomuto konfliktu.


