Bútora Martin, Gyárfášová Oľga, Mesežnikov Grigorij, Skladony W. Thomas
Autor
Bútora Martin, Bútorová Zora, Fomina Joanna, Gabal Ivan, Gyárfášová Oľga, Krause Kevin, Krivý Vladimír, Kucharczyk Jacek, Kéri Lázsló, Lang Kai-Olaf, Mesežnikov Grigorij, Rupnik Jacques, Shepherd Robin, Strážay Tomáš, Szomolányi Soňa, Tamás Pál, Učeň Peter
Vydavateľ, miesto a rok vydania
IVO, Bratislava, 2007
Jazyk
Anglicky
Anotácia
Parlamentné voľby v Poľsku, Maďarsku, Českej republike a na Slovensku v rokoch 2005 – 2006, prvé po ich vstupe do Európskej únie, predstavujú dôležitý medzník nielen v domácom vývoji týchto krajín, ale aj v regionálnom a európskom kontexte. Zvýšený záujem a kontroverzné diskusie nevyvolali ani tak samotné výsledky volieb, ale najmä povolebný vývoj a podoba nových koaličných vlád.
Inštitút pre verejné otázky uchopil túto „horúcu“ tému ešte v septembri 2006 a usporiadal medzinárodnú konferenciu Visegrad Elections: Domestic Impact and European Consequences. Viaceré kapitoly v publikácii Democracy and Populism in Central Europe: The Visegrad Elections and Their Aftermath sú rozšírené a aktualizované príspevky z tejto konferencie.
Jednotliví autori sa venujú témam, ako sú napríklad:
- Aké sú vnútropolitické dopady výsledkov volieb a povolebného vývoja v krajinách V4?
- Aké trendy v politickej kultúre sa vynárajú?
- Aké je pozadie populistických tendencií a aké prejavy a formy populizmu môžeme identifikovať?
- Do akej miery ohrozujú populistickí politici liberálnu demokraciu?
- A v neposlednom rade – aké sú dopady týchto volieb na európsku politickú scénu a účinkovanie V4 v rámci Európskej únie
Publikácia je rozdelená do troch častí a úvod zameraný na vývoj v systémoch politických strán a vo vytváraní vládnych koalícií. Komparatívny prístup tejto kapitoly uľahčuje pochopenie všeobecnejších tendencií. Prvá časť publikácie ponúka prípadové štúdie za jednotlivé visegrádske krajiny. Domáci vývoj v každej z nich je unikátny, opiera sa o špecifické historické dedičstvá, štrukturálne a kultúrne rozdiely, napriek tomu však vidíme množstvo podobností. Druhá časť sa venuje „populárnemu“ fenoménu – populizmu. Začína jeho teoretickou konceptualizáciou a identifikáciou trendov, pokračuje popisom populistických prejavov v strednej a východnej Európe a na Slovensku pred voľbami 2006. Tretia časť obsahuje kapitoly, ktoré sa venujú širšiemu medzinárodnému kontextu povolebného vývoja vo V4 a všíma si jednotlivé krajiny ako európskych aktérov. Rozsiahla kapitola je venovaná prioritám, kapacitám a výzvam slovenskej zahraničnej politiky po voľbách 2006.
Nová publikácia IVO reflektuje politické, ekonomické, zahraničnopolitické, bezpečnostné a kultúrne implikácie volieb 2005 – 2006 a ich dôsledky. Autormi kapitol sú odborníci zo všetkých visegrádskych krajín, ako aj ďalšie medzinárodné autority. Kniha je prístupná širokému okruhu odborníkov, politikov, študentov, novinárov, diplomatov a zástupcov mimovládneho sektora. Democracy and Populism in Central Europe: The Visegrad Elections and Their Aftermath predstavuje cenný zdroj informácií a analýz pre každého, koho zaujíma osud krajín strednej Európy, ich vnútropolitický vývoj a vplyv na Európu i ďalej, poza jej hranice.
Technické údaje | ||
Počet strán | 248 | |
Väzba | brožovaná | |
ISBN | 978-80-88935-96-4 |