ivo.sk
Po vlaňajších voľbách boli ľudia najpesimistickejší od 1998

Takmer tri mesiace po voľbách 47 percent respondentov nevedelo uviesť nijaký konkrétny dobrý krok súčasnej vlády

BRATISLAVA 16. apríla (SITA) - Presvedčivé víťazstvo Smeru-SD v minuloročných parlamentných voľbách ľuďom náladu nevylepšilo. Nálada v spoločnosti sa tri mesiace po vlaňajších voľbách vyznačovala najvyššou mierou pesimizmu, akú namerali sociologické výskumy po všetkých parlamentných voľbách od roku 1998. Na otázku, či sa spoločnosť uberá správnym alebo nesprávnym smerom, odpovedalo kladne 36 percent a záporne až 57 percent respondentov. Tvrdí to nová publikácia Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) s názvom Slovenské voľby '12, ktorú dnes na pôde SAV prezentovali jej autori.

"Prevažujúci povolebný pesimizmus bol o to paradoxnejší, že Smer-SD zaznamenal masívne volebné víťazstvo, a teda mal za sebou značnú časť populácie. V prevažujúcom pesimizme sa odráža presvedčenie väčšiny obyvateľov, že kapacita striedajúcich sa politických reprezentácií zabezpečiť napredovanie spoločnosti je obmedzená," konštatujú v publikácii sociológovia Zora Bútorová, Oľga Gyárfášová a Martin Slosiarik. Za posledné roky sa vo verejnosti podľa nich upevnilo aj vedomie, že širšia kríza (aj v rámci EÚ) pôsobí a pretrváva, že ani vo vyspelejšom svete nie sú k dispozícii hotové recepty. Povolebná atmosféra podľa sociológov ostro kontrastovala s prevažujúcim optimizmom po voľbách v roku 2006. Naopak, nálada pripomínala skôr začiatok funkčného obdobia vlády Ivety Radičovej v roku 2010. Vo všetkých skúmaných oblastiach totiž prevládala zmes skeptických až pesimistických predstáv o ďalšom pravdepodobnom vývoji – teda predstáv, že sa nič nezmení, alebo sa situácia ešte zhorší. "Najviac pesimistických očakávaní sa spájalo s vývojom zadlženia štátu, situácie v zdravotníctve, stavu nezamestnanosti, korupcie a klientelizmu," hovoria odborníci.

Rozpačité boli podľa sociológov názory verejnosti na prvé kroky vlády Roberta Fica. Takmer tri mesiace po voľbách 47 percent respondentov nevedelo uviesť nijaký konkrétny dobrý krok súčasnej vlády. Ďalších 12 percent existenciu takého kroku jednoducho popieralo. Konkrétny pozitívny krok uviedlo 41 percent respondentov. Najčastejšie oceňovali pripravované sociálno-ekonomické opatrenia, v ktorých videli výraz sociálneho cítenia vlády. Nemalá časť voličov vládnej strany však vyzdvihovala aj zostavenie jednofarebnej vlády, od ktorej si sľubovali ľahšie presadzovanie zámerov, viac politickej stability a pokoja. 

Videoaktuality

Kľúčové oblasti a udalosti vývoja bezpečnostného a obranného sektora SR v rokoch 1993-2023. 

Pri príležitosti 20-teho výročia vstupu SR do NATO sprístupňujeme publiáciu z roku 1998.

Thirty Years <br/>of Slovak Security <br/>and Defence Policy
Slovensko v šedej zóne? Rozširovanie NATO, zlyhania a perspektívy Slovenska

Výskumná štúdia zameraná na kľúčové oblasti digitálnej gramotnosti ľudí v preddôchodkovom a dôchodkovom veku.

Výskumná reflexia kľúčových postojov internetovej populácie SR v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

 Digitálna gramotnosť 2023 - zaostrené na seniorov
Kyberbezpečnosť 2023 - optikou internetovej populácie SR

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti.

Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie
Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu

Navštívte nás na Facebooku





Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore