ivo.sk
Politická participácia žien na Slovensku 2020: Kde sme, kam smerujeme?

Inštitút pre verejné otázky v spolupráci s Nadáciou Hannsa Seidela vydal novú publikáciu Politická participácia žien na Slovensku 2020: Kde sme, kam smerujeme? Otázky postavenia žien v našej spoločnosti, problémy rodovej rovnosti, účasť žien na politickom rozhodovaní, ich zastúpenie vo vedení inštitúcií – to všetko sú aktuálne témy súvisiace s kvalitou našej demokracie. Ženy síce tvoria polovicu slovenskej spoločnosti, avšak v politike a na vysokých riadiacich pozíciách ich je podstatne menej, ako by zodpovedalo paritnému zastúpeniu. Ani na jednej z úrovní politickej reprezentácie nedosahujú tretinové zastúpenie, ktoré sa zvykne považovať za minimálnu hranicu pre reálnu možnosť ovplyvňovať rozhodovanie. Otázkou, ktorá si zaslúži väčšiu pozornosť vo verejnom i politickom diskurze, sú príčiny tohto stavu, ako aj postupy, ktoré by ho mohli zmeniť. 

Štúdia Politická participácia žien na Slovensku 2020: Kde sme, kam smerujeme? upriamuje pozornosť na to, ako vyzerá rodová rovnosť v slovenskej politike cez prizmu štatistík i v optike verejnej mienky. Nadväzuje na výskum z roku 2018 a opiera sa aj o staršie dáta o faktickom stave podielu žien na politickom rozhodovaní i vnímania verejnosti. Lebo pokiaľ v spoločnosti nebude „objednávka“ na to, aby sa zastúpenie žien v politike odlepilo od nízkych čísiel, nebude existovať ani motivácia politických elít ku konkrétnym krokom.


Download:
Politická participácia žien na Slovensku 2020 [pdf]

 

Projekt, výskum a vydanie tejto publikácie podporila Nadácia Hannsa Seidela na Slovensku (Hanns Seidel Stiftung). Publikácia bola uvedená v diskusii "Rodová rovnosť v politike na Slovensku: kde sa nachádzame, kam smerujeme" dňa 26.11.2020 s účasťou autoriek Zory Bútorovej a Oľgy Gyárfášovej. Záznam diskusie je možné vzhliadnuť na Facebooku IVO


>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Výsledky reprezentatívneho výskumu názorov verejností v štyroch krajinách V4

Čo podnecuje politikov k tomu, aby namiesto spojenectva so Západom presadzovali zväzky s Ruskom?

V4 v názoroch verejnosti: skúsenosti a výzvy
Kto hrá ruskú ruletu na Slovensku

Výskumná štúdia na aktuálnu tému migrácie mladých vzdelaných Slovákov. 

Výskumná štúdia o aktuálnych postojoch a skúsenostiach rodičov s online dištančným vzdelávaním detí.

 Únik mozgov - migračný potenciál mladých na Slovensku
Dištančné vzdelávanie detí optikou rodičov

Účasť žien na politickom rozhodovaní cez prizmu štatistík aj v optike verejnej mienky.

Prečo mýty o tejto krajine dlhodobo prežívajú a majú vďačných recipientov a šíriteľov.

Politická participácia žien na Slovensku 2020
Mýty o Rusku

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore