ivo.sk
Ficova facka vlastným

Zdroj: Hospodárske noviny, 5.8.2009

Keď predseda vlády vyhlási, že "sa nebude vyjadrovať k absolútne nedôveryhodnému prieskumu opozičnej ideologickej centrály IVO, ktorá opätovne dokazuje, že jej cieľom je neobjektívne slúžiť záujmom bezradnej pravicovej opozície“, možné je: 1. bezvýhradne uveriť tomuto principiálnemu postoju najdôveryhodnejšieho slovenského politika, alebo 2. si tie prieskumy aspoň prečítať. Čo teda doteraz vypovedal "nedôveryhodný prieskum“ Inštitútu pre verejné otázky?

I. Že väčšina obyvateľov Slovenska kriticky hodnotí prejavy korupcie a klientelizmu v politike vlády - je nimi znepokojených 74 percent respondentov, dokonca aj medzi voličmi Smeru-SD toto znepokojenie dosiahlo až 71 percent. Má vari premiér výhrady voči siedmim z desiatich svojich voličov, ak, ako hovorí stanovisko Úradu vlády SR, "predseda vlády Robert Fico už neraz dokázal, že sa nebojí bojovať proti korupcii ani v prípadoch, keď obeťami sú ministri jeho vlády“?

II. Že až 89 percent Slovákov znepokojuje rast zamestnanosti, a takmer tri štvrtiny ľudí trápia finančné vyhliadky ich domácností. Rast nezamestnanosti znepokojuje aj 90 percent voličov Smeru-SD. Má vari premiér ľahkovážny postoj k týmto obavám?

III. Že viac ako polovicu ľudí na Slovensku (57 percent) znepokojuje nedostatočne účinný vládny balíček protikrízových opatrení - pritom viac ako polovica voličov Smeru-SD má taký istý postoj. Berie vari premiér naľahko tento pocit viac ako polovice svojich voličov?

IV. Že väčšinu občanov znepokojuje postoj predsedu vlády k predaju emisných kvót - pri celej populácii ide o 56 percent, postoj Roberta Fica znepokojuje 47 percent voličov Smeru-SD. Je azda predsedovi Smeru-SD jedno, čo si o jeho postoji k predaju emisií myslí takmer polovica jeho voličov?

Prieskum IVO ukázal aj to, že postoje väčšiny slovenskej spoločnosti (v rozmedzí 56 - 89 percent) k dôležitým otázkam (korupcia, klientelizmus, nezamestnanosť, protikrízové opatrenia, pochybný predaj emisií) signalizujú triezvy pohľad na svet a ťažko ich možno bagatelizovať či azda odsudzovať alebo znevažovať, ako sa o to predseda vlády najmä voči svojim priaznivcom snaží.

V sekundárnej línii je jasné, že tieto postoje väčšiny občanov (prinajmenej ku korupcii vo vláde, jej protikrízovým opatreniam či predaju emisií) sa neprejavujú v postoji k dôveryhodnosti jednotlivých politických strán, predovšetkým koaličných. Dôvodov bude zrejme viac, jeden je však očividný - tzv. reálna a morálna alternatíva voči Ficovi, ktorá v súčasnosti nejestvuje. Aj preto môže premiér svojich voličov vodiť za nos.

Róbert Kotian>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Výsledky reprezentatívneho výskumu názorov verejností v štyroch krajinách V4

Súčasný stav a vývoj v troch oblastiach významných z pohľadu spoločenskej transformácie.

V4 v názoroch verejnosti: skúsenosti a výzvy
 Slovensko po troch desaťročiach slobody

Výskumná štúdia na aktuálnu tému migrácie mladých vzdelaných Slovákov. 

Výskumná štúdia o vplyve pandémie Covid-19 na zlepšenie digitálnych zručností dospelej populácie.

 Únik mozgov - migračný potenciál mladých na Slovensku
Digitálna gramotnosť na Slovensku 2022 v optike pandémie Covid-19

Faktory ovplyvňujúce dvojstranné vzťahy Taiwanu s krajinami EÚ v strednej a východnej Európe.

Účasť žien na politickom rozhodovaní cez prizmu štatistík aj v optike verejnej mienky.

Taiwansko-európska jeseň 2021: pohľad zo Slovenska
Politická participácia žien na Slovensku 2020

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore