ivo.sk
 
Ak máte záujem o aktuálne informácie o aktivitách IVO, pošlite nám Váš e-mail
pošli
Posilňovanie občianskej spoločnosti a verejných aktérov v oblasti antidiskriminácie

V priestoroch Trenkwalder Training Centre sa 11. júna 2008 konala medzinárodná konferencia organizovaná Inštitútom pre verejné otázky. Podujatie bolo aktivitou projektu Na ceste k rovnosti: Zvyšovanie povedomia a viacúrovňové posilňovanie občianskej spoločnosti a verejných aktérov v oblasti antidiskriminácie, ktorý spoločne realizujú Občan a demokracia, IVO, Hlava 98 a PDCS s podporou Programu Európskeho spoločenstva pre zamestnanosť a sociálnu solidaritu PROGRESS (2007 – 2013) a Úradu vlády SR.

Hlavnou témou konferencie bola anti/diskriminácia a otázky spojené s dodržiavaním ľudských práv. V priebehu celodennej akcii vystúpili odborníci z mimovládneho sektora, verejnej a štátnej správy i podnikateľskej sféry. V prvom paneli László Nagy , predseda Výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien; Marek Lisánsky, riaditeľ Sekcie ľudských práv a menšín, Úrad vlády SR; Janka Debrecéniová z mimovládnej organizácie Občan a demokracia, Vanda Durbáková, advokátka spolupracujúca s Poradňou pre občianske a ľudské práva zhodnotili implementáciu národných antidiskriminačných politík na Slovensku. Obohatením bolo vystúpenie Martina Štěpánkovej z Poradne práva Praha, ktorá priblížila situáciu v antidiskriminačnej legislatíve i v oblasti politík v Českej republike.

V druhom paneli tému diskriminácie priblížili výskumníčky Oľga Gyárfášová, Zora Bútorová a Martina Sekulová z Inštitútu pre verejné otázky a Elena Gallová Kriglerová z Centra pre výskum etnicity a kultúry prostredníctvom prezentácie výsledkov kvantitatívnych a kvalitatívnych sociologických výskumov.

O aktivitách a stratégiách na zmierňovanie diskriminácie diskutovali zástupcovia podnikateľského (zamestnávateľov), mimovládneho a štátneho sektora. V rámci okrúhleho stola vystúpili: Daniela Gemerská zo Slovenského národné strediska pre ľudské práva, Alexandra Stachová z Kancelárie verejného ochrancu práv, Lucia Noskovičová z odboru ľudských zdrojov, IBM Slovensko a Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku.

V poslednej časti konferencie prezentovali kreatívne sociálne kampane agentúry VACULIK Advertising, Mayer/McCann-Erikson a mimovládne organizácie Hlava 98 a Aspekt. Slovenský film Slepé lásky uvedený Branislavom Mamojkom z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska a producentom filmu Markom Škopom bol záverom konferencie.>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Prečo mýty o tejto krajine dlhodobo prežívajú a majú vďačných recipientov a šíriteľov.

Účasť žien na politickom
rozhodovaní cez prizmu štatistík 
aj v optike verejnej mienky  

Mýty o Rusku
Politická participácia žien <br/>na Slovensku 2020

Neprehliadnite aktuálnu výskumnú štúdiu o postojoch internetovej populácie k problematike kybernetickej bezpečnosti. 

Výsledky 15. ročníka výskumu digitálnej gramotnosti populácie SR.

Kyberbezpečnosť očami internetovej populácie SR
Digitálna gramotnosť na Slovensku 2020

Výsledky volieb a ich širší
kontext, činnosti politických
aktérov, sociologické dáta.

Dezinformačno-konšpiračná scéna
v období COVID-19. Aktéri, naratívy, analýza FB príspevkov. 

Slovenské voľby '20:<br/>Akú zmenu priniesli
Infodémia na Slovensku<br/>2020

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore