ivo.sk
Ficova facka vlastným

Zdroj: Hospodárske noviny, 5.8.2009

Keď predseda vlády vyhlási, že "sa nebude vyjadrovať k absolútne nedôveryhodnému prieskumu opozičnej ideologickej centrály IVO, ktorá opätovne dokazuje, že jej cieľom je neobjektívne slúžiť záujmom bezradnej pravicovej opozície“, možné je: 1. bezvýhradne uveriť tomuto principiálnemu postoju najdôveryhodnejšieho slovenského politika, alebo 2. si tie prieskumy aspoň prečítať. Čo teda doteraz vypovedal "nedôveryhodný prieskum“ Inštitútu pre verejné otázky?

I. Že väčšina obyvateľov Slovenska kriticky hodnotí prejavy korupcie a klientelizmu v politike vlády - je nimi znepokojených 74 percent respondentov, dokonca aj medzi voličmi Smeru-SD toto znepokojenie dosiahlo až 71 percent. Má vari premiér výhrady voči siedmim z desiatich svojich voličov, ak, ako hovorí stanovisko Úradu vlády SR, "predseda vlády Robert Fico už neraz dokázal, že sa nebojí bojovať proti korupcii ani v prípadoch, keď obeťami sú ministri jeho vlády“?

II. Že až 89 percent Slovákov znepokojuje rast zamestnanosti, a takmer tri štvrtiny ľudí trápia finančné vyhliadky ich domácností. Rast nezamestnanosti znepokojuje aj 90 percent voličov Smeru-SD. Má vari premiér ľahkovážny postoj k týmto obavám?

III. Že viac ako polovicu ľudí na Slovensku (57 percent) znepokojuje nedostatočne účinný vládny balíček protikrízových opatrení - pritom viac ako polovica voličov Smeru-SD má taký istý postoj. Berie vari premiér naľahko tento pocit viac ako polovice svojich voličov?

IV. Že väčšinu občanov znepokojuje postoj predsedu vlády k predaju emisných kvót - pri celej populácii ide o 56 percent, postoj Roberta Fica znepokojuje 47 percent voličov Smeru-SD. Je azda predsedovi Smeru-SD jedno, čo si o jeho postoji k predaju emisií myslí takmer polovica jeho voličov?

Prieskum IVO ukázal aj to, že postoje väčšiny slovenskej spoločnosti (v rozmedzí 56 - 89 percent) k dôležitým otázkam (korupcia, klientelizmus, nezamestnanosť, protikrízové opatrenia, pochybný predaj emisií) signalizujú triezvy pohľad na svet a ťažko ich možno bagatelizovať či azda odsudzovať alebo znevažovať, ako sa o to predseda vlády najmä voči svojim priaznivcom snaží.

V sekundárnej línii je jasné, že tieto postoje väčšiny občanov (prinajmenej ku korupcii vo vláde, jej protikrízovým opatreniam či predaju emisií) sa neprejavujú v postoji k dôveryhodnosti jednotlivých politických strán, predovšetkým koaličných. Dôvodov bude zrejme viac, jeden je však očividný - tzv. reálna a morálna alternatíva voči Ficovi, ktorá v súčasnosti nejestvuje. Aj preto môže premiér svojich voličov vodiť za nos.

Róbert Kotian



>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Čo si o V4 myslia obyvatelia jednotlivých krajín? Výskymný projekt IVO realizovaný v 4 krajinách Vyšehradu. 

Kľúčové oblasti a udalosti vývoja bezpečnostného a obranného sektora SR v rokoch 1993-2023. 

V4 v čase polykrízy.<br/>Názory verejnosti
Thirty Years of Slovak Security and Defence Policy

Výskumná štúdia zameraná na informatické vzdelávanie mladej generácie.

Výskumná reflexia kľúčových postojov populácie SR k fenoménu dneška.

Informatické vzdelávanie na základných a stredných školách
Umelá inteligencia optikou verejnosti

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti.

Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie
Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu

Navštívte nás na Facebooku





Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore