IVO BAROMETER: Kvalita demokracie v druhom štvrťroku: pokles na 3,3
Analytici Inštitútu pre verejné otázky v spolupráci s ďalšími expertmi hodnotia v rámci projektu IVO Barometer vývoj kvality demokracie na Slovensku vo druhom štvrťroku 2009 celkovou známkou 3,3. To znamená pokles o 0,2 bodu oproti predchádzajúcemu štvrťroku.
Ak analytici IVO v prvom štvrťroku 2009 konštatovali, že hoci sa v podstate vo všetkých sledovaných oblastiach opakovane potvrdzovali negatívne trendy naznačené v hodnoteniach z minulého roka, regres nebol taký výrazný, aby viedol k zhoršeniu známok (na škále 0,25 bodu), v druhom štvrťroku sa spomínané trendy vo väčšine sledovaných oblastí zhmotnili do konkrétnych negatívnych rozhodnutí a konaní, ktoré viedli expertné panely k zhoršeniu celkovej známky IVO Barometra o 0,2 bodu. Tento pokles je spôsobený zhoršením hodnotenia v oblasti demokratických inštitúcií a právneho štátu, ľudských a menšinových práv aj nezávislých médií. Súhrnné hodnotenie vývoja kvality demokracie na Slovensku v jednotlivých oblastiach za druhý štvrťrok 2009 vyzerá nasledovne:
Cieľom projektu IVO Barometer je pravidelne štvrťročne hodnotiť stav kvality demokracie na Slovenskuv piatich kľúčových oblastiach: demokratické inštitúcie a právny štát; legislatíva; ochrana a dodržiavanie ľudských a menšinových práv; nezávislé médiá a médiá verejnej služby; zahraničná politika z euro-integračného a transatlantického aspektu.
Hodnota ratingu/známky IVO Barometra sa pohybuje na škále 1,00 – 5,00, pričom známka 1,00 vyjadruje optimálny stav kvality demokracie podľa štandardov a porovnávacích kritérií uplatňovaných na pôde Európskej únie a Rady Európy v oblasti stability inštitúcií, politickej demokracie, ľudských práv a slobôd.
V jednotlivých oblastiach panely zložené z renomovaných odborníčok a odborníkov z prostredia akademických a výskumných inštitúcií každé dva mesiace vypracúvajú podkladové analýzy vývoja v danej oblasti podľa zadanej metodológie. Na základe týchto analýz pod supervíziou IVO vznikajú pravidelné štvrťročné hodnotenia vývoja v jednotlivých oblastiach.