ivo.sk
IVO o summite EÚ v Bratislave

V deň summitu EÚ prezident IVO Grigorij Mesežnikov glosoval jeho priebeh a súvislosti pre portál Sme.sk v rubrike Minúta po minúte.

Slovenská sebareflexia po summite v Bratislave

Bratislavský summit by mal ukázať Európe a svetu silu a schopnosť EÚ odpovedať na súčasné vážne výzvy a urobiť sebareflexiu. Držme palce účastníkom summitu aby to dokázali. Po tom čo summit „prehrmí“ a bratislavské ulice sa znovu zaplnia autami a chodcami však musí nastať čas pre našu vlastnú domácu, slovenskú, bratislavskú sebareflexiu. Ako sme my vlastne doteraz prispievali k tomu, aby spoločný európsky integračný projekt bol úspešný (už 12 rokov sme jeho neoddeliteľnou súčasťou)? Teda okrem toho, že sa nám darilo úspešne čerpať z eurofondov každý rok astronomické sumy peňazí?

Bolo by dobre keby sebareflexiu urobili najmä tí slovenskí politici (a je ich veľa – aj vo vláde aj v opozícii), ktorí vedia, čo znamená pre Slovensko členstvo v EÚ, avšak nikdy nevynechajú príležitosť kopnúť do „prebyrokratizovaného“, „centralistického“, „od života odtrhnutého“ , „eurokratického“ Bruselu.

Členstvo v EÚ (a NATO) je to najlepšie čo sa prihodilo tejto krajine v celých jej doterajších dejinách. Ten kto by sa dnes mal odvahu pozrieť do pomyselnej priepasti, ktorá by vznikla ak by EÚ zanikla a tým aj naše členstvo v nej, by určite nedovidel na dno.

Nech už vývoj v EÚ dopadne po Brexite a pri riešení migračnej krízy akokoľvek, je strategickým, životným záujmom Slovenska zostať v jadre integrácie. Geograficky nám jej síce bližšia Varšava a Budapešť a V4 doteraz vždy bola našim bezpečným regionálnym prístavom (žiaľ, v poslednom čase sa stáva skôr súčasťou problému, namiesto toho aby bola súčasťou riešenia), avšak dnes, keď ide o súdržnosť a tým aj o budúcnosť EÚ a budúcnosť našej krajiny, by nám mal byť najbližšie predovšetkým Brusel.

Grigorij Mesežnikov, 16.9.2016, 13:10>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti a výsledky transformačného procesu.

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu
Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie

Výskumná štúdia zameraná na kľúčové oblasti digitálnej gramotnosti ľudí v preddôchodkovom a dôchodkovom veku.

Výskumná reflexia kľúčových postojov internetovej populácie SR v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

 Digitálna gramotnosť 2023 - zaostrené na seniorov
Kyberbezpečnosť 2023 - optikou internetovej populácie SR

20 rokov krajskej samosprávy prinieslo rozmanité skúsenosti. Komplexná publikácia IVO a SK8.

Publikácia prináša množstvo faktov
z demografickej i ekonomickej štatistiky ako aj zo sociologických výskumov.

20 rokov<br/>samosprávnych krajov<br/>na Slovensku 2001 - 2021
Starší ľudia medzi nami. Kde sme, kam smerujeme

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore