ivo.sk
Mesežnikov: Fico môže stavať novú vládu len so súčasnými partnermi

Zdroj: SITA, 25. 5. 2010

Ak sa HZDS nedostane do parlamentu a Robertovi Ficovi nebude stačiť volebný zisk Smeru-SD a SNS, podľa politológa Grigorija Mesežnikova je najviac pravdepodobné, že vznikne vláda bez Roberta Fica.

Politológ Grigorij Mesežnikov je presvedčený, že Smer-SD ako víťaz júnových parlamentných volieb nezostaví vládu so žiadnou z opozičných strán. "Je to proste vylúčené," povedal Mesežnikov počas dnešnej predvolebnej diskusie na tému Ako vidia kampaň odborníci, ktorá sa konala v rámci projektu mimovládnej organizácie MEMO 98 a tlačovej agentúry SITA. Povolebnú spoluprácu so súčasným koaličným lídrom už odmietli KDH, SaS aj SDKÚ-DS. Zo súčasných parlamentných strán sa zatiaľ nevyjadrila SMK. "Minimálne po včerajších vyhláseniach Smeru na adresu SDKÚ, že sa ide spájať s vraj protislovenskou SMK, no tak to by sa už skutočne tá strana znemožnila, ak by pristúpila na spoluprácu," konštatoval Mesežnikov. Dodáva, že ani sám Robert Fico nemôže o tri týždne ponúknuť partnerstvo subjektu, ktorý označil za protislovenský.

Ak bude v parlamente SNS a ĽS-HZDS, podľa Mesežnikova Fico nemá inú možnosť, ako pokračovať so súčasnými partnermi napriek možným dôsledkom. Politológ pripomína údajný prísľub Smeru strane európskych socialistov, že po ďalších voľbách už nevstúpi do koalície s SNS. "Ale keďže štyri roky s týmito svojimi koaličnými partnermi vládol, tak je to pre neho stále lepšia možnosť, než pustiť vládu nejakým iným stranám," nazdáva sa Mesežnikov. Podľa neho Smer nie je ľavicová strana, ale strana systémovej imitácie, ktorá imituje všetko, čo momentálne napĺňa jej mocenské ambície, a tak to vraj bude robiť aj po ďalších voľbách.

Ak HZDS zostane pred bránami parlamentu a Ficovi nebude stačiť volebný zisk Smeru-SD a SNS, politológ Grigorij Mesežnikov vidí ako najviac pravdepodobnú vládu bez Roberta Fica. "Ak sa nedostane do parlamentu aspoň jedna z terajších vládnych strán, tak potom sa otvára možnosť pre vytvorenie vládnej koalície zo súčasných opozičných strán, ak sa dostanú všetky do parlamentu a táto možnosť reálne existuje," tvrdí Mesežnikov.

Sociológ Martin Slosiarik konštatuje, že sa ĽS-HZDS dlhodobo pohybuje na hranici zvoliteľnosti. "Z môjho pohľadu je elektorát HZDS na jednej strane vytunelovaný Smerom, na druhej strane je čiastočne oslabený tým, že vznikli dve politické strany, ktoré založili ľudia po odchode z HZDS," uviedol Slosiarik. Ak by prišla k volebným urnám aspoň polovica voličov HZDS, podľa sociológa nie je vylúčené, že mečiarovci prekročia päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti. O HZDS hovorí ako o jednej z hádaniek volieb. Sociológ z výskumov nedokáže predpovedať, či po lete budú patriť parlamentné kreslá aj mečiarovcom. Preferencie strany vraj klesli vlani, keď Vladimír Mečiar nenaplnil očakávania svojej voličskej základne a nekandidoval za prezidenta. "Vtedy došlo k takej dezilúzii," odôvodnil Slosiarik.

Videoaktuality

Kľúčové oblasti a udalosti vývoja bezpečnostného a obranného sektora SR v rokoch 1993-2023. 

Pri príležitosti 20-teho výročia vstupu SR do NATO sprístupňujeme publiáciu z roku 1998.

Thirty Years <br/>of Slovak Security <br/>and Defence Policy
Slovensko v šedej zóne? Rozširovanie NATO, zlyhania a perspektívy Slovenska

Výskumná štúdia zameraná na kľúčové oblasti digitálnej gramotnosti ľudí v preddôchodkovom a dôchodkovom veku.

Výskumná reflexia kľúčových postojov internetovej populácie SR v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

 Digitálna gramotnosť 2023 - zaostrené na seniorov
Kyberbezpečnosť 2023 - optikou internetovej populácie SR

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti.

Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie
Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu

Navštívte nás na Facebooku





Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore