ivo.sk
Posilňovanie občianskej spoločnosti a verejných aktérov v oblasti antidiskriminácie

V priestoroch Trenkwalder Training Centre sa 11. júna 2008 konala medzinárodná konferencia organizovaná Inštitútom pre verejné otázky. Podujatie bolo aktivitou projektu Na ceste k rovnosti: Zvyšovanie povedomia a viacúrovňové posilňovanie občianskej spoločnosti a verejných aktérov v oblasti antidiskriminácie, ktorý spoločne realizujú Občan a demokracia, IVO, Hlava 98 a PDCS s podporou Programu Európskeho spoločenstva pre zamestnanosť a sociálnu solidaritu PROGRESS (2007 – 2013) a Úradu vlády SR.

Hlavnou témou konferencie bola anti/diskriminácia a otázky spojené s dodržiavaním ľudských práv. V priebehu celodennej akcii vystúpili odborníci z mimovládneho sektora, verejnej a štátnej správy i podnikateľskej sféry. V prvom paneli László Nagy , predseda Výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien; Marek Lisánsky, riaditeľ Sekcie ľudských práv a menšín, Úrad vlády SR; Janka Debrecéniová z mimovládnej organizácie Občan a demokracia, Vanda Durbáková, advokátka spolupracujúca s Poradňou pre občianske a ľudské práva zhodnotili implementáciu národných antidiskriminačných politík na Slovensku. Obohatením bolo vystúpenie Martina Štěpánkovej z Poradne práva Praha, ktorá priblížila situáciu v antidiskriminačnej legislatíve i v oblasti politík v Českej republike.

V druhom paneli tému diskriminácie priblížili výskumníčky Oľga Gyárfášová, Zora Bútorová a Martina Sekulová z Inštitútu pre verejné otázky a Elena Gallová Kriglerová z Centra pre výskum etnicity a kultúry prostredníctvom prezentácie výsledkov kvantitatívnych a kvalitatívnych sociologických výskumov.

O aktivitách a stratégiách na zmierňovanie diskriminácie diskutovali zástupcovia podnikateľského (zamestnávateľov), mimovládneho a štátneho sektora. V rámci okrúhleho stola vystúpili: Daniela Gemerská zo Slovenského národné strediska pre ľudské práva, Alexandra Stachová z Kancelárie verejného ochrancu práv, Lucia Noskovičová z odboru ľudských zdrojov, IBM Slovensko a Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku.

V poslednej časti konferencie prezentovali kreatívne sociálne kampane agentúry VACULIK Advertising, Mayer/McCann-Erikson a mimovládne organizácie Hlava 98 a Aspekt. Slovenský film Slepé lásky uvedený Branislavom Mamojkom z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska a producentom filmu Markom Škopom bol záverom konferencie.>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

20 rokov krajskej samosprávy prinieslo rozmanité skúsenosti. Komplexná publikácia IVO a SK8.

Skúmanie pravicového extrémizmu v SR z hľadiska straníckej politiky a verejnej mienky.

20 rokov<br/>samosprávnych krajov<br/>na Slovensku 2001 - 2021
Pravicový extrémizmus na Slovensku. Výzva pre demokraciu a európske hodnoty

Výskumná štúdia na aktuálnu tému migrácie mladých vzdelaných Slovákov. 

Výskumná štúdia o vplyve pandémie Covid-19 na zlepšenie digitálnych zručností dospelej populácie.

 Únik mozgov - migračný potenciál mladých na Slovensku
Digitálna gramotnosť na Slovensku 2022 v optike pandémie Covid-19

Výsledky reprezentatívneho výskumu názorov verejností v štyroch krajinách V4

Súčasný stav a vývoj v troch oblastiach významných z pohľadu spoločenskej transformácie.

V4 v názoroch verejnosti: skúsenosti a výzvy
 Slovensko po troch desaťročiach slobody

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore