ivo.sk
Prvá monografická publikácia IVO v ruskom jazyku

Inštitút pre verejné otázky začiatkom apríla 2007 vydal publikáciu Опыт дeмокрaтичeских прeобрaзовaний Словaкии (Skúsenosti demokratických premien Slovenska), ktorá približuje ruskojazyčným čitateľom historické, vnútropolitické, ekonomické, socio-kultúrne a zahraničnopolitické súvislosti procesu transformácie spoločnosti po páde komunistického režimu.

Zostavovateľmi a editormi tejto kolektívnej monografie – prvej, ktorú IVO vydal v ruskom jazyku – sú Martin Bútora, Grigorij Mesežnikov a Miroslav Kollár. Autormi jednotlivých kapitol sú experti a publicisti z oblasti histórie, politológie, sociológie, ekonómie pôsobiaci v popredných odborných inštitúciách, ako Historický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV), Sociologický ústav SAV, Ústav politických vied SAV, Filozofická fakulta Univerzity Komenského (Katedra politológie a Katedra maďarského jazyka a literatúry), Ústav slavistických a východoeurópskych studií pri Karlovej univerzite v Prahe, Výskumné centrum Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), Svetová banka, Centrum pre filantropiu, denník Sme.

Inštitút pre verejné otázky je autorsky zastúpený Grigorijom Mesežnikovom, Miroslavom Kollárom, Oľgou Gyárfášovou, Zorou Bútorovou a Martinom Bútorom.

Úsilím editorov i autorov bolo priblížiť zahraničným čitateľom historické dedičstvo, s akým slovenská spoločnosť vstupovala do procesu demokratickej transformácie po Novembri 1989, ako aj ponúknuť hutnú, ale plastickú syntézu vykresľujúcu charakter i pozadie hlbokých a všestranných premien a dopad reforiem na spoločnosť.

Publikácia je určená širokému okruhu ruskojazyčných záujemcov o modernú históriu i súčasnosť Slovenska a strednej Európy a predstavuje vítaný nástroj komunikácie pre žurnalistov, študentov, akademickú obec, zahraničnopolitických analytikov, politológov a sociológov, ale aj pre ľudí pôsobiacich v politike, v biznise, v občianskych organizáciách či v oblasti turistiky.

Vydanie publikácie podporil German Marshall Fund of the US a je voľne prístupná.

Download: Опыт дeмокрaтичeских прeобрaзовaний Словaкии [PDF dokument, 6.6 MB]


>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Výsledky reprezentatívneho výskumu názorov verejností v štyroch krajinách V4

Súčasný stav a vývoj v troch oblastiach významných z pohľadu spoločenskej transformácie.

V4 v názoroch verejnosti: skúsenosti a výzvy
 Slovensko po troch desaťročiach slobody

Výskumná štúdia na aktuálnu tému migrácie mladých vzdelaných Slovákov. 

Výskumná štúdia o aktuálnych postojoch a skúsenostiach rodičov s online dištančným vzdelávaním detí.

 Únik mozgov - migračný potenciál mladých na Slovensku
Dištančné vzdelávanie detí optikou rodičov

Účasť žien na politickom rozhodovaní cez prizmu štatistík aj v optike verejnej mienky.

Prečo mýty o tejto krajine dlhodobo prežívajú a majú vďačných recipientov a šíriteľov.

Politická participácia žien na Slovensku 2020
Mýty o Rusku

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore