ivo.sk
STV a SRo by mali byť financované zo štátneho rozpočtu

Vyplynulo to z výskumu názorov slovenskej verejnosti na existenciu a fungovanie médií verejnej služby v SR. Zber dát pre Inštitút pre verejné otázky realizovala agentúra FOCUS v období 2. 4.  – 8. 4. 2008 na vzorke 1 080 respondentov.

IVO realizoval tento výskum ako otváraciu aktivitu v rámci projektu Zlepšovanie schopností a kompetencie občianskej spoločnosti pri ovplyvňovaní budúcnosti médií verejnej služby ako zdroja korektných informácií pre informované rozhodovanie, priestoru pre zvyšovanie citlivosti na prejavy populizmu a faktora sociálnej kohézie. Súhrnné výsledky celého výskumu IVO zverejní v priebehu mesiaca máj.

Ako výskum ďalej ukázal, koncesionárske poplatky, ktoré dnes predstavujú hlavný zdroj financovania STV aj SRo, preferuje ako hlavný zdroj financovania médií verejnej služby na Slovensku iba 17 %. Ďalších 17 % si myslí, že by ním mali byť príjmy z reklamy. Na otázku zdrojov financovania nevedelo odpovedať 8 % respondentov.

Názory na hlavný zdroj financovania STV a SRo sú v populácii takmer univerzálne rozložené, zásadný názorový rozdiel v  porovnaní s celou populáciou nenachádzame ani medzi prívržencami jednotlivých politických strán. Výnimku tvoria iba prívrženci ĽS-HZDS. Medzi nimi je nadpriemerne viac takých (33 %), ktorí preferujú ako hlavný zdroj financovania médií verejnej služby koncesionárske poplatky.

V súvislosti s financovaním médií verejnej služby sa objavili aj aktivity podporujúce usporiadanie referenda o zrušení koncesionárskych poplatkov. V prípade konania referenda o zrušení koncesionárskych poplatkov dnes deklaruje ochotu sa ho zúčastniť viac ako 59 % opýtaných, nezúčastnilo by sa ho 33 % opýtaných a ďalších 8 % sa k svojej potenciálnej účasti nevedelo vyjadriť. Za zrušenie platenia koncesionárskych poplatkov by v takomto referende hlasovalo až 88 % z tých, čo by sa ho zúčastnili, proti iba 12 % potenciálnych účastníkov referenda, ktorí by na referendovú otázku odpovedali negatívne.

Miroslav Kollár, vedúci projektu

Download:
Ľudia už nechcú platiť (PDF formát, 78 KB)>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Výsledky reprezentatívneho výskumu názorov verejností v štyroch krajinách V4

Čo podnecuje politikov k tomu, aby namiesto spojenectva so Západom presadzovali zväzky s Ruskom?

V4 v názoroch verejnosti: skúsenosti a výzvy
Kto hrá ruskú ruletu na Slovensku

Výskumná štúdia na aktuálnu tému migrácie mladých vzdelaných Slovákov. 

Výskumná štúdia o aktuálnych postojoch a skúsenostiach rodičov s online dištančným vzdelávaním detí.

 Únik mozgov - migračný potenciál mladých na Slovensku
Dištančné vzdelávanie detí optikou rodičov

Účasť žien na politickom rozhodovaní cez prizmu štatistík aj v optike verejnej mienky.

Prečo mýty o tejto krajine dlhodobo prežívajú a majú vďačných recipientov a šíriteľov.

Politická participácia žien na Slovensku 2020
Mýty o Rusku

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore