IVO BAROMETER: Kvalita demokracie v 3. štvrťroku 2010
Inštitút pre verejné otázky zverejnil dňa 14.10.2010 hodnotenie vývoja kvality demokracie na Slovensku za tretí štvrťrok roku 2010.
Analytici Inštitútu pre verejné otázky v spolupráci s ďalšími expertmi hodnotia v rámci projektu IVO Barometer vývoj kvality demokracie na Slovensku v treťom štvrťroku 2010 celkovou známkou 3,1 – čo znamená zlepšenie o 0,3 oproti predchádzajúcemu štvrťroku.
Experti pripravujúci hodnotenie v rámci IVO Barometra skonštatovali, že celkový rating sa v treťom štvrťroku 2010 zlepšil vzhľadom na pozitívny posun v kvalite demokracie vo väčšine sledovaných oblastí (s výnimkou oblasti nezávislých médií a médií verejnej služby, kde pretrváva stagnácia). V hodnotených oblastiach autori konštatujú zlepšenie spôsobené nástupom novej politickej garnitúry s odlišnou politickou kultúrou a s ambíciou vykonávať moc spôsobom charakteristickým pre liberálne demokracie konsenzuálneho typu.
Na tlačovej besede IVO Barometer 3/2010 predstavili Miroslav Kollár, Martin Bútora a Grigorij Mesežnikov. Tlačovú besedu viedla Ildikó Nagy.
IVO Barometer
Cieľom projektu IVO Barometer je pravidelne štvrťročne hodnotiť stav kvality demokracie na Slovensku v piatich kľúčových oblastiach: demokratické inštitúcie a právny štát; legislatíva; ochrana a dodržiavanie ľudských a menšinových práv; nezávislé médiá a médiá verejnej služby; zahraničná politika z euro-integračného a transatlantického aspektu.
Hodnota ratingu/známky IVO Barometra sa pohybuje na škále 1,00 – 5,00, pričom známka 1,00 vyjadruje optimálny stav kvality demokracie podľa štandardov a porovnávacích kritérií uplatňovaných na pôde Európskej únie a Rady Európy v oblasti stability inštitúcií, politickej demokracie, ľudských práv a slobôd.
V jednotlivých oblastiach panely zložené z renomovaných odborníčok a odborníkov z prostredia akademických a výskumných inštitúcií každé dva mesiace vypracúvajú podkladové analýzy vývoja v danej oblasti podľa zadanej metodológie. Na základe týchto analýz pod supervíziou IVO vznikajú pravidelné štvrťročné hodnotenia vývoja v jednotlivých oblastiach.