ivo.sk
Občianske spolunažívanie a demokracia proti extrémizmu

Dňa 31. októbra 2018  Inštitút pre verejné otázky (IVO) a Rotary Klub Dunajská Streda za podpory Nadácie Konrada Adenauera (KAS) zorganizovali v Dunajskej Strede verejnú diskusiu na tému Občianske spolunažívanie a demokracia vs. extrémizmus na Slovensku. Podujatie sa uskutočnilo v rámci projektu IVO „Krajina na križovatke“, skladajúceho sa zo série diskusií expertov a verejnosti na aktuálne témy spoločenského vývoja. 

Na diskusii sa zúčastnili Grigorij Mesežnikov (politológ), Radovan Bránik (bezpečnostný analytik a bloger) a Peter Hunčík (psychiater a občiansky aktivista). Diskusiu moderoval Ladislav Nagy  (Rotary Klub DS). 

V rámci diskusii jej účastníci poukázali na zásadný význam, ktorý má pre vývoj krajiny dobre fungujúci a stabilný demokratický systém, transparentné vládnutie a efektívne pôsobenie štátnych inštitúcií, vrátane bezpečnostných zložiek. Iba demokratické zriadenie môže zabezpečiť dodržiavanie a ochranu ľudských a menšinových práv, zaistiť uplatnenie princípu rovnosti občanov a zabrániť prejavom diskriminácie, o ktorú sa usilujú extrémisti vo vzťahu k rôznym skupinám obyvateľstva. Kvalita demokracie prináša vyššiu kvalitu života, rozvinutá občianska spoločnosť vytvára priestor pre vstup aktívnych občanov do rozhodovania o riešeniach spoločenských problémov, do každodenného spravovania vecí verejných. Členstvo v Európskej únii, spoločenstve demokratických štátov založenom na spoločne zdieľanych hodnotách,  má z tohto pohľadu pre Slovensko strategický význam. 

Diskutujúci sa venovali rozmanitým faktorom, ktoré prispeli k vzostupu radikálnych a extrémistických, protisystémových síl v Európe a na Slovensku v posledných niekoľkých rokoch. Osobitne sa dotkli problematiky zahraničnej migrácie, predovšetkým utečeneckej krízy z rokov 2015 – 2016, ktorá ovplyvnila vývoj tak v západnej, ako aj v strednej Európe. Ocharakterizovali reakcie stredoeurópskych krajín, vrátane Slovenska a Maďarska, postup ich štátnych orgánov a postoje jednotlivých politických aktérov. Venovali sa tiež problematike interetnických vzťahov, vzájomnému vnímaniu rôznych etník, situácii pri riešení problémov, súvisiacich s postavením rómskeho obyvateľstva.

FOTODownload:
Pozvánka na podujatie [pdf]>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Výsledky reprezentatívneho výskumu názorov verejností v štyroch krajinách V4

Čo podnecuje politikov k tomu, aby namiesto spojenectva so Západom presadzovali zväzky s Ruskom?

V4 v názoroch verejnosti: skúsenosti a výzvy
Kto hrá ruskú ruletu na Slovensku

Výskumná štúdia na aktuálnu tému migrácie mladých vzdelaných Slovákov. 

Výskumná štúdia o aktuálnych postojoch a skúsenostiach rodičov s online dištančným vzdelávaním detí.

 Únik mozgov - migračný potenciál mladých na Slovensku
Dištančné vzdelávanie detí optikou rodičov

Účasť žien na politickom rozhodovaní cez prizmu štatistík aj v optike verejnej mienky.

Prečo mýty o tejto krajine dlhodobo prežívajú a majú vďačných recipientov a šíriteľov.

Politická participácia žien na Slovensku 2020
Mýty o Rusku

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore