Bielorusko čakajú zmeny, zhodli sa účastníci konferencie „K novej vízii Bieloruska“, ktorá sa v dňoch 10.-12. septembra konala v Kyjeve. Za účasti zahraničných hostí ju zorganizoval nedávno založený Bieloruský inštitút pre strategické štúdie, pri zrode ktorého stáli významní analytici, verejní činitelia, žurnalisti a editori, popredné osobnosti bieloruského nezávislého myslenia (Ales Ancipienka, riaditeľ Bieloruského kolégia, Valerij Bulgakov, šéfredaktor žurnálu Arche, Andreja Dinka, šéfredaktor časopisu Naša Niva a Piotr Marcev, šéfredaktor novín Delovaja gazeta a ďalší). Cieľom BISS, ktorý má sídlo vo Vilniuse, je podľa predsedu jeho správnej rady Sergeja Pankovského, vedúceho internetového think tanku Naše mnenije, posilniť dialóg v rámci expertnej komunity, osloviť širšiu spoločnosť s alternatívami ďalšieho rozvoja krajiny a komunikovať so zahraničím. „Chceme ovplyvniť smerovanie transformácie, predložiť novú víziu smerovania Bieloruska,“ povedal riaditeľ BSSI, politológ Vitali Silitski.
Po energetickom spore s Ruskom a zvýšení cien za energiu sa Bielorusko ocitlo v novom geopolitickom kontexte. Hoci desiatky prítomných expertov nepredpokladali predbežne nijaké rýchle zmeny či reformy vládnej politiky, predsa len sa podľa člena rady BISS ekonóma Pavla Danejku z Inštitútu privatizácie a manažmentu sa energetickým konfliktom s Ruskom „skončila jedna etapa bieloruskej histórie“. Rastúci príklon elít k štátnej nezávislosti, náznaky „politickej derusifikácie“ Bieloruska, ako aj potreba ekonomickej transformácie otvárajú väčší priestor pre dialóg. Bieloruská spoločnosť sa pomaly mení, pripomenul ďalší člen Rady BISS sociológ Andrej Vardamatskij, a krajina bude čeliť modernizačným výzvam.
IVO reprezentoval v Kyjeve Martin Bútora, ktorý sa v úvodnom príhovore na začiatku konferencie (vystúpil spolu s Aki Petersonom, vedúcim zastupiteľstva Rady Európy na Ukrajine a Dirkom Schűbelom, zástupcom Európskej komisie v Kyjeve) dotkol tém, ktoré rezonovali aj neskôr. Zdôraznil potrebu kvality alternatívneho myslenia a opozície; pripomenul užitočnosť “princípu troch “K” (komunikácia, kooperácia, koordinácia) medzi jednotlivými aktérmi; podčiarkol schopnosť “sebaučiacej sa spoločnosti”; vyzdvihol potenciálnu transformatívnu silu dobre skoordinovanej expertnej komunity. V neformálnej diskusii tiež načrtol koncept „konkurencieschopnosti spoločnosti“ ako nosný zjednocujúci pohľad uľahčujúci alternatívne uvažovanie i vzájomnú komunikáciu.