V dňoch 23. – 24. augusta 2010 sa Grigorij Mesežnikov zúčastnil na jubilejnom 20. česko-slovenskom seminári pre učiteľov dejepisu a občianskej výchovy, historikov a archivárov, zorganizovanom v Liberci Katedrou histórie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technickej univerzity v Liberci a Vzdelávacou nadáciou Jana Husa pod patronátom Česko-slovenskej komisie historikov.
Témou tohtoročného česko-slovenského seminára bol Prvý polrok: Od novembra 1989 k slobodným voľbám. Prezident IVO sa zúčastnil na panelovej diskusii venovanej dvom tematickým okruhom: vytváraniu nového politicko-straníckeho systému v Československu a reflexii pádu komunistického režimu a prvej fázy demokratickej transformácie. Vo svojich diskusných príspevkoch sa zameral na osobitosti priebehu novembrovej revolúcie 1989 na Slovensku a procesu formovania slovenskej politickej scény začiatkom roku 1990, ako aj na hodnotenie súčasnými politickými stranami na Slovensku udalostí z novembra 1989, úlohy aktérov nenásilného zvrhnutia totalitnej moci a odkazu novembrovej revolúcie.
Na panelovej diskusii sa spolu s G. Mesežnikovom zúčastnili Ján Rýchlík (Ústav českých dějin Filozofickej fakulty KU v Prahe), Petr Blažek (Ústav pro studium totalitních režimů, Praha), Adéla Gjuričová (Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky, Praha) a Jozef Žatkuliak (Historický ústav Slovenskej akadémie vied, Bratislava). Na seminári sa taktiež zúčastnili ďalší českí a slovenskí historici, ako aj bezprostrední účastníci udalostí Novembra 1989 a nasledujúceho vývoja.
Na stiahnutie: Podrobný program seminára v Liberci [PDF, 0.13 MB]