ivo.sk
 
Ak máte záujem o aktuálne informácie o aktivitách IVO, pošlite nám Váš e-mail
pošli
Karel Schwarzenberg, Petr Pithart, Milan Horáček a ďalší na prezentácii publikácií IVO v Prahe

Iba niekoľko hodín pred otvorením hlasovacích miestností v Českej republike usporiadal Inštitút pre verejné otázky v spolupráci so Slovensko-českou spoločnosťou v Prahe prezentáciu knihy Kde sme? Mentálne mapy Slovenska a predstavenie ďalších nových  publikácií IVO, vrátane najnovšej Súhrnnej správy o Slovensku 2009. Na prezentácii, ktorá sa uskutočnila vo večerných hodinách 27. mája 2010 v Literárnej kaviarni na Řetězovej ulici v Prahe, boli prítomní senátor a predseda strany TOP 09 Karel Schwarzenberg, podpredseda Senátu ČR Peter Pithart, bývalý poslanec Európskeho parlamentu Milan Horáček,  ďalší predstavitelia českého a slovenského spoločenského a akademického života. Knihu Kde sme? Mentálne mapy Slovenska, ako aj  ďalšie publikácie IVO,  predstavili Martin Bútora, Grigorij Mesežnikov, Zora Bútorová a Miroslav Kollár. Analytickú činnosť IVO v širšom regionálnom kontexte zhodnotil vo svojom vystúpení šéfredaktor pražského časopisu Respekt Erik Tabery. Diskusiu moderoval novinár Boris Kršňák.

Analytici IVO sa venovali súčasnému stavu a aktuálnym trendom vývoja slovenskej spoločnosti, situácii v rámci straníckeho systému,  názorom občanov na spoločenské problémy, ako aj pôsobeniu nezávislých médií i médií verejnej služby. Po úvodných príspevkoch autorov a po vystúpení E. Taberyho sa rozprúdila živá diskusia. Senátor K. Schwarzenberg hovoril o tom, ako nacionalistické sily v strednej Európe využívajú etnickú kartu na odvrátenie pozornosti verejnosti od riešenia skutočných spoločenských problémov, ako názorný príklad uviedol dnešné Slovensko a Maďarsko. Podpredseda Senátu ČR P. Pithart porovnal stav skúmania minulosti a súčasnosti v spoločenských vedách v ČR a SR, pričom vyzdvihol vklad IVO ako aktéra odbornej reflexie do verejnej debaty o vývoji krajiny. Riaditeľ Historického ústavu SAV Slavomír Michálek reagoval poznámkou o potrebe úzkej spolupráce spoločenských vedcov stredoeurópskych štátov M. Horáček poukázal na kľúčový význam dodržiavania základných hodnôt a noriem demokracie v procese transformácie spoločnosti. Výskumný pracovník pražského Ústavu medzinárodných vzťahov Vladimír Handl sa dotkol slovenského vnútropolitického aspektu medzištátnych vzťahov SR a MR. Zástupca Slovensko-českej spoločnosti Radovan Čaplovič poukázal na to, že v súčasnom období vyostreného napätia v slovensko-maďarských vzťahoch si nacionalisti na obidvoch brehoch Dunaja často „nahrávajú na smeč“.

Do diskusie, ktorá pokračovala i po skončení oficiálneho programu, sa zapojili i ďalší experti, vysokoškolskí študenti a novinári (na podujatí boli prítomní spravodajcovia denníkov Neue Zürcher Zeitung a Le Monde a informačného portálu Aktuálne.sk).

Pražské stretnutie bolo súčasťou Predvolebnej dvadsiatky IVO, pripravenej na počesť 20. výročia slobodných volieb na Slovensku a v Československu, kde analytici IVO a ďalší autori prezentujú publikácie mapujúce uplynulé dvadsaťročie i najaktuálnejší vývoj (Bratislava, Košice, Piešťany, Komárno, Rimavská Sobota, Tisovec, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Trenčín, Dubnica nad Váhom, Nitra, Nové Zámky, Dunajská Streda, Praha, Levoča, Žilina, ako aj ďalšie prezentácie v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a Piešťanoch).
 >> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Neprehliadnite aktuálnu výskumnú štúdiu o postojoch internetovej populácie k problematike kybernetickej bezpečnosti. 

Výsledky 15. ročníka výskumu digitálnej gramotnosti populácie SR.

Kyberbezpečnosť očami internetovej populácie SR
Digitálna gramotnosť na Slovensku 2020

Správa zo sociologického
výskumu názorov mladých
ľudí vo veku 15-19 rokov.

Publikácia obsahujúca 30 pojmov súvisiacich s občianskym spolunažívaním.

Občianske spolunažívanie <br/>očami tínedžerov
Spolu, či proti sebe? Čo ovplyvňuje naše spolužitie

Vnímanie Novembra 1989 a ponovembrových zmien občami Slovenska.

Priebeh eurovolieb 2019, výsledky a spoločensko-politické kontexty hlasovania slovenských občanov.

30 rokov po Nežnej revolúcii. Zisky a straty očami verejnosti
Európske voľby 2019 na Slovensku: výsledky a súvislosti

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore