ivo.sk
 
Ak máte záujem o aktuálne informácie o aktivitách IVO, pošlite nám Váš e-mail
pošli
SITA: Po prvý raz urobia na Slovensku aj povolebný výskum

Inštitút pre verejné otázky povolebné výskumy robil už v minulosti, avšak v podstatne menšom rozsahu a bez medzinárodných porovnaní

BRATISLAVA 2. júna (SITA) - Po júnových parlamentných voľbách sa na Slovensku po prvý raz v histórii uskutoční povolebný výskum. Ide o medzinárodný porovnávací výskum volebných systémov pod hlavičkou Center for Strategic and International Studies (CSIS). Na Slovensku ho pripraví Inštitút pre verejné otázky a Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied. Dáta bude zbierať agentúra TNS SK.

Na rozdiel od predvolebných prieskumov alebo exit poll počas volieb, povolebný výskum sa bude pýtať voličov na ich hlasovanie až tesne po voľbách. "Bude mapovať hlbšie súvislosti," uviedla Oľga Gyarfášová z Inštitútu pre verejné otázky po dnešnej panelovej diskusii, ktorú usporiadala Slovenská asociácia výskumných agentúr (SAVA).

Odborníci chcú skúmať, aké je zloženie jednotlivých elektorátov, väzba voličov na politické strany, ako sa zaraďujú k jednotlivým témam a ako zaraďujú jednotlivé politické strany, či volili politickú stranu jednoznačne alebo váhali, ktoré strany by nevolili, prečo ich nevolili a podobne. "Budeme skúmať množstvo vecí, ktoré sa dá zahrnúť do základného výskumu volebného správania," vysvetlila Gyarfášová.

Inštitút pre verejné otázky povolebné výskumy robil už v minulosti, avšak v podstatne menšom rozsahu a bez medzinárodných porovnaní. Povolebný výskum organizuje podľa Gyarfášovej približne 50 krajín na svete. Zaujímavé výsledky si naši odborníci sľubujú od porovnania s výsledkami z Česka, kde povolebný výskum zaviedli v roku 2002. Slovensko je spomedzi krajín V4 posledným štátom, kde sa výskum tohto druhu a rozsahu zatiaľ nerobil. Podľa Gyarfášovej chýbalo podobným výskumom inštitucionálne zastrešenie.

Videoaktuality

DISKUSIA O VÝSLEDKOCH PARLAMENTNÝCH VOLIEB 2012
Diskusia o volebnej kampani a programoch strán

>> Archív starších správ


Aj vďaka Vašej podpore vstupujeme do verejnej rozpravy a usilujeme sa podporiť dobré smerovanie Slovenska.

15 rokov analýz, 200 autorov, 17 000 strán v unikátnom súbornom elektronickom vydaní.

Venujte nám svoje dve percentá
DVD Slovensko 1996-2010. Súhrnná správa o spoločnosti

Výsledky reprezentatívneho výskumu o využívaní sociálnych sietí na internete a vplyve tohto nového komunikačného fenoménu na Slovensku.

IVO, PDCS a CpF pripravili dve štúdie o mimovládnom sektore na Slovensku.

Sociálne siete na Slovensku
Súčasný stav a trendy vývoja občianskej spoločnosti na Slovensku

Navštívte nás na Facebooku





Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore