ivo.sk
 
Ak máte záujem o aktuálne informácie o aktivitách IVO, pošlite nám Váš e-mail
pošli
IVO BAROMETER: Kvalita demokracie v druhom polroku 2011 – stagnácia na 2,6

Inštitút pre verejné otázky zverejnil dňa 9.2.2012 hodnotenie vývoja kvality demokracie na Slovensku za druhý polrok 2011.

Analytici Inštitútu pre verejné otázky v spolupráci s ďalšími expertmi hodnotia v rámci projektu IVO Barometer vývoj kvality demokracie na Slovensku v druhom polroku 2011 celkovou známkou 2,6 – čo znamená stagnáciu na úrovni hodnotenia za 1. polrok 2011. Celkový celoročný rating za rok 2011 na úrovni 2,6 je najlepší od začiatku hodnotenia IVO Barometra v roku 2008.

Hodnotenie sa nemení jednak v dôsledku „vyvažovania“ pozitívnych tendencií negatívnymi, navyše v dôsledku rozhodnutia o predčasnom ukončení pôsobenia kabinetu Ivety Radičovej sa zastavili viaceré legislatívne riešenia, ktoré mali potenciál zlepšiť situáciu v sledovaných oblastiach. Vývoj hodnotenia v roku 2012 výrazne ovplyvní, akým spôsobom sa politické elity vysporiadajú s negatívnym vývojom v oblasti transparentného výkonu moci a podozreniami o zneužívaní funkcií a politickej korupcii, ktoré eskalovali na prelome rokov 2011/2012 – aj vo vzťahu k výsledkom parlamentných volieb v marci 2012.Download

Barometer 2.polrok/2011 - Hlavné zistenia
Barometer 2.polrok/2011 - Tlačová správa
Barometer 2.polrok/2011 - Barometer - Newsletter IVO
Barometer 2.polrok/2011 - Tabuľka-obrázok B&W

IVO Barometer

Cieľom projektu IVO Barometer je pravidelne hodnotiť stav kvality demokracie na Slovensku v piatich kľúčových oblastiach: demokratické inštitúcie a právny štát; legislatíva; ochrana a dodržiavanie ľudských a menšinových práv; nezávislé médiá a médiá verejnej služby; zahraničná politika z euro-integračného a transatlantického aspektu.

Hodnota ratingu/známky IVO Barometra sa pohybuje na škále 1,00 – 5,00, pričom známka 1,00 vyjadruje optimálny stav kvality demokracie podľa štandardov a porovnávacích kritérií uplatňovaných na pôde Európskej únie a Rady Európy v oblasti stability inštitúcií, politickej demokracie, ľudských práv a slobôd.

V jednotlivých oblastiach experti IVO vypracúvajú podkladové analýzy vývoja v danej oblasti podľa zadanej metodológie. Na základe týchto analýz následne vznikajú pravidelné hodnotenia vývoja v jednotlivých oblastiach.

FotoNa tlačovej besede IVO Barometer 2.polrok/2011 predstavil prezident IVO Grigorij Mesežnikov. Výsledky predvolebného prieskumu IVO prezentovali Oľga Gyárfášová a Zora Bútorová.>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Prečo mýty o tejto krajine dlhodobo prežívajú a majú vďačných recipientov a šíriteľov.

Účasť žien na politickom
rozhodovaní cez prizmu štatistík 
aj v optike verejnej mienky  

Mýty o Rusku
Politická participácia žien <br/>na Slovensku 2020

Neprehliadnite aktuálnu výskumnú štúdiu o postojoch internetovej populácie k problematike kybernetickej bezpečnosti. 

Výsledky 15. ročníka výskumu digitálnej gramotnosti populácie SR.

Kyberbezpečnosť očami internetovej populácie SR
Digitálna gramotnosť na Slovensku 2020

Výsledky volieb a ich širší
kontext, činnosti politických
aktérov, sociologické dáta.

Dezinformačno-konšpiračná scéna
v období COVID-19. Aktéri, naratívy, analýza FB príspevkov. 

Slovenské voľby '20:<br/>Akú zmenu priniesli
Infodémia na Slovensku<br/>2020

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore