Súčasťou hudobného festivalu Bažant Pohoda bolo dňa 19. júla 2008 i predstavenie nového projektu „Pohoda pre knižnice“. V jeho rámci každý rok vyjde kniha renomovaného stredoeurópskeho autora, ktorú dostanú zadarmo všetky knižnice na Slovensku.
Tvorca projektu Ladislav Snopko, niekdajší minister kultúry SR, známy tiež. svojím dlhoročným pôsobením v alternatívnej kultúre, si ako prvého autora zvolil Václava Havla, ktorého spolu s Martinom Bútorom presvedčili, aby prijal pozvanie Michala Kaščáka a prišiel na Pohodu.
Knihu textov Václava Havla z rokov 1968-2008, vydanú pod názvom Kdo řekl A, musí říct i B, pokrstili na festivale v sobotu 19. júla podvečer za účasti autora.
Texty do knihy (Havlove state a prejavy, ako aj úryvky z jeho dvoch rozsiahlych rozhovorov z rokov 1986 a 2006 s Karlom Hvížďalom) zostavil a úvod ku knihe napísal Martin Bútora. Okrem 350 strán Havlových myšlienok sú do knihy zaradené aj pozdravy priateľov a spolupracovníkov zo Slovenska k jeho sedemdesiatke.
„Prečo vlastne čítať Václava Havla?“ píše Martin Bútora v úvode. Jeho texty miestami vzbudzujú dojem, akoby išlo o „autora jedinej témy“: je ňou „dôstojnosť človeka v nedôstojných pomeroch, zápas o charakter národa a štátu v nežičlivých podmienkach, rozjímanie o zmysluplnosti uprostred absurdity. Píše ich človek s nevšedným životným osudom, zaznamenávajúci paradoxy doby i ľudského údelu, schopný ich súčasne ironizovať a vzdorovať im.“ Havla sa oddá čítať aj pre jeho schopnosť vyjadrovať sa, výstižne pomenúvať skutočnosť okolo seba, analyzovať ju do dôsledkov.“ Na Slovensku má má zmysel čítať Havla aj preto, „lebo prispel k vyjasňovaniu našich vlastných domácich pomerov, nášho dedičstva, našej minulosti, našej prítomnosti i možnej budúcnosti. Slovensko dozrievalo, a prinajmenšom určitý úsek tohto dozrievania súzvučal s prítomnosťou a pôsobením Václava Havla – a to bez ohľadu na to, či išlo o inšpiráciu, kooperáciu alebo konfrontáciu.“ Havlove texty sú dielom človeka, ktorý vo svojom živote spojil niekoľko rol: bol „najvýraznejšou postavou českého disentu, a to tak občianskeho disentu v prvej línii, ako aj disentu reflexie“; pôsobil ako politik, prezident i exprezident; neprestal byť dramatikom a spisovateľom komentujúcim pulz doby i otázky nadčasové. Václav Havel je morálnou autoritou aj preto, lebo osobitnou súčasťou jeho písania, myslenia i konania je schopnosť vzbudzovať nádej. A napokon, ako naznačuje názov knihy Kdo řekl A, musí říct i B, je človekom, ktorý so sebe vlastnou naliehavosťou pomenúval oné masarykovské základy mravného poriadku, záväznosť ľudského konania, vytrvalosť v slušnosti.“
Download: Obálka knihy Václava Havla Kdo řekl A, musí říct i B a úvod od zostavovateľa Martina Bútoru Pozvanie k otvorenej knihe: prečo vlastne čítať Václava Havla? (PDF formát, 170 KB)
Ladislav Snopko uvádza knihu Václava Havla na festivale Pohoda.
Václav Havel podpisuje knihu Kdo řekl A, musí říct i B.