ivo.sk
Občianske spolunažívanie a demokracia proti extrémizmu

Dňa 31. októbra 2018  Inštitút pre verejné otázky (IVO) a Rotary Klub Dunajská Streda za podpory Nadácie Konrada Adenauera (KAS) zorganizovali v Dunajskej Strede verejnú diskusiu na tému Občianske spolunažívanie a demokracia vs. extrémizmus na Slovensku. Podujatie sa uskutočnilo v rámci projektu IVO „Krajina na križovatke“, skladajúceho sa zo série diskusií expertov a verejnosti na aktuálne témy spoločenského vývoja. 

Na diskusii sa zúčastnili Grigorij Mesežnikov (politológ), Radovan Bránik (bezpečnostný analytik a bloger) a Peter Hunčík (psychiater a občiansky aktivista). Diskusiu moderoval Ladislav Nagy  (Rotary Klub DS). 

V rámci diskusii jej účastníci poukázali na zásadný význam, ktorý má pre vývoj krajiny dobre fungujúci a stabilný demokratický systém, transparentné vládnutie a efektívne pôsobenie štátnych inštitúcií, vrátane bezpečnostných zložiek. Iba demokratické zriadenie môže zabezpečiť dodržiavanie a ochranu ľudských a menšinových práv, zaistiť uplatnenie princípu rovnosti občanov a zabrániť prejavom diskriminácie, o ktorú sa usilujú extrémisti vo vzťahu k rôznym skupinám obyvateľstva. Kvalita demokracie prináša vyššiu kvalitu života, rozvinutá občianska spoločnosť vytvára priestor pre vstup aktívnych občanov do rozhodovania o riešeniach spoločenských problémov, do každodenného spravovania vecí verejných. Členstvo v Európskej únii, spoločenstve demokratických štátov založenom na spoločne zdieľanych hodnotách,  má z tohto pohľadu pre Slovensko strategický význam. 

Diskutujúci sa venovali rozmanitým faktorom, ktoré prispeli k vzostupu radikálnych a extrémistických, protisystémových síl v Európe a na Slovensku v posledných niekoľkých rokoch. Osobitne sa dotkli problematiky zahraničnej migrácie, predovšetkým utečeneckej krízy z rokov 2015 – 2016, ktorá ovplyvnila vývoj tak v západnej, ako aj v strednej Európe. Ocharakterizovali reakcie stredoeurópskych krajín, vrátane Slovenska a Maďarska, postup ich štátnych orgánov a postoje jednotlivých politických aktérov. Venovali sa tiež problematike interetnických vzťahov, vzájomnému vnímaniu rôznych etník, situácii pri riešení problémov, súvisiacich s postavením rómskeho obyvateľstva.

FOTO











Download:
Pozvánka na podujatie [pdf]



>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Čo si o V4 myslia obyvatelia jednotlivých krajín? Výskymný projekt IVO realizovaný v 4 krajinách Vyšehradu. 

Publikácia venovaná vybraným aspektom bilaterálnych vzťahov Slovenska a Ukrajiny.

V4 v čase polykrízy.<br/>Názory verejnosti
Slovensko a Ukrajina: perspektívy spolupráce a aktéri

Výskumná štúdia zameraná na informatické vzdelávanie mladej generácie.

Výskumná reflexia kľúčových postojov populácie SR k fenoménu dneška.

Informatické vzdelávanie na základných a stredných školách
Umelá inteligencia optikou verejnosti

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti.

Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie
Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu

Navštívte nás na Facebooku





Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore