ivo.sk
Výzva proti prejavom národnostnej a rasovej neznášanlivosti

Predstavitelia Inštitútu pre verejné otázky vyslovili znepokojenie nad prejavmi národnostnej a rasovej neznášanlivosti v politickom živote Slovenska. Z protimaďarských výrokov Jána Slotu, konštatuje sa v spoločnom vyhlásení, by sa už pomaly dal zostaviť pamflet nekultúrnosti, netolerancie a agresivity: Nacionalistická rétorika sa stala politickou zbraňou apelujúcou na najprimitívnejšie pudy založené na negatívnych stereotypoch. A keďže sa zdá, že to je účinné, podnecuje to aj ďalších politikov, aby svoje etnické a rasové predsudky otvorenejšie prezentovali a používali takúto rétoriku vo svojej konfrontácii s politickými rivalmi. Názorným príkladom bolo nedávne rokovanie Národnej rady SR o vyslovení nedôvery ministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi, kde odzneli antisemitské narážky na adresu poslanca Daniela Lipšica.“

Nákazlivý vírus nacionalizmu, pripomína sa vo vyhlásení, sa šíri aj medzi mladých ľudí a do ostatných vrstiev spoločnosti. Medzi prvými signatármi vyhlásenia sú Martin Bútora a Grigorij Mesežnikov a ďalšie osobnosti slovenského vedeckého, kultúrneho, umeleckého a duchovného života, ako sú napríklad matematik Lev Bukovský, herečka Zuzana Kronerová, kazateľ a básnik Daniel Pastirčák, historik Milan Zemko, ekonóm Juraj Stern, spisovateľka Jana Juráňová, ekológ Mikuláš Huba, psychiater Jozef Hašto, fotograf a reportér Andrej Bán, geológ Ivan Kraus, spisovateľ Lajos Grendel, fyzik Vladimír Bužek, zahraničnopolitický expert Pavol Demeš, psychológ Dušan Ondrušek, dramaturgička Zuzana Gindl-Tatárová, politológ Samuel Abrahám, filmový režisér Peter Kerekes a ďalší. „Protimaďarské postoje a prejavy antisemitizmu sú súčasťou širšieho fenoménu etnickej nevraživosti,“ pripomína vyhlásenie. „Nie je totiž možné na jednej strane odsudzovať rasové násilie páchané v minulosti, a na druhej strane spolupracovať s tými, ktorí používajú antisemitizmus ako zbraň proti politickým oponentom v súčasnosti. Nie je možné hlásiť sa k hodnotám občianskeho spolunažívania a zároveň tolerovať protimaďarské výroky.“ Signatári, medzi ktorými sú aj sociologičky IVO Oľga Gyárfášová a Zora Bútorová, apelujú na verejných činiteľov, aby upustili od nacionalistickej a xenofóbnej rétoriky a vyzývajú verejnosť, aby dala najavo svoj nesúhlas.

Úplný text vyhlásenia  ako aj zoznam prvých 36 signatárov, ku ktorým sa možno pripojiť, nájdete na stránke portálu Changenet.sk



>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Čo si o V4 myslia obyvatelia jednotlivých krajín? Výskymný projekt IVO realizovaný v 4 krajinách Vyšehradu. 

Publikácia venovaná vybraným aspektom bilaterálnych vzťahov Slovenska a Ukrajiny.

V4 v čase polykrízy.<br/>Názory verejnosti
Slovensko a Ukrajina: perspektívy spolupráce a aktéri

Výskumná štúdia zameraná na informatické vzdelávanie mladej generácie.

Výskumná reflexia kľúčových postojov populácie SR k fenoménu dneška.

Informatické vzdelávanie na základných a stredných školách
Umelá inteligencia optikou verejnosti

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti.

Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie
Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu

Navštívte nás na Facebooku





Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore