ivo.sk
 
Ak máte záujem o aktuálne informácie o aktivitách IVO, pošlite nám Váš e-mail
pošli
FORUM 2000 opäť aj na Slovensku!

V stredu 18. septembra 2013 v bratislavskom hoteli Devín diskutovali poprední slovenskí analytici, ekonómovia a novinári spolu s ukrajinským hosťom Mykolom Ryabchukom na tému "Slovenská cesta": Poučenie pre demokratov (i autokratov). 

Panelovej diskusie, ktorá sa konala ako jediné partnerské podujatie 17. pražskej konferencie FORUM 2000 na Slovensku (jej hlavnou témou boli Společnosti v přerodu/Societies in Transition), sa pred početným diskutujúcim publikom zúčastnili tiež Martin Bútora, bývalý veľvyslanec SR v USA a zakladateľ a čestný prezident IVO, Vladimír Vaňo, hlavný ekonóm Sberbank Europe AG, Marián Leško, publicista, Viktor Nižňanský, autor reformy verejnej správy a Tom Nicholson, investigatívny novinár, autor knihy Gorila.

Panelisti diskutovali o. i. o dôvodoch, pre ktoré bola demokratická tranzícia SR komplikovanejšia, kľukatejšia ako u našich susedov, aj o tom, ktoré faktory rozhodli o tom, že sa Slovensko napokon prepracovalo na pozície svojich stredoeurópskych susedov. Spolu s ukrajinským hosťom sa zamýšľali nad tým, do akej miery je slovenský príklad vysporiadania sa s nacionálno-autoritárskymi pokusmi, ako aj dedičstvom menej priaznivých štruktúrnych podmienok použiteľný pre krajiny, ktoré doteraz v postkomunistickej demokratizácii neuspeli.

Pozrite si záznam z celej diskusie


V druhej časti diskusie sa sústredili na aktuálny vývoj a stav slovenských demokratických inštitúcií a na otázku, či sa transformačné procesy v slovenskej spoločnosti skomplikovali a hrozí, že sa obrátia opačným smerom – k podkopávaniu fungovania základných demokratických inštitúcií štátu. V závere diskusie potom hovorili o nástrojoch na obranu proti regresu vo vývoji demokratických inštitúcií.

Do debaty, ktorú moderoval Miroslav Kollár, sa zapojilo tiež viacero diskutujúcich z radov prítomnej verejnosti: profesorka Soňa Szomolányi, ktorá sa vo svojej odbornej práci špecializuje aj na problematiku spoločenskej tranzície, či politológ László Öllős.

Diskusiu, ktorá sa uskutočnila ako partnerské podujatie 17. pražskej konferencie FORUM 2000 (tento rok na tému „Společnosti v přerodu“) zorganizoval Inštitút pre verejné otázky s podporou International Visegrad Fund a Západoslovenskej energetiky. Mediálnymi partnermi boli RTVS – Slovenský rozhlas a agentúra SITA.

Pozvánka na podujatie (pdf).

Foto


O prechode Slovenska k demokracii diskutovali (zľava): Miroslav Kollár, Martin Bútora, Viktor Nižňanský, Tom Nicholson, Mykola Ryabchuk, Vladimír Vaňo a Marián Leško.

 
Miroslav Kollár, Martin Bútora, Viktor Nižňanský, Tom Nicholson.


Mykola Ryabchuk, Vladimír Vaňo, Marián Leško.

 
Na diskusii sa zúčastnilo vyše 60 odborníkov, diplomatov, pedagógov, novinárov a študentov.>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Priebeh eurovolieb 2019, výsledky
a spoločensko-politické kontexty hlasovania slovenských občanov.

Vnímanie Novembra 1989 a ponovembrových zmien občami Slovenska. 

Európske voľby 2019 na Slovensku: výsledky a súvislosti
30 rokov po Nežnej revolúcii. Zisky a straty očami verejnosti

Správa zo sociologického
výskumu názorov mladých
ľudí vo veku 15-19 rokov.

Publikácia obsahujúca 30 pojmov súvisiacich s občianskym spolunažívaním.

Občianske spolunažívanie <br/>očami tínedžerov
Spolu, či proti sebe? Čo ovplyvňuje naše spolužitie

Nová štúdia zameraná na reflexiu problémov informatického vzdelávania dievčat a žien.  

Výskumná štúdia o hrozbách radikalizmu a extrémizmu u mladých ľudí.

Ženy vo svete informačných technológií
Mladí ľudia a riziká extrémizmu

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore