Dňa 3. novembra 2008 Inštitút pre verejné otázky a Združenie pre podporu otvorenej spoločnosti so sídlom v Prahe (PASOS) uviedli na spoločnej tlačovej konferencii v Bratislave publikáciu Democracy's New Champions. European Democracy Assistance after EU Enlargement. Kniha je hlavným výstupom projektu „Hodnotenie politiky a priorít demokratickej asistencie visegrádskych krajín“, ktorý v rokoch 2007 – 2008 uskutočnil PASOS v spolupráci s IVO, Inštitútom pre európsku politiku EUROPEUM (Praha), Inštitútom pre verejné otázky (Varšava) a Centrom pre politické štúdie Stredoeurópskej univerzity (Budapešť) za podpory Medzinárodného Visegrádskeho fondu (IVF) a Fondu na podporu think-tankov Inštitútu otvorenej spoločnosti (OSI).
V procese transformácie spoločnosti získali visegrádske krajiny masívnu podporu Západu pri prehlbovaní demokratického charakteru ich politických režimov, v budovaní občianskej spoločnosti, zavádzaní reforiem a príprave na účasť na procese európskej a euroatlantickej integrácie. Dnes Slovensko, Poľsko, Maďarsko a Česká republika ako nové členské krajiny EÚ sa ocitli v novej situácii – z recipientov demokratickej podpory sa premenili na jej donorov. Ako v tejto svojej novej úlohe obstáli? Publikácia mapuje činnosť aktérov demokratickej asistencie visegrádskych krajín v štyroch štátoch (Ukrajina, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Kuba). Súčasťou publikácie je súbor odporúčaní pre politikov krajín V4 a ďalších členských krajín EÚ a zástupcov európskych inštitúcií. Autormi knihy sú Jacek Kucharczyk, Jeff Lovitt, Grigorij Mesežnikov, Áron Horváth, Vladimír Bartovic, Piotr Kaźmierkiewicz, Věra Řiháčková, Marian Kowalski, Sanida Kikićová, Francesco Guarascio, Natália Šapovalovová a Oľga Šumylová.
Publikáciu uviedli spolueditor Jeff Lovitt, výkonný riaditeľ PASOS, a spoluautor Grigorij Mesežnikov, prezident IVO. Na prezentácii sa zúčastnili zástupcovia slovenských mimovládnych organizácii, realizujúcich projekty demokratickej asistencie v zahraničí.
PASOS (Policy Association for an Open Society) presadzuje a obhajuje hodnoty otvorenej spoločnosti – demokraciu, právny štát, dobré spravovanie spoločnosti, dodržiavanie a ochranu ľudských práv, ekonomický a sociálny rozvoj – prostredníctvom podpory organizácií, ktoré individuálne alebo spoločne posilňujú účasť verejnosti na riešení otázok verejnej politiky v krajinách strednej a východnej Európy, Balkánu, Kaukazu a Strednej Ázie. Združuje 36 think-tankov z 24 krajín.
Prečítajte si aj niektoré mediálne ohlasy.