Podporil: IRI – Medzinárodný republikánsky inštitút
Trvanie projektu: september 2004 – september 2005
Projektový tím: Bronislava Pinterová, Oľga Gyárfášová, Grigorij Mesežnikov
Spolupracujúce organizácie: IRI – Medzinárodný republikánsky inštitút Badgad, Irak
Charakteristika projektu:
Hlavným zámerom projektu je poskytnúť odborné znalosti a prístupy mladým irackým lídrom z politických strán a mimovládnych organizácií v oblasti budovania demokratických inštitúcií v ich krajine, podeliť sa so skúsenosťami Slovenska z transformačného obdobia po páde totalitného režimu. Sprostredkovanie informácií bude prebiehať prostredníctvom krátkodobých vzdelávacích pobytov na Slovensku a je zamerané najmä na:
1. úlohu politických strán na ceste k demokracii
2. narábanie s výskumami verejnej mienky a s ďalšími typmi výskumov pri zakladaní a presadzovaní demokratického politického procesu
Náplňou vzdelávacích projektov budú prednášky a/alebo návštevy inštitúcií štátnej správy – Národná rada SR, parlamentný inštitút a mimovládnych organizácií obsahovo orientované na politické a sociálne aspekty budovania demokracie a jej udržateľnosti, ľudské práva, občiansku spoločnosť, úlohu nezávislých médií, občianske kampane a prieskumy verejnej mienky.
Výstupy:
Mladí irackí lídri na Slovensku
V čase 2.5. – 8.5.2005 a 25.7. – 5.8.2006 Inštitút pre verejné otázky hostil skupiny aktivistov mimovládnych organizácií a politických strán z Iraku. Spolu IVO vyškolil 15 irackých aktivistov. Seminár sa realizoval v rámci projektu „Assisting Democracy Building in Iraq“, ktorý finančne podporuje Medzinárodný republikánsky inštitút.
Tréningový program pozostával z teoretických aktivít i nácvikov praktických zručností. Semináre a prednášky boli zamerané na demokratizáciu spoločnosti, budovanie politických strán, uplatňovanie ľudských a politických práv, princípy konštitucionalizmu, narábanie s výskumami verejnej mienky, otázky transparentnosti a korupcie, dodržiavanie „čistoty“ politiky a mnohé ďalšie. Za veľmi užitočný pokladali samotní účastníci mediálny tréning.
Počas svojho pobytu v Bratislave tiež navštívili NR SR a parlamentný inštitút a viaceré mimovládne organizácie - Pontis, MEMO98, Nadáciu otvorenej spoločnosti, ktorých zameranie je blízke ich aktivitám v Iraku, ako aj jednu z parlamentných strán - ANO.
Iste, mnohé problémy irackej spoločnosti sú na míle vzdialené našim, avšak mnohé skúsenosti sú pre irackých lídrov demokracie inšpiratívne: "Slovenská skúsenosť je pre nás veľmi užitočná. Aj vy ste tvorili nové politické strany, písali novú ústavu, máte skúsenosti s menšinami. Medzi Slovenskom a Irakom existuje viacero podobností", Basim Al‑ROBELA, právnik, absolvent tréningu IVO.
Workshop pre irackých lídrov v Ammáne
Inštitút pre verejné otázky zorganizoval v dňoch 16. a 19. septembra 2005 praktický workshop pre 32 irackých lídrov. Tréningy boli zamerané na tvorbu občianskych kampaní a prieskumy verejnej mienky. O skúseností zo svojich krajín sa podelili Sebastian Lazaroiu (Center for Urban and Regional Sociology; Rumunsko), Igor Klimeš (Člověk v tísni; Česko), Vlado Talian (Hlava 98), Oľga Gyárfášová, Grigorij Mesežnikov a Broňa Pinterová (IVO).