ivo.sk
Slovenské voľby 2010: Šanca na zmenu

Inštitút pre verejné otázky vydal publikáciu Slovenské voľby '10: Šanca na zmenu, v ktorej jedenásť autorov a autoriek analyzuje výsledky a súvislosti minuloročných parlamentných volieb.

Je to už štvrtá publikácia podobného druhu, v ktorej Inštitút pre verejné otázky dokumentuje a rozoberá výsledky parlamentných volieb a ich širšie súvislosti. Aj po predchádzajúcich parlamentných voľbách boli vydané publikácie, ktoré ponúkli analytický pohľad na rozličné aspekty volieb, a to knihy Slovenské voľby ‘98: Kto? Prečo? Ako?, ďalej  Slovenské voľby ‘02: Výsledky, dôsledky, súvislosti, a tiež Slovenské voľby ‘06: Výsledky, príčiny, súvislosti. Podobný prístup – pokiaľ ide o šírku výskumného záberu a hĺbku analýzy – bol uplatnený aj pri najnovšej knihe, ktorú IVO vydáva iba s niekoľkomesačným odstupom od volieb 2010.

V knihe nájdu čitatelia odpovede na mnohé otázky, napríklad: Aké faktory ovplyvnili výsledky volieb 2010? V čom sa politický vývoj na Slovensku podobá a v čom naopak odlišuje od vývoja v ostatných krajinách Vyšehradskej štvorky? Ako sa dlhodobo vyvíja pomer síl medzi rozdielnymi straníckymi blokmi? Aké trendy sa prejavujú vo volebnej účasti a v správaní voličov politických strán? Aké boli hlavné témy volieb, aký dosah mali posolstvá politických strán? Znamenali tieto voľby prelom, alebo skôr kontinuitu v slovenskej zahraničnej politike? Ako ich možno hodnotiť z rodového hľadiska? Ako sa zmenila politická klíma na Slovensku v prvých povolebných mesiacoch?

Kniha Slovenské voľby 2010: Šanca na zmenu je súborom samostatných analytických štúdií a člení sa do štyroch tematických častí. Prvá ponúka stredoeurópske kontexty a zahraničnopolitické implikácie (dve kapitoly). Ťažiskom druhej je politická scéna (dve kapitoly). Tretia časť nesie názov Spoločnosť a voliči (tri kapitoly). Štvrtá časť sa venuje volebným témam, kampani a komunikácii (tri kapitoly).

Analytické texty dopĺňa fotografická príloha Volebná kampaň objektívom Pavla Demeša.

Viac o publikácii a o jej obsahu nájdete v sekcii publikácie.>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Výsledky reprezentatívneho výskumu názorov verejností v štyroch krajinách V4

Čo podnecuje politikov k tomu, aby namiesto spojenectva so Západom presadzovali zväzky s Ruskom?

V4 v názoroch verejnosti: skúsenosti a výzvy
Kto hrá ruskú ruletu na Slovensku

Výskumná štúdia na aktuálnu tému migrácie mladých vzdelaných Slovákov. 

Výskumná štúdia o aktuálnych postojoch a skúsenostiach rodičov s online dištančným vzdelávaním detí.

 Únik mozgov - migračný potenciál mladých na Slovensku
Dištančné vzdelávanie detí optikou rodičov

Účasť žien na politickom rozhodovaní cez prizmu štatistík aj v optike verejnej mienky.

Prečo mýty o tejto krajine dlhodobo prežívajú a majú vďačných recipientov a šíriteľov.

Politická participácia žien na Slovensku 2020
Mýty o Rusku

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore