ivo.sk
Grigorij Mesežnikov o volebnom programe KDH pre agentúru SITA

Zdroj: SITA, 29.01.2012

VOĽBY: KDH má v programe silný sociálny komponent

Program KDH je podľa politológa silne národne orientovaný.

BRATISLAVA 29. januára (SITA) – Vo volebnom programe KDH je podľa politológa Grigorija Mesežnikova silný sociálny komponent. „Program KDH však nie je ľavicový, aj keď spomína sociálne istoty. KDH vníma situáciu inou optikou ako Smer-SD. KDH nehovorí o silnej úlohe štátu,“ uviedol pre agentúru SITA Mesežnikov. Podľa neho je to program umiernenejšieho vstupu štátu do ekonomických aktivít. „Nie je to úplne neoliberálny program. Nedá sa povedať, že by presadzovali myšlienku absolútne štíhleho štátu. Ale v porovnaní so Smerom-SD je KDH protrhovo orientované,“ konštatoval. Viditeľná je tiež prorodinná orientácia.

Kresťanskí demokrati chcú vytvárať vhodné podnikateľské prostredie. “Dosť priestoru venujú zlepšeniu podmienok pre malé a stredné podnikanie, podpore živnostníkov. Je to program, ktorý vychádza z priority, ktorou je posilnenie strednej vrstvy,“ uviedol.

Program KDH je podľa politológa silne národne orientovaný. „Čo sa týka vzťahov SR a MR je viditeľné, že ide o obhajobu národnoštátnych záujmov,“ povedal. Je to podľa neho aj program razantných opatrení v oblasti právneho štátu, spravodlivosti. „Sú tam významné návrhy pokiaľ ide o činnosť orgánov činných v trestnom konaní. Prokuratúru navrhujú premeniť na štátne zastupiteľstvo. Navrhujú konkrétne opatrenia v boji proti kriminalite a korupcii.“ 

Program KDH je podľa Mesežnikova v súlade s tým, ako chápe sociálne trhovú ekonomiku väčšina ľudových strán konzervatívneho typu. Kultúrne je to pravicový program. V ekonomickej oblasti volia podľa neho mäkšie prístupy.

Mesežnikov určité programové prieniky medzi KDH a Smerom-SD nachádza v sociálnej oblasti, aj keď Smer-SD veľmi zvýrazňuje sociálne istoty, čo u KDH až tak prítomné nie je. “Ale v oblasti boja proti korupcii, kriminalite, inštitucionálneho vývoja právneho štátu, tam sú tie programy absolútne nezlučiteľné. Zatiaľ čo Smer navrhuje odstrániť reformy súčasnej vlády v oblasti justície, KDH ide naopak ešte ďalej. Má vypracované ďalšie reformy, teda v tejto oblasti je spolupráca ťažko predstaviteľná,“ zdôraznil Mesežnikov.

Videoaktuality

Čo si o V4 myslia obyvatelia jednotlivých krajín? Výskymný projekt IVO realizovaný v 4 krajinách Vyšehradu. 

Publikácia venovaná vybraným aspektom bilaterálnych vzťahov Slovenska a Ukrajiny.

V4 v čase polykrízy.<br/>Názory verejnosti
Slovensko a Ukrajina: perspektívy spolupráce a aktéri

Výskumná štúdia zameraná na informatické vzdelávanie mladej generácie.

Výskumná reflexia kľúčových postojov populácie SR k fenoménu dneška.

Informatické vzdelávanie na základných a stredných školách
Umelá inteligencia optikou verejnosti

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti.

Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie
Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu

Navštívte nás na Facebooku





Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore