ivo.sk
Prvá časť Obrazovej správy o stave krajiny vystavená v Open Gallery

Druhého októbra bol v rámci výstavy víťazky ceny Oskára Čepana 2007 Lucie Nimcovej s názvom Unofficial uvedený tiež projekt L. Nimcovej a autorov Juraja Kammera & Mariána Kusíka & Jozefa Lauruského, ktorý vznikol v rámci projektu Inštitútu pre verejné otázky Obrazová správa o stave krajiny 2007 – 2008.

Inštitút pre verejné otázky v rokoch 2001 – 2005 realizoval cyklus piatich fotografických obrazových správ o krajine. Tento projekt sme zvolili ako doplnok našich pravidelných analytických ročeniek, pretože plastický obraz o krajine človek získa až vtedy, keď môže takýto analytický pohľad konfrontovať so subjektívnym autorským pohľadom, ktorý sa nesústredí na „veľké“ témy a „veľkých“ ľudí, ale na každodenný život obyčajných obyvateľov krajiny. Keďže predchádzajúci koncept fotografického projektu považujeme za uzavretý – vypovedá o tom aj súhrnná výstava v roku 2006, po jednorazovej podpore fotografického projektu Martina Črepa z Afganistanu v roku 2007, ktorý nadväzoval na naše aktivity v tomto regióne, sme pripravili projekt ďalšieho cyklu fotografických správ o krajine, ktoré sa však zameriavajú na inú časť autorov a témy.

Hlavným konceptom nového cyklu je pozrieť sa prostredníctvom tvorby „neoficiálnych“ dokumentaristov (nepresne označovaných za „amatérov“) na minulosť aj súčasnosť krajiny prostredníctvom piatich ostrých pohľadov na konkrétne regióny – pod dohľadom a s vodiacou rukou skúsených dokumentaristov a kurátorov. Začíname na východnom Slovensku, v Humennom, pod vedením kurátorky Lucie Nimcovej.

Po dvojročnom skúmaní amatérskych a oficiálnych archívov v Humennom nás najviac zaujali tri osobnosti. Sú to rovesníci, okolo päťdesiat rokov, všetci hlboko zviazaní s fotografiou, z rôznych dôvodov dokumentovali život okolo seba. Nemožnosť cestovať a pripútanosť k jednému miestu bola neoddeliteľnou súčasťou ich tvorby. Ich archívy sú plné prekvapení, technických aj ideologických.  Je to mikrokozmos individuálnych životov v makrokozme sociálnych zmien a kultúrnej histórie. Odhaľujú rôzne hlbšie významy v určitom čase, nie sú iba dokumentom toho, ako veci vyzerali. Pomáhajú nám pochopiť každodenný život tej doby a dávajú nám možnosť porovnať v čom je náš život iný, alebo práve naopak rovnaký. Na mnohých fotografiách hrajú ľudia svoje roly v závislosti od dobových zvykov, ale po určitom čase sme schopní tieto hry prirodzene odhaliť.

 Juraj Kammer – Brigády BSP + OFFICIAL
Oficiálna dokumentácia normalizácie. Slideshow vo veľkom formáte, s osobnou výpoveďou autora.

• Marian Kusík – Deti/Autoportréty
Exkurzia do miest a momentov, ktoré boli ignorované oficiálnymi historikmi tej doby –  osobný život počas normalizácie.

• Jozef Lauruský – Vietnamci
Dokument exotického, súdružská pomoc, studená vojna.

Výstava v Open Gallery v budove Nadácie otvorenej spoločnosti na Baštovej ul. 5 v Bratislave trvá do konca októbra. Časť projektu bude vystavená tiež v decembri vo Viedni v rámci BA-CA Kunstforum. Konečná podoba projektu vrátane knižných publikácií bude predstavená v rámci prezentácie každoročnej analytickej Súhrnnej správy o stave spoločnosti vo februári 2009.

Projekt podporili Stredoeurópska nadácia a Slovnaft, a. s.>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Publikácia prináša množstvo faktov z demografickej i ekonomickej štatistiky ako aj zosociologických výskumov.

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Starší ľudia medzi nami. Kde sme, kam smerujeme
Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie

Výskumná štúdia zameraná na kľúčové oblasti digitálnej gramotnosti ľudí v preddôchodkovom a dôchodkovom veku.

Skúmanie pravicového extrémizmu v SR z hľadiska straníckej politiky a verejnej mienky.

 Digitálna gramotnosť 2023 - zaostrené na seniorov
Pravicový extrémizmus na Slovensku. Výzva pre demokraciu a európske hodnoty

20 rokov krajskej samosprávy prinieslo rozmanité skúsenosti. Komplexná publikácia IVO a SK8.

Výskumná štúdia o vplyve pandémie Covid-19 na zlepšenie digitálnych zručností dospelej populácie.

20 rokov<br/>samosprávnych krajov<br/>na Slovensku 2001 - 2021
Digitálna gramotnosť na Slovensku 2022 v optike pandémie Covid-19

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore