ivo.sk
Martin Bútora a Zora Bútorová na sympóziách v Cedar Rapids a v Ann Arbor

Prvé odborné podujatie pod názvom 1989 – 2011: Transitions to Democracy sa uskutočnilo 11. a 12. marca na pôde National Czech and Slovak Museum & Library v Cedar Rapids v štáte Iowa, USA. Na konferencii sa stretli viacerí poprední odborníci, ktorí sa dlhodobo venujú vývoju v Českej republike a na Slovensku, ako Carol Skalnik Leff z University of Illinois, Kevin Deegan Krause z Wayne State University, James Krapfl z McGill University, Kieran Williams z Drake University či Adrian Bassora, bývalý veľvyslanec USA v Českej republike. Martin Bútora sa vo svojej prednáške venoval udalostiam v Novembri 1989 a uzlovým bodom nasledujúceho vývoja na Slovensku a vo večernom programe predstavil spolu s veľvyslancom SR vo Washingtone Petrom Burianom vývoj slovenskej zahraničnej politiky. Zora Bútorová zamerala svoj príspevok v rámci panelu o ľudských právach na vývoj postavenia žien po roku 1989.

Pätnásteho marca sa konalo na pôde University of Michigan sympózium Making Democracy Work: Slovakia in the Last Decade, ktoré zorganizovalo Weiser Center for Emerging Democracies, založené bývalým veľvyslancom USA na Slovensku Ronaldom Weiserom. Americký pohľad na vývoj Slovenskej republiky a slovensko-amerických vzťahov tu prezentoval veľvyslanec Weiser, kým slovenskú perspektívu a formovanie slovenskej zahraničnej politiky priblížili traja po sebe nasledujúci veľvyslanci – Martin Bútora (1999–2003), Rastislav Káčer (2003–2008) a Peter Burian (2008–). Zora Bútorová predstavila publiku vývoj postojov občanov ku kľúčovým výzvam uplynulého dvadsaťročia.


Martin Bútora diskutuje o vývoji slovenskej zahraničnej politiky v čase svojho diplomatického pôsobenia v o Washingtone. Vpravo od neho bývalý veľvyslanec Rastislav Káčer a terajší veľvyslanec Peter Burian.


Zora Bútorová hovorila o reakciách obyvateľstva na kľúčové výzvy transformácie.


Spiritus agens sympózia bol bývalý veľvyslanec USA Ronald Weiser (vľavo), ktorý hovoril o výzvach a úskaliach svojej diplomatickej misie na Slovensku (2001-2004).



>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Čo si o V4 myslia obyvatelia jednotlivých krajín? Výskymný projekt IVO realizovaný v 4 krajinách Vyšehradu. 

Publikácia venovaná vybraným aspektom bilaterálnych vzťahov Slovenska a Ukrajiny.

V4 v čase polykrízy.<br/>Názory verejnosti
Slovensko a Ukrajina: perspektívy spolupráce a aktéri

Výskumná štúdia zameraná na informatické vzdelávanie mladej generácie.

Výskumná reflexia kľúčových postojov populácie SR k fenoménu dneška.

Informatické vzdelávanie na základných a stredných školách
Umelá inteligencia optikou verejnosti

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti.

Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie
Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu

Navštívte nás na Facebooku





Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore