V januári 2013 sa uskutočnil výskum názorov verejnosti na obdobie Slovenského vojnového štátu (arizácie, deportácie a holokaust) a na rôzne aspekty spomínania na tieto udalosti.
Výsledky výskumu Slovenský vojnový štát a holokaust v kolektívnej pamäti slovenskej spoločnosti, ktorý je svojím rozsahom a zameraním na Slovensku od roku 1989 unikátom, predstavili autori na verejnom podujatí a tlačovej konferencii 12. marca 2013 v priestoroch Pisztoryho paláca v Bratislave, ktorý bol v čase slovenského vojnového štátu sídlom nemeckého veľvyslanectva v Slovenskej republike (1939-1945).
„Zistili sme, že biele miesta na mape historického poznania a informovanosti o období vojnového štátu sú v prípade slovenskej verejnosti naozaj rozsiahle. Osobitne zarážajúca je miera neznalosti a neinformovanosti u najmladších vekových kategórií - nadpolovičné až dvojtretinové podiely odpovedí „neviem“ v skupine 18 – 24 ročných naznačujú, že o slovenskom štáte sa na školách učí málo a zle“, uviedla Monika Vrzgulová z Dokumentačného strediska holokaustu, ktoré sa dlhodobo venuje realizácii mnohých vzdelávacích programov a podujatí.
„Za 20 rokov vidíme posun vo vnímaní postavy Jozefa Tisa, kým v roku 1993 ho považovalo za kladnú postavu našich dejín 25% populácie, v súčasnosti ho kladne vníma len 14% respondentov“, uviedla sociologička Oľga Gyarfášová z Inštitútu pre verejné otázky, ktorá pripravila súhrnné výsledky a porovnala ich tiež s inými dostupnými zdrojmi podobných údajov z minulosti.
Na verejnom podujatí bol okrem výsledkov aktuálneho výskumu prezentovaný tiež širší historický kontext procesu arizácii a deportácii židov z územia vojnového slovenského štátu. „O celkovej hodnote arizovaného majetku máme len tie údaje, ktoré uvádzali hlavní organizátori arizácie. Z týchto údajov vyplýva, že celková hodnota arizovaného majetku (so zaťažením) bola približne 4,3 miliardy korún slovenských (Ks). Historici však tento údaj nedokázali do dnešných dní podrobiť kritickej analýze“ konštatoval historik Ján Hlavinka, ktorý na tlačovej konferencii spomenie konkrétne príklady priebehu jednotlivých arizácií z regiónu východného Slovenska.
Download
Výsledky výskumu (pdf)
Pozvánka na prezentáciu (pdf)
Nezávislá občianska iniciatíva - autori projektu: Fedor Blaščák (Memory kontrol / Truc sphérique), Oľga Gyárfášová (Inštitút pre verejné otázky), Ján Hlavinka (Historický ústav SAV) a Monika Vrzgulová (Dokumentačné stredisko holokaustu a Ústav etnológie SAV).
Články
Oľga Gyárfášová: O pamäti (IVO blog na blog.sme.sk)
Oľga Gyárfášová: Dobiehajúca minulosť (Pravda)
Vybrané mediálne výstupy
The Economist: Learning about Slovakia's past
Spravodajské portály: sme.sk, pravda.sk, topky.sk
Video: tyzden.sk