ivo.sk
Záverečné podujatie a analytický výstup projektu iSANS

Dňa 9. novembra 2022 sa vo Varšave konala panelová diskusia Kremeľská vojna v Európe: propaganda vo vyšehradských krajinách, na Ukrajine a v Bielorusku, na ktorom sa zúčastnil prezident IVO Grigorij Mesežnikov. Účastníci podujatia sa venovali hlavným smerom dezinformačno-propagandistického pôsobenia rozmanitých spoločensko-politických aktérov ruského vplyvu v stredo- a východoeurópskych aktérov v prospech súčasného ruského režimu, najmä v kontexte odohrávajúcej sa agresie Ruska proti Ukrajine. Aktivity agentov ruského vplyvu v Poľsku, na Slovensku a v Českej republike sú dnes zamerané najmä na zdôvodnenie a ospravedlnenie ruskej vojny a oslabenie bojujúcej Ukrajiny, ale majú aj ďalekosiahlejší  zámer – narušiť jednotu členských krajín EÚ a NATO  a odtrhnúť stredoeurópske štáty od ich západných spojencov. V Bielorusku ide o snahu lukašenkovského režimu využiť ruskú propagandu na posilnenie svojich mocenských pozícií. Diskusiu zorganizovalo analytické združenie iSANS spolu s Nadáciou Prospect v rámci projektu „Výzvy novej propagandy a dezinformácie pre krajiny V4 a Východného partnerstva v meniacom sa prostredí“, na ktorom popri iSANS participuje Inštitút pre verejné otázky (Bratislava), časopis Visegrad Insight a Nadácia Res Publica (Varšava), Pražský inštitút bezpečnostných štúdií (Praha) a Európska expertná asociácia (Kyjev). Projekt podporil Medzinárodný vyšehradský fond. 

Download: Program panelovej diskusie

Download: Zborník analytických štúdií vypracovaných v rámci projektu.>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Attitudes of representatives of institutions and politicians towards Russian aggression & public opinion on the war led by the Kremlin.

What encourages some actors to promote ties with a declining power with aggressive foreign policy and undemocratic regime?

Russia's war against Ukraine: A view from Slovakia
Who Is Playing Russian Roulette in Slovakia

V4 is primarily based on cooperation in the domain of politics. But how is it perceived by the inhabitants of individual countries? 

Factors that influence the country’s bilateral relations with EU member states in Central and Eastern Europe.

Visegrad Four as Viewed by the Public
Taiwanese-European Autumn 2021: A View from Slovakia

Study explores how antisemitism is related to various socio-demographic and attitudinal factors. Research was carried out in V4 countries in 2021.

Socio-economic aspect of migration, aspect of integration of migrants and refugees and domestic political aspect of migration in V4.

Survey on Antisemitic Prejudice in the Visegrád Countries
Phantom Menace. The Politics and Policies of Migration in Central Europe

Collection of analytical studies from experts from Great Britain, France, Norway, Hungary, Poland and Slovakia.

Confronting the dark sides of the past and considering the participation of Christians in public life.

Conspiracy Theories in Europe
Tiso's Ghost in 2016 Slovakia
Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore