ivo.sk
Democracy and Populism in Central Europe: The Visegrad Elections and Their Aftermath

Editor
Bútora Martin, Gyárfášová Oľga, Mesežnikov Grigorij, Skladony W. Thomas

Autor
Bútora Martin, Bútorová Zora, Fomina Joanna, Gabal Ivan, Gyárfášová Oľga, Krause Kevin, Krivý Vladimír, Kucharczyk Jacek, Kéri Lázsló, Lang Kai-Olaf, Mesežnikov Grigorij, Rupnik Jacques, Shepherd Robin, Strážay Tomáš, Szomolányi Soňa, Tamás Pál, Učeň Peter

Vydavateľ, miesto a rok vydania
IVO, Bratislava, 2007

Jazyk
Anglicky

Anotácia 

Parlamentné voľby v Poľsku, Maďarsku, Českej republike a na Slovensku v rokoch 2005 – 2006, prvé po ich vstupe do Európskej únie, predstavujú dôležitý medzník nielen v domácom vývoji týchto krajín, ale aj v regionálnom a európskom kontexte. Zvýšený záujem a kontroverzné diskusie nevyvolali ani tak samotné výsledky volieb, ale najmä povolebný vývoj a podoba nových koaličných vlád.

Inštitút pre verejné otázky uchopil túto „horúcu“ tému ešte v septembri 2006 a usporiadal medzinárodnú konferenciu Visegrad Elections: Domestic Impact and European Consequences. Viaceré kapitoly v publikácii Democracy and Populism in Central Europe: The Visegrad Elections and Their Aftermath sú rozšírené a aktualizované príspevky z tejto konferencie.

Jednotliví autori sa venujú témam, ako sú napríklad:
 
-        Aké sú vnútropolitické dopady výsledkov volieb a povolebného vývoja v krajinách V4?
-        Aké trendy v politickej kultúre sa vynárajú?
-        Aké je pozadie populistických tendencií a aké prejavy a formy populizmu môžeme identifikovať?
-        Do akej miery ohrozujú populistickí politici liberálnu demokraciu?
-        A v neposlednom rade – aké sú dopady týchto volieb na európsku politickú scénu a účinkovanie V4 v rámci Európskej únie

Publikácia je rozdelená do troch častí a úvod zameraný na vývoj v systémoch politických strán a vo vytváraní vládnych koalícií. Komparatívny prístup tejto kapitoly uľahčuje pochopenie všeobecnejších tendencií. Prvá časť publikácie ponúka prípadové štúdie za jednotlivé visegrádske krajiny. Domáci vývoj v každej z nich je unikátny, opiera sa o špecifické historické dedičstvá, štrukturálne a kultúrne rozdiely, napriek tomu však vidíme množstvo podobností. Druhá časť sa venuje „populárnemu“ fenoménu – populizmu. Začína jeho teoretickou konceptualizáciou a identifikáciou trendov, pokračuje popisom populistických prejavov v strednej a východnej Európe a na Slovensku pred voľbami 2006. Tretia časť obsahuje kapitoly, ktoré sa venujú širšiemu medzinárodnému kontextu povolebného vývoja vo V4 a všíma si jednotlivé krajiny ako európskych aktérov. Rozsiahla kapitola je venovaná prioritám, kapacitám a výzvam slovenskej zahraničnej politiky po voľbách 2006.

Nová publikácia IVO reflektuje politické, ekonomické, zahraničnopolitické, bezpečnostné a kultúrne implikácie volieb 2005 – 2006 a ich dôsledky. Autormi kapitol sú odborníci zo všetkých visegrádskych krajín, ako aj ďalšie medzinárodné autority. Kniha je prístupná širokému okruhu odborníkov, politikov, študentov, novinárov, diplomatov a zástupcov mimovládneho sektora. Democracy and Populism in Central Europe: The Visegrad Elections and Their Aftermath predstavuje cenný zdroj informácií a analýz pre každého, koho zaujíma osud krajín strednej Európy, ich vnútropolitický vývoj a vplyv na Európu i ďalej, poza jej hranice.

 

Technické údaje
 Počet strán   248
 Väzba   brožovaná
 ISBN   978-80-88935-96-4
>> Späť na Knižné publikácie

Videoaktuality

Výsledky reprezentatívneho výskumu názorov verejností v štyroch krajinách V4

Čo podnecuje politikov k tomu, aby namiesto spojenectva so Západom presadzovali zväzky s Ruskom?

V4 v názoroch verejnosti: skúsenosti a výzvy
Kto hrá ruskú ruletu na Slovensku

Výskumná štúdia na aktuálnu tému migrácie mladých vzdelaných Slovákov. 

Výskumná štúdia o aktuálnych postojoch a skúsenostiach rodičov s online dištančným vzdelávaním detí.

 Únik mozgov - migračný potenciál mladých na Slovensku
Dištančné vzdelávanie detí optikou rodičov

Účasť žien na politickom rozhodovaní cez prizmu štatistík aj v optike verejnej mienky.

Prečo mýty o tejto krajine dlhodobo prežívajú a majú vďačných recipientov a šíriteľov.

Politická participácia žien na Slovensku 2020
Mýty o Rusku

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore